Derecelendir
  • 0 Oylar - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Çek Cumhuriyeti Vizesi
14-02-2018, 07:26 PM
Çek Cumhuriyeti Vizesi
Arkadaşlar merhaba,

Ben 14/06/2018 tarihinden 14/09/2018 tarihine kadar Brno'da Erasmus stajı ayarladım aynı zamanda da hibe almaya hak kazandım. Sormak istediğim 4 tane soru mevcut.

1- Kabul Belgesi : Staj yapacağım yer bir özel firma olduğu için bana bir kabul belgesi yolladı. Ancak vize için gereken belgelerde karşı okuldan alınan kabul belgesinin orjinali olması gerektiği söyleniyor. Bendeki kabul belgesini ben kargoyla teslim alıp tercümesini yaptırsam ve teslim etsem sorun olur mu ?

2- Konaklama Belgesi : Aynı şekilde staj herhangi bir üniversiteye bağlı olmayacağı için doğal olarak yurt belgesi tarzında bir belge edinemiyorum. Booking.com üzerinden 4-5 günlük rezervasyon yapıp bunu belgeye çevirmeyi düşünüyorum. Belgeleri teslim ederken de konaklamanın uzun süreli olduğunu, oraya gitmeden evi tutmak istemediğimi belirten bir dilekçe yazıp vermeyi planlıyorum sizce çalışır mı ?

3- TR/CZ 111 tarzında bir sigorta varmış yalnızca SGK'lıların alabildiği ancak bazı forumlarda Erasmus stajı öğrencilerine verilmediğini duydum. Bunun doğruluğunu merak ediyorum.

4- Vize başvurusu için randevular artık konsolosluğun mail adresine mail göndererek alınıyormuş. Bu süreç tam olarak nasıl işliyor yani randevu tarihi ve saati nasıl belirleniyor malum Ankara'da yaşamadığım için sorun olacak.

Şimdiden her türlü cevabınız ve önerileriniz için teşekkür ediyorum.

Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
22-02-2018, 04:16 PM
RE: Çek Cumhuriyeti Vizesi
Ben Staj için değil ama öğrenim için Erasmus'a gideceğim Çekya'ya. Belge hazırlama konusunda tecrübelerimi sorduğunuz soru numaraları ile paylaşayım. Bu arada ben İstanbul Konsolosluğunda yaptım işlemlerimi. Siz Ankara'da yapacaksanız verdiğim bilgiler değişiklik gösterebilir bu ayrıntıyı da göz önünde bulundurun lütfen.

Soru 1'e cevaben: Kabul belgesinin orjinali ile birlikte tercumesini yapmanız gerekiyor her durumda. Ankara'da Dıraman tercüme bürosu var Çekya'ya gidecek olanlar genelde oraya yaptırıyor 1-2 gün içinde hallediyorlar. (Tercümeyi Notere onaylatmayın, konsolosluk kendisi onaylatıyor, internet sitelerinde de yazıyor ama orda yazmayan bir şey var bu onay işlemi için de bir miktar para alıyorlar. Benden 104 tl aldılar iki belge için)

Soru 2: Konaklama belgesine çok önem veriyorlar. Ben yurtta kalacağım için (gidebilirsem tabi) yurt belgeyi elektronik ortamda kendisi gönderdi konsolosluğa. Siz de konaklama belgenizi hiçbir şüpheye yer bırakmayacak şekilde edinin bana sorarsanız.

Soru 3: hiçbir fikrim yok ben özel sigorta yaptırdım Çekya'daki bir firmadan. SSK konusunda sıkıntım vardı hiç uğraşmadım.

Soru 4: Mail atıyorsunuz ve onlar kısa bir süre sonra size randevu saati ve tarihini bildiriyorlar. Bunu değiştirme şansınız yok. Saat belirleme şansınız da yok. Çek makamları bu vize konusunda baya katı davranıyor. Mailde olmasını istedikleri istedikleri belgeler var onları edinmeden randevu talep maili atamıyorsunuz

son olarak mümkün olduğunca erken yapın başvurunuzu ben 40 günden fazladır vize bekliyorum. Ki vize başvurusu yapmak için de bana bir ay sonrasına randevu vermişlerdi. Yani Aralık ayı başından beri bekliyorum da diyebiliriz.

Bol şanslar dilerim.

Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
23-02-2018, 10:42 PM
RE: Çek Cumhuriyeti Vizesi
(22-02-2018 04:16 PM)mkaradeniz Yazılan:  Ben Staj için değil ama öğrenim için Erasmus'a gideceğim Çekya'ya. Belge hazırlama konusunda tecrübelerimi sorduğunuz soru numaraları ile paylaşayım. Bu arada ben İstanbul Konsolosluğunda yaptım işlemlerimi. Siz Ankara'da yapacaksanız verdiğim bilgiler değişiklik gösterebilir bu ayrıntıyı da göz önünde bulundurun lütfen.

Soru 1'e cevaben: Kabul belgesinin orjinali ile birlikte tercumesini yapmanız gerekiyor her durumda. Ankara'da Dıraman tercüme bürosu var Çekya'ya gidecek olanlar genelde oraya yaptırıyor 1-2 gün içinde hallediyorlar. (Tercümeyi Notere onaylatmayın, konsolosluk kendisi onaylatıyor, internet sitelerinde de yazıyor ama orda yazmayan bir şey var bu onay işlemi için de bir miktar para alıyorlar. Benden 104 tl aldılar iki belge için)

Soru 2: Konaklama belgesine çok önem veriyorlar. Ben yurtta kalacağım için (gidebilirsem tabi) yurt belgeyi elektronik ortamda kendisi gönderdi konsolosluğa. Siz de konaklama belgenizi hiçbir şüpheye yer bırakmayacak şekilde edinin bana sorarsanız.

Soru 3: hiçbir fikrim yok ben özel sigorta yaptırdım Çekya'daki bir firmadan. SSK konusunda sıkıntım vardı hiç uğraşmadım.

Soru 4: Mail atıyorsunuz ve onlar kısa bir süre sonra size randevu saati ve tarihini bildiriyorlar. Bunu değiştirme şansınız yok. Saat belirleme şansınız da yok. Çek makamları bu vize konusunda baya katı davranıyor. Mailde olmasını istedikleri istedikleri belgeler var onları edinmeden randevu talep maili atamıyorsunuz

son olarak mümkün olduğunca erken yapın başvurunuzu ben 40 günden fazladır vize bekliyorum. Ki vize başvurusu yapmak için de bana bir ay sonrasına randevu vermişlerdi. Yani Aralık ayı başından beri bekliyorum da diyebiliriz.

Bol şanslar dilerim.

Selamlar,

Eğer kabul belgesi ingilizceyse, gideceğimiz ülkenin ana diline çevirmemiz gerekir mi?

Özel sigorta normal sigortaya göre pahalı mı?

Teşekkürler

Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »

Benzeyen Konular
Konu: Yazar Cevaplar: Görüntüleyenler: Son Mesaj
  Erasmus Stajı Hollanda Vizesi Alma xxxgnaaexxx 2 3,291 18-03-2021 03:52 PM
Son Mesaj: xxstrangerxx
  Çek cumhuriyeti vizee Busrakose09 3 4,983 30-01-2019 12:30 AM
Son Mesaj: bbilen
  ACİL! POLONYA VİZESİ HAKKINDA Nurumen 1 3,557 08-08-2018 01:02 AM
Son Mesaj: ertan2002
  Portekiz Vizesi İçin Sağlık Raporu Tercümesi mcakir 3 7,430 24-07-2018 04:30 PM
Son Mesaj: sel060505
  Çek Cumhuriyeti Vize- Hibe ve banka hesabında para gösterimi sburakdemirci 1 3,745 05-05-2018 11:29 PM
Son Mesaj: acon18
  İtalya Vizesi Para Mevzusu HydrarGyrum 0 3,260 20-02-2018 12:25 AM
Son Mesaj: HydrarGyrum
  Çek Cumhuriyeti kısa ve uzun dönem vizesi (Acil) mrsan 1 4,216 07-01-2018 07:30 PM
Son Mesaj: ertan2002
  shengen vizesi burakom 2 4,048 04-09-2017 07:20 AM
Son Mesaj: burakom
  Polonya vizesi ortalama kaç günde çıkıyor ? Smiths907 1 3,853 31-08-2017 07:39 PM
Son Mesaj: caelum
Question Macaristan Vizesi Hakkında letithappen 0 3,058 20-08-2017 09:41 PM
Son Mesaj: letithappen

Forum Atla: