Derecelendir
  • 0 Oylar - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
aalborg
19-03-2010, 07:51 PM (Bu Mesaj 19-03-2010 07:52 PM değiştirilmiştir. Değiştiren : gokceee.)
aalborg
aalborga gidenler üniversiteden ve yaşam şartlarından biraz bahsedebilirmisiniz??
endüstri mühendisliği öğrencisiyim ben gelecek yıl aalborga gitmeyi düşünüorum..Undecided

Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
22-03-2010, 05:29 PM (Bu Mesaj 22-03-2010 05:34 PM değiştirilmiştir. Değiştiren : summertimeblues.)
RE: aalborg
Ben de önümüzdeki yıl orda olucam büyük ihtimalle. Bazı kişilere danıştım. Sana cevaplarını kopyalıyım direk.
Alıntı:-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
1) şehir güzel, yeşillik felan yollar otobüsler felan güzel, o bakımdan sorun yok ama küçük gelecektir, hatta küçüktür Big Grin (yetecek kadar büyüktür) ama istediğin şeyleri bulma imkanın var o bakımdan sorun değil bence,

2) cafeleri barları güzeldir, çok çeşitli mekanları vardır, ortamlarıda iyidir, ünlü bir barla caddesi vardır, Jomfru (yomfğu) birsürü bar diskotek olmakla beraber birçoğuna giriş ücretsizdir vede uygun saatte gidersen ( 12 - 1 den önce ) girişte sana birde ücretsiz içki alabileceğin kart verirler ( genelde bira yada basit 1 kokteyl ama bu sokağa ilk geldiğinde 5-6 tane bar gezersen beleşe kafan güzel olmuş olur bütün yabancı öğrenciler böyle yapar -pub crowl )
yani güzel beleşe mekana girebileceğin gibi birde beleşe içki içersin Big Grin genelde perşembe akşamları sakin olur ama cuma ve özellikle cumartesi akşamları sokak ana baba günüdür Big Grin pazar günleri ve diğer günler kapalıdır, çarşambaları bazıları açıktır

3)Türklere 1 önyargı olabilir de olmayabilirde. genelde yabancılara biraz soğuk davranır danimarkalılar ama çok iyileride vardır, bazıları müslümanlıktan ötürü 1 önyargı beslerler o da yanlış bilgilendirmeden, bunların ilkokul hocalarını 1 yakalarsam Big Grin hehehe %99 bizim gibi yabancılar yabancılarla takılıyor, partilerdir efendim akşam yemekleridir felan. zaten kısmet olur gelirsen görürsün danimarkalılarla sen kendin takılmak istemezsin, çünkü ingilizce konuşmayı pek sevmezler ...

yanlız diğer birnokta sadece danimarka değil birçok avrupa ülkesinde türklere karşı bir önyargı zaten mevcut, senin bu durumdaki düşüncen şu olmalı ki bu önyargıyı kişisel olarak kırmalı vede senin onların düşündüğü gibi birisi olmadığını göstermendir,ha illaki kendi önyargılarıyla yaşamak isteyenler varsa onları takmayacaksın ( özellikle Litvanyalılar ın hemen hepsi pek sevmezler, onlar zati kendi içlerinde takılırlar Big Grin )

4) ingilizce ile çok rahat yaşarsın, hertürlü yani, her nekadar ingilizceyi sevmeselerde hepsi çok iyi ingilizce bilir, (aksanları bazen garip olabiliyor ama alışılıyor ) zaten burda herçeşit ülkeden insanlar göreceğin için herkesin kendine göre 1 aksanı var. ama dediğim gibi otobüs şöföründen tut, temizlikçisine kadar herkesin ingilizcesi var ( yaşlılar genelde bilmiyor Big Grin 65-70 yaşının üstü)
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

.evet erasmusçuyum.daha 2 -3 hafta oldu başlayalı..kesinlikle tavsiye ederim.ingilizcem başta yetersizdi ama anlaşabiliyorduk çat pat.ama hergeçen gün aşama kaydediyorsun.ben çok şey öğrendim 2-3 haftada.4 ay sonra gelirken tam konuşuruz sanırım.
gezme imkanı olarak fena değil.çünkü ben bi köyde kalıyorum.ama köy olduğuna aldırma barlar felan güzel.gece hayatı fena değil.eğer büyük bi şehre gitmeyi planlıyorsan daha süper olur.kısacası anlatılmaz .yaşamak gerek.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Öncelikle ingilizce olarak iskandinavya özellikle danimarka harikadır. Neredeyse herkes ingilizce bilir burda. Diğer ülkelerde bu konuda çeşitli zorluklar çekildiğini duymuştum.

Insanların özellikle türklere karşı özel bi tavırı yok ama okulda çok fazla yabancı öğrenci var.. Hatta geçen dönem bizim sınıfta 7 türk 2 danimarkalı vardı Smile Ama avrupanın her yerinde de olduğu gibi, türkler hakkında olan bazı görüşler var.

Şehir 150 bin nufuslu küçük bir şehir ama Danimarkada her yer Istanbula oranla bayağı bir küçük. Zaten Avrupa da büyük şehirler bayağı pahalı olur. Danimarka genel olarak çok pahalı bir ülke, avrupada bayağı bir gezdiğim için açıkca söyleyebilirim ki gördüğüm en pahalı yer. Herşey Türkiyedeki fiyatının 2 3 katı. Ama erasmus hibesinin 600 euro oldugu düşünülürse bu parayla geçinmek zor değil. Hatta marketlerdeki kampanyalar takip edilirse yaşam daha da kolaylaşabiliyor.

Gece hayatı olarak eğlenceli bir yerdir burası. Jomfru Ane Gade diye bir sokak var, türkiyedeki marmaris ve bodrumdaki barlar sokağına benziyor. Ve benim duyguğum kadarıyla kuzey avrupadaki en büyük eğlence yeri. Perşembe, Cuma ve Cumartesi geceleri çok hareketli oluyor. Okuldaki yabancı öğrenciler de sık sık parti düzenlerler.

umarım faydası olur.Son olarak benim araştırdıgım kadarıyla güzel bir yer. Google earth kullanıyorsan bakmanı çneririm. Sokak görünümini açarsan ara sokaklardan bile dolaşabiliyorsun Smile Sokaklar sakin huzurlu temiz. Her yerde bisikletliler var. Biraz karanlık bir havası var gibime geldi. Havalar tabi soğuk olcaktır. Ama yine de güzel tercih ben memnun kalıcam umarım. Pahalı ülkeymiş ayrıca. En ucuz yurt Tl olarak 750 gibi bişeydi sanırım. Neyse gidenler varsa yardımcı olur umarım ayrıyetten.

Başka varmı giden aalborga burdan. Varsa belki yardımlaşırız.kalıcak yer dil kursu fln.

Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
15-08-2010, 12:29 PM
RE: aalborg
herkese meraba arkadaşlargeçen güz döneminde bende aalborgdaydım ve gercekten çok memnun kaldım.hibe konusunda sıkıntı çekmedim ama her insanın gideri farklıdır tabi türkiyedede öle değil mi zaten.şunu rahatlıkla söyleyebilirimki zaruri ihtiyaçlarınızı karşılamay yetecek bir para,üstelik hesaplıysanızdaartan parayla parise bile gidebilrisniz ki ben öle yaptımSmile.önce AAB college die bi yerdekaldım orası gerçekten aylık hibetutarı kadardı ama yemekde dahilde tabi tüm menü domuz etinden Sad.1ay oradakaldıktan sonra bizim noea ya bağlı bir yurdageçtim kigerçekten çok ucuza tekli 2li 3lü odalar var yemeğnizi kendiniz hazırlıyorsunuz ortak mutfakları kullanarak.belkide o yurtucuz olduğu için param yetti bilemicem ama eve çıksanızbile emin olun 600 euro yeterli olcaktır.birde başka bi soru vardı uçak biletiyle ilgili.ben kopenhaga kadar pegasusla gittim sonra trenle gttim aalborga güya macera yaşıycaktım ama inanın 30 kilko valizle çok zor oluo.sizleretavsiyem ordaki ucuz havayolu şirketleri varisimlerinide vereyim hatta çünkü tren fiyatıyla aynı paraya gelio ayrıcaonların bizler gibi otobü
s kültürü yok. cimber.dk ve norwegian havayolu şirketlerinden ucuza bilet bulabilirsiniz ben parise aalborghava aalnından 30 euroyamı ne uçmustum norwegianla ama erken almakta önemli tabi.hepinize bol şans.

Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »

Benzeyen Konular
Konu: Yazar Cevaplar: Görüntüleyenler: Son Mesaj
  2013-2014 bahar dönemi Aalborg scylla 3 5,341 19-01-2014 04:52 PM
Son Mesaj: Edos
  Aalborg Üniversitesi Eğitim Dili ve Ders Seçimi erm@n 0 3,577 09-10-2012 10:13 AM
Son Mesaj: erm@n
  AALBORG-ESBJERG ?? ACİL YADIMMMMM DEPRESSİF POLLYANA 3 7,230 24-11-2010 01:34 AM
Son Mesaj: denmark
  600 €u Danimarka Aalborg icin yeter mi ? DEPRESSİF POLLYANA 3 8,658 03-05-2010 03:59 PM
Son Mesaj: yoko_oh_no

Forum Atla: