Derecelendir
  • 0 Oylar - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
WARNİNG :KRAKOWSKA AKADEMİA İM. ANDRZEJA FRYCZA MODRZEWSKİEGO
30-11-2016, 09:53 AM (Bu Mesaj 30-11-2016 09:59 AM değiştirilmiştir. Değiştiren : hakan89.)
Exclamation WARNİNG :KRAKOWSKA AKADEMİA İM. ANDRZEJA FRYCZA MODRZEWSKİEGO
Merhaba Erasmus Fellas,

Ben Hakan, KTÜ Uls. İlişkiler mezunu, Ankara Uni. Avrupa Birliği üzerine yüksek lisans yapıyorum ve kamuda çalışıyorum. 2011-2012 döneminde Erasmus programıyla Litvanya’nın başkenti Vilnius’ta iki dönem değişim faaliyetine katıldım. Yüksek lisansa başladıktan sonra yine depreşti Erasmus macerası ve tekrar başvurumu 2015-2016 eğitim yılı için yaptım ve İspanya hayalleri kurmama, ilk tercihime onu yazmama rağmen God damn it bu sefer Krakowska Akademia im Boktan Bok Üniversitesine gidiyordum. Ankara Üniversitesi’nden çok sayıda başvuru olduğu ve önceliğin lisans öğrencilerinn tercihi olduğu puanımın yetmesinin bir şey değiştirmeyeceği söylendi. Eyvallah dedim, en azından Erasmus en azından ucuz en azından biliyoq Doğu Avrupayı diye yola koyulduk.

2015-2016yılı Güz ve Bahar dönemi için okuldan kabul aldım , passaporte and vize işlemlerine başladık ve Germanwings ile Ankara-Almanya (Stutgart) üzerinden Krakow'a geldim.

Şehir güzel ve tarihi. Market place denilen yer eğlencenin (Avrupanın merkezi diyemeceğum) merkezi. Erzurumun Cumhuriyeti, Trabzonun Meydanı, Ankaranın Sakaryası-Selanik 2’si-Tunalısı? vb. Konserler,eylemler (Göçmen karşıtı, İslamafobia,Dazlakhobia, başka eylem beklemeyim ve mümkünse çıkma dışarı o gün. iyi mentorlar haber verir, vermeyenin Allah cezasını verir ), Klübler, Hartrak caféler, strptz klpler , hepisi orada. Mariaçka klişesi tam meydanda Adam’a bakıyor. King Adam’dır o. Copernicus falan. Popo II Jean Paul.Wavel Kalesi. Kazmierz. Biraz da Lehçeye bakın gitmeden Direk okunuşlarını yazacağım aksi takdirde yazamayacağım bir dil. Çeşç (Hi ), yak şi maş (neydirsen,napaysun,nörüyon). Bunlara hep bakın gitmeden. Trende, Otobüste İnspektır sesini duyduğunda Show me what you got babe (biletini göstert). Trenlere, otobüslere biletsiz binme aksi takdirde 30 € bayılırsın. Gerek yok . Bi bira 3-7-10 zloth-ken . KFC de güzel bi menü 19 zloth. Kıyafetlerini ve ihtiyaç duyacağın herşeyi bot, mont, bere,atkı, hazır çorba , sucuk getir benim işimi gördü. Kıyafet pahalıdır, tavuk dışında et ürünlerini benim midem kaldırmıyor, yersen sen sen yaparsan öyle bir şey Bon appetito  Kazmierz-that jewish site – güzel, otantik mekanlar, mezarlar ve binalar mevcut . AVM Galeria Krakowska, Galeria Kazmierz bi de Tesco var biz tabak çanağı ordan aldık. Hey taksi bu havada durmazki, taksi durdurmayın, durana binmeyin ancak ucuz taksi numaraları var onları arayın ya da bir Leh’e aratın. Bi kez taksici geldi bizi arabaya almadı yok siz aramamıştınız diye sonra numarayı gösterdim de ancak tamam dedi.Pis herifler !Play(sim kartını) al, 10 GB internet paketinden yaptır. Haritadan yer ve ulaşım uygulamasıdan gideceğin yere giden büs, troylebüsleri bulabilirsin.
Bu özetten sonra;

Öncelikle, Vizemde ilk giriş yapılacak ülke kısmına Almanya yazmıştım ve transit yolcu olduğumuz için prosedür budur ve Vizenizde gerekli yeri doldurduktan sonra Keine Problem (Sıkıntı yok) .

Okula gelince, Okul yeni kurulmuş özel bir üniversite. Sistemsiz, organizasyonsuz ve bodoslama bir okul. GİTME.Confused

Sistemsiz: İlk gün tanışma ve okulla ilgili evrak doldurma var. Normalde ülke hakkında polisler sunum yapar, okul rectorü yoksa dış ilişkilerden sorumlu üst düzey biri konuşur ama bu shitty okulda yok öyle bir şey. Dış ilişkiler Ofisi çalışanları işleri yürütüyor ama önyargılı, kötü ve yardımcı olma konusunda ketum insanlardı. Tüm evraklarımı ve maillerimi (arkadaşla birlikte) zamanında eksiksiz yapmama rağmen yurt bulamadık ve yaklaşık bir ay AGH üniversitesinin yurtlarında günlük 60 liradan kaldık. (Jagillien, AGH, Pedagoji en iyi sistemli okul bunlar dışında yok birşey)

Ve ofis çalışanlarına yardım için gittiğmizde bizim yurtumuz yok cevabını aldık halbuki iki tane var biri kampüste biri ebesinin... ve arkadaşım ile başka üniversitelerle yüz yüze konuşmaya gidiyoruz bi mentor bile vermediler (Biz aldık zorla ) (Bi welcome bile demediler a.q.) Krakowda gitmediğimiz yurt yok, Türk pasaportu gören yok diyor. Neyse, Pedagoji üniverstesi olabilir dedi bi yerde yurt var yanımızdaki ukraynalı arkadaş da orası iyi yurt dedi ama pedagoji belgeler ve kayıt için bizi tekrar bizim boktan exchange okuluna göndermesin meğer yurt var vermiyorlar. Sonra öğreniyoruz ki yurtlar iki tip, tabi en kralına(boktanına) sovyet yurduna bizi yolladılar ve görmeniz lazım bildiğin mapushane, alayı ukraynalı ve iğrenç bi yer askeriye bile daha iydi. Bizde kalmadık öyle olunca . AGH yurdunda kalmaya devam ettik ancak orası iyi olmasına rağmen pahalı gelmeye başladı ama hostelden iyidi (Oda iki kişilikti, mutfağı ve banyosu diğer odayla ortak ayrıca koridorda daha büyük bi mutfak daha çamaşırhanesi falan gayet iydi, online rezervasyon imkanı vardı sıkıntı çekenlere önerilir tekrar hostelde 10 tane ne yüdüğü belirsiz adamla yatmaktansa burada bir kişiyle yatmak daha uygun ve güvenli ) Kalmadık o yurtta ve ofisle görüştük bize ev tutun bak italyanlar ev tuttu, tamam dedik yer öner uygun olsun. Şerefsiz bizi "Nowa Huta " diye faşoların yaşadığı yere yolladı, bizden başka yabancı yok. Okul tuvaletinde bile Polonya Polonyalilara aittir yazıyor. Sakın gitmeyin oraya. Ve sonuçta, ben Türkiyeden mülakata çağrıldım (2013'te mezun olmuşum 2015 Eylül'üne kadar bi tek mülakata çağrılmamışım puanımın iyi olmasına rağmen, ve doğal olarak delirmişim artık yeter diyip gitmişim Erasmus'a, şansıma tükiriyim. Yurtta bulamayınca ve 1 ay boyunca çektiğim eziyete yeter deyip ve programı iptal ettim arkadaşa ev bulduk ve döndüm, Allah'tan işe girdim 2016 Ocak'ta işe başladım )

Özetle; Erasmus öğrencisi biri için en önemli şey önce okulun mümkünse (devlet) değilse en az 10 yıllık özel olması gerekir bence. İkinci önemli şey, misafir öğrenciye yurt sağlayamayan bir okul boktur rengi değişir özü değişmez.

Daha önce Litvanya'da Vilnius'ta iki dönem Erasmus programına katılmış biri olarak belirtmeliyimki orada gittiğim Mykolas Romeris University bundan kat kat kaliteli ve özel olmasına rağmen sistemi oturmuştu.

Organizasyon deyince tabiki eğlence arıyor insan. Bıktık bizim okullardaki formal(resmi) ilişkilerden insan her anlamda sosyalleşmek, dışarı çıkmak, yeni yerler görmek istiyor. Ve Erasmus'ta bu iş ESN(Erasmus Student Network) tarafından yapılır. Kimlik çıkartırsın, ucuz içer, indirimli yer, gezilere ve envai çeşit aktiviteye katılırsın. Okulda ESN yoksa orasıda Boktur. Eğlenemezsin. Yoktu ve ben Jagollien Uniden (Yer: Teatre Bagatele'nin ordaki merkezi bina bodrum kat soldaki ESN odası ) aldım ve onları aktivitelerini takip ettim. Şehirdeki en aktif okul Jagollien başkası yalan. Uluslararası kabul gören prestijli bir okul. Okul fiyatından bellidir, Krakowska Akademia İm. Boku Boktan Universitesi yıllık 1200 avro Jagollien 5000 avro yıllığı (master courses). Fiyat göstermez ama yukarıda saydığım tüm bilgiler ışığında Jagollien devlet okulu, kabul görmüş, aktif, yurt ve diğer imkanları en geniş okul aksi ispat götürmez.

Kısaca, bu okula gitme, illa gideceksen kalma yerini iyi ayarla okula dersten derse git (ders olursa, kaldığım süre içinde genelde dersler iptal, hocaların ingilizce seviyeleri yerlerde rus aksanında sı.çmalar) Jagollien Üniversitesindeki Erasmuslara takıl derim, Jagollien'ın ESN'ine üye ol hemen. Ve şunu bil, tabiki senin deneyimin benimkinden farklı olacak, ama bunlarda yaşanıyor arkadaşım. Bol şans.

Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »

Benzeyen Konular
Konu: Yazar Cevaplar: Görüntüleyenler: Son Mesaj
  Politechnika Krakowska Üniversitesi hakkında bilgisi olan ? egehassurucu 0 2,875 19-03-2017 10:22 PM
Son Mesaj: egehassurucu
Bug 2015-2016-Krakowska Akademia im Andrzeja Frycza Modrzewskiego hakan89 1 3,619 31-05-2016 09:43 AM
Son Mesaj: hakan89
  The University of Bielsko-Biala (Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Bialej tuubie 3 5,519 27-10-2013 12:54 AM
Son Mesaj: engineerisik
  AKADEMIA TECHNICZNO-HUMANISTYCZNA W BIELSKU-BIALEJ cemonoz 1 3,228 26-02-2013 12:10 AM
Son Mesaj: mstfcekici
Exclamation Krakow Teknoloji Üniversitesi |Cracow University of Technology|Politechnika Krakowska bubblee 11 26,059 07-12-2012 02:07 PM
Son Mesaj: enessahin
  Military Uni. of Technology (Wojskowa Akademia Techniczna) - Varşova gideh-gelen? utkuzzz 4 8,730 08-06-2010 11:12 AM
Son Mesaj: utkuzzz

Forum Atla: