Derecelendir
  • 0 Oylar - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Erasmus'tan erken dönmek
16-10-2014, 10:23 PM
Erasmus'tan erken dönmek
Merhaba,

20 gün önce bulunduğum şehre ulaştım. Gelirken trende çantam neredeyse çalınıyordu, uyurken üstümdeki bölmeden laptop çantamı almışlar. 2 dakika geç uyansam laptop, cüzdan, pasaport, para, kağıt belgeler her şeyim gidiyordu, şu an varlığımı 2 dakika erken uyanma şansına borçluyum diyebilirim. Bu hırsızlık olayını ayrı bir başlıkta anlatacağım ki millet bilinçlensin.

Neyse ben buraya geldim ama hala içimde o günün korkusu var, ya çalınsaydı diyorum her an ve her şeyim çalınacakmış gibi hissediyorum, hiçbir şeye, hiçkimseye güvenemez oldum. Resmen hayatım zehir oldu ama geri dönme sebebim bu değil, büyük miktarda paramı (2000TL+ değerinde) çantanın içinden almışlar, ben o anda korkudan farkedemedim, bilmediğim yer, adam beni mi savunur kendi vatandaşını mı dedim, aklımdan binbir türlü düşünce geçti yani hiçbir şey yapamazdım, ucunda ölüm bile olabilirdi. Ben de 24 aralık yılbaşı tatilinden önce ülkeme dönmek istiyorum. Buradaki erasmus yetkilisiyle görüştüm, hocalar notlarını verirse, ben senin döneceğin tarihte onları ülkene postalarım yani sorun olmaz dedi.

Ben de hocalarla konuştum ve hepsi de 24 aralıktan önce notumu verecek. Burada bir sorun yok. Ancak ülkeme dönünce, nelerle karşılaşabilirim bilmiyorum.
Hibenin tamamını isteme ya da dersleri kabul etmeme gibi bir durum olabilir mi?

Diğer bir şey ise, buradaki erasmus ofisi yetkilisi, buradan olmadığını kimse bilemez, ben şubatta belgelerini gönderirim, şubatta ülkene gitmiş olmaktan farkın olmaz dedi. Ben de düşündüm, gerçekten haberleri olmaz ama pasaportuma bakarlarsa, giriş çıkış tarihlerinden anlaşılır. Türkiye'deki erasmus ofisi yetkilimin pasaportuma bakıp bakmayacağını bilmiyorum. Sizce bu konuyu Türkiye'deki danışmanıma söylemeli miyim? Bana neden söylemedin haber etmedin falan deyip gıcık gitme ihtimali var mıdır? Ne tavsiye edersiniz?

Yardımınıza çok ihtiyacım var, lütfen az çok demeden bildiğinizi paylaşın. Şimdiden hepinize teşekkür ederim.

Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
16-10-2014, 11:10 PM
RE: Erasmus'tan erken dönmek
geçmiş olsun arkadaşım.. hangi ülkeye gittin bilmiyorum ama kötü bir deneyim yaşamışsın. aslında psikolojinin bunları etkilemesine izin verme en azından biraz daha alışmaya çalış.. çünkü her zaman y.dışına gitme fırsatını yakalayamazsın hele erasmus gibi bir nimet. ben de şuan y.dışındayım ama erasmus değilim o yüzden ciddi ciddi çok zor oluyor..

gelelim sorularına..

gittiğin üniversitenin hazırladığı kağıt önemli, eğer o kağıttaki tarih aralık 24 olarak gösterilmişse, senden fazla hibeyi talep ederler, yok atıyorum ocak 20 gösterilmişse ona göre hiben hesaplanır.

genel olarak pasaport istenmiyor ama bazı okullar istiyor.. bundan korkuyorsan, pasaportu yenilettim, eskisini iptal ettiler ben de attım diyebilirsin böylece tarihleri bulamazlar. Ama derlerse gidip polisten giriş çıkış tarihlerinin kayıtlarını al (bu mümkün), o zaman görünür..

okulunuzdan daha önce erasmus yapanlara ulaş bi, pasaporta bakıp bakmadıklarını bir öğren bir kaç kişiden eğer bakmıyorlarsa ve şuan gittiğin okul da tarihleri uzun olarak yazacaksa (ki sanmıyorum çünkü o süre kadar okulda olduğunu gösteriyor bu da yasal olarak sıkıntı çıkarabilir ama kolaylık gösterirlerse bilemem ben mesela son tarih olan 31 temmuza kadar uzattırmıştım kağıdı..) bundan eminsen o zaman söylemene gerek yok. en kötü ihtimal okulun çakarsa dersin ki, param yok ödeyemeyeceğim için söylemedim çünkü paramı trende çaldırdım v.s. o yüzden ödeme durumum yoktu hibenin kalan kısmını dersin..

bu durumda sana toplamda yaklaşık 3 aylık hibe verirler.. fazla verilmişse de alırlar..

Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
17-10-2014, 01:02 AM
(16-10-2014 11:10 PM)ertan2002 Yazılan:  geçmiş olsun arkadaşım.. hangi ülkeye gittin bilmiyorum ama kötü bir deneyim yaşamışsın. aslında psikolojinin bunları etkilemesine izin verme en azından biraz daha alışmaya çalış.. çünkü her zaman y.dışına gitme fırsatını yakalayamazsın hele erasmus gibi bir nimet. ben de şuan y.dışındayım ama erasmus değilim o yüzden ciddi ciddi çok zor oluyor..

gelelim sorularına..

gittiğin üniversitenin hazırladığı kağıt önemli, eğer o kağıttaki tarih aralık 24 olarak gösterilmişse, senden fazla hibeyi talep ederler, yok atıyorum ocak 20 gösterilmişse ona göre hiben hesaplanır.

genel olarak pasaport istenmiyor ama bazı okullar istiyor.. bundan korkuyorsan, pasaportu yenilettim, eskisini iptal ettiler ben de attım diyebilirsin böylece tarihleri bulamazlar. Ama derlerse gidip polisten giriş çıkış tarihlerinin kayıtlarını al (bu mümkün), o zaman görünür..

okulunuzdan daha önce erasmus yapanlara ulaş bi, pasaporta bakıp bakmadıklarını bir öğren bir kaç kişiden eğer bakmıyorlarsa ve şuan gittiğin okul da tarihleri uzun olarak yazacaksa (ki sanmıyorum çünkü o süre kadar okulda olduğunu gösteriyor bu da yasal olarak sıkıntı çıkarabilir ama kolaylık gösterirlerse bilemem ben mesela son tarih olan 31 temmuza kadar uzattırmıştım kağıdı..) bundan eminsen o zaman söylemene gerek yok. en kötü ihtimal okulun çakarsa dersin ki, param yok ödeyemeyeceğim için söylemedim çünkü paramı trende çaldırdım v.s. o yüzden ödeme durumum yoktu hibenin kalan kısmını dersin..

bu durumda sana toplamda yaklaşık 3 aylık hibe verirler.. fazla verilmişse de alırlar..

Cevabın için çok teşekkür ederim içimi rahatlattın. Bana hibemin %70'i verildi.3 ay için toplam 900 euro yapıyor, bana da 1000 euro verildi yani en kötü cebimden 100 euro çıkar benim için hiç önemli değil mutlaka bulurum. Ben bir an önce evime dönmek istiyorum. Bir arkadaştan duydum, 3 aydan önce dönersem, dönem iptal olurmuş üstüne tüm parayı alırlarmış umarım böyle korkunç bir şeyle karşılaşmam.
Gün sayıyorum ama içimde şüphe vardı 5 ay burada kalırım diye, artık rahatlıkla sayabilirim, 70 gün kaldı buradan kurtulmaya.

Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
20-10-2014, 12:35 PM
ERken dönersen dersleri saydırmada zaten sıkıntı cıkartıyorlar, yine sıkıntı cıkarırlar ama elınde ders notlarına daır dersı veren akademısyenın ımza ve kasesını ıceren resmı bır belge varsa buna birşey demezler. bir ikincisi ben marmara unıversıtesı ogrencısıyım gittigin tarih dondugun tarıh pasaportta dedıgınız gibi var ve dondukten sonra en kıymetlı evraklar arasındalar. o olmadan işlem yapmazlar sanırım. bana sorarsan daha once bırcok kez yurtdısına cıktım alısma surecınde oldugun ıcın bu tarz tepkıler verıyor olabılırsın hiç birşey olmıcak keyfine bak.

Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
30-10-2014, 02:58 PM
Merhabalar,

Öncelikle geçmiş olsun diyorum. İnsanın başına ne geliyorsa yurtdışında geliyor zaten. Şu anda yapmaya çalıştığın olduıkça tehlikleli ve ben senin yerinde olsam olduğu gibi söylerdim başından geçenleri. Çünkü çoook büyük ihtimalle giriş çıkış tarihlerine bakacaklar ve eğer belirttiğin tarihlerde giriş çıkış yapmadığın anlaşılırsa da hibeni iade etmekle kalmazsın aynı zamanda da derslerin de sayılmamış olur. Doğruyu söylemekte her zaman fayda vardır...

Erasmusta yetkili kişi olarak sana tavsiyem giriş çıkışını ve bulunduğun tarihleri olduğu gibi söyle ve eğer çok zor durumda kaldıysan da kalan %30 luk ödemeyi paran çalındığına dair belgeni yollarsan en azından derslerini geçebileceğini düşünüyorsan kendi üniversitenin Erasmus ofisinden isteyebilirsin erken ödemeleri için.

Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »

Benzeyen Konular
Konu: Yazar Cevaplar: Görüntüleyenler: Son Mesaj
  2. Erasmus pamuk234 0 448 13-02-2024 10:00 PM
Son Mesaj: pamuk234
  Lisansüstünde Erasmus coğrafyadoktora 1 3,335 31-05-2023 11:15 AM
Son Mesaj: L. SEDA ŞİŞLİOĞLU
  Erasmus Erken dönüş brkykrkyl 0 1,021 01-05-2023 03:46 PM
Son Mesaj: brkykrkyl
  Erasmus erken dönüş Scarface06 0 1,705 20-09-2022 11:51 PM