Erasmus Forum
"VIZE" ve "OTURUM" farki. - Yazdırılabilir Sürüm

+- Erasmus Forum (http://www.erasmusum.com)
+-- Forum: Erasmus (/forumdisplay.php?fid=31)
+--- Forum: Erasmus Vize İşlemleri (/forumdisplay.php?fid=35)
+--- Konu: "VIZE" ve "OTURUM" farki. (/showthread.php?tid=602)

"VIZE" ve "OTURUM" farki. - spain61 - 16-07-2009 05:17 AM

Arkadaslar genelde hepimizde anlam karmasasina yol actigi için “Vize” ve “Oturum” ikilisine açiklama geregi duydum;
Vize; Gideceginiz yabanci ülkeye, ne amaçla girdiginizi ve yasal olarak o ülkeye girmis oldugunuzu belirtir. 3 Aydan AZ kalacak olanlara genelde gidecegi yabanci ülke ile Türkiye arasinda sinirsiz giris çikisi saglar,. Vizenizi gösterir girersiniz, ve bulundugunuz ülkede tek kimliginiz pasaportunuzdur. Bu 3 Aydan AZ kalacak olanlara verilen vize ile baska ülkeye YASAL olarak geçemezsiniz (Schengen ülkelerini gezemezsiniz), ancak 5 günü geçmemek kaydi ile bir AB ülkesinden (schengen ülkesinden) sadece TRANSIT geçis yapabilirsiniz.
3 aydan FAZLA Kalacak olanlara ise KIMLIK verilir, Yani “Oturum” Verilir.Türkiyedeki Kimlik Kartiniz ne kadar önemliyse buradaki kartinizda o kadar önemlidir ve Bulundugunuz ülkeden aldiginiz “oturum” kartiniz ile kismen o ülkenin vatandasi sayilirsiniz. Pasaportunuz ile yapamadiginiz seyleri Bu kimlik ile daha kapsamli yaparsiniz. Ülkeye giris için kullandiginiz ve pasaportunuza yapistirilan “Vize” ile “Oturum kartina” basvurursunuz (gittiginiz gibi 45 icinde basvurunuzu yapin). Oturum kartiniz, sizin oradaki amacinizi (ögrenci oturumu, çalisma oturumu vs.), oradaki kalis sürenizi, kimliginizi belirtir.OTURUM KARTINIZ ÇIKTIGI ANDAN ITIBAREN VIZENIZ GEÇERSIZDIR. “Oturum Karti” ile Hem Türkiye´ye sinirsiz gidip gelebilirsiniz, hemde Schengen ülkelerini gezebilirsiniz ki bunlar genelde Italya,Ispanya,Almanya,Belcika,Portekiz,Fransa vs.. Ancak Her ülkenin kendine göre vize uygulamasi oldugu için ingiltere Irlanda gibi birkaç ülke, Türklerin Hehangi bir AB ülkesinde oturumu olsa dahi, ülkelerine girislerine izin verilmiyor.

Bilginize..

RE: "VIZE" ve "OTURUM" farki. - Lincoln - 16-07-2009 05:57 PM

Süper bir sorum var:

Ben şimdi gider gitmez başvursam, bana 3 ayda çıkar dediler:

1) Daha erken çıkar mı?

2) Başvurunca bu oturum kesin çıkar mı ( yok paran yok, yok kaşının üstünde gözün var gibi sebeplerle verilmeme ihtimali var mı Big Grin )

3) Ben şimdi oturuma başvurduğumda bana bir kağıt verseler, oturuma başvurmuştur diye, o kağıtla yurt dışına çıkabilir miyim?

4) Sanki başlarken 1 sorum var demiştim, değil mi? Big Grin

RE: "VIZE" ve "OTURUM" farki. - spain61 - 16-07-2009 09:20 PM

1) Vize ilen gelenlere oturum 45 günde veriliyor (1,5 ayda).Eger gider gitmez basvurmazsan cikmasi 3 ay´i bulur tabikide, o yüzden diyoruz ya gider gitmez oturum´a basvurun.

2) Vize olmadan oturum verilmez, senin gelis sebebin zaten konsolosluk tarafindanvize verilerek zaten kabul edildigi icin yabancilar polisi burada ne kadar zamanlik KIMLIGE (oturum´a) ihtiyacin olduguna dair cikartir verir. Vize, oturumun verilme sebebidir. Elindeki kabul kagitlariyla vs Oturum süren belirlenir.

3) Oturum´a basvurduktan sonra sana cetvel gibi bir uzun kagit verirler, o kagit senin Oturumunun cikmist oldugunu (bekledigini) belirtir ve asla ülke disina cikamazsin.Ciksan giremezsin..Ha illa cikmam lazim,acil bir olay var (cenaze .vs..) diyorsan, o zaman yabanciar polisinden "Geri dönüs izin " belgesi alman lazim ayri olarak.

RE: "VIZE" ve "OTURUM" farki. - pelo - 17-07-2009 01:20 AM

çok rahatladım ya o kadar hayal kurdum sonra oturma izni almam gerektiğini öğrendim bi de onun peşinde mi koşturucam derken yazdıklarını okudum.yani bunun için türkiye'de herhangi bişey yapmam gerekmiyor.sadece vizemi alıp gidicem, diğer işlemler orada?

RE: "VIZE" ve "OTURUM" farki. - spain61 - 17-07-2009 02:58 AM

(17-07-2009 01:20 AM)pelo Yazılan:  çok rahatladım ya o kadar hayal kurdum sonra oturma izni almam gerektiğini öğrendim bi de onun peşinde mi koşturucam derken yazdıklarını okudum.yani bunun için türkiye'de herhangi bişey yapmam gerekmiyor.sadece vizemi alıp gidicem, diğer işlemler orada?

Sen vizen ciktigi gibi Türkiye ile yapaca bir seyin yok.Oturum olayi gidecegin úlkeyi ilgilendirir. O yüzden yurtdisina ciktigin gibi vardigin ülkenin yabancilar polisine vizeden sana geri verilen evraklarla git.Zaten senin artik yapacagin pek irsey kalmiyor, onlar senin parmak izin, resmini, adlisicil,saglik raporu,sigorta, belgelerini alip seni kayudettiriyorlar ve 45 gun sonra gidip kartini aliyorsun.istedigin schengen ülkesine ve Türkiye´ye gidip gezebilirsin..

RE: "VIZE" ve "OTURUM" farki. - MeLL - 18-07-2009 12:31 AM

çok yararlı bir konu olmuş, her zaman muallakta ve soru işareti halinde kalmış bir durumdur çünkü bu.

RE: "VIZE" ve "OTURUM" farki. - igidu - 19-07-2009 10:33 AM

Çok faydalı bir konu açmışsınız teşekkürler.
Forumdaki arkadaşlardan ricam, eğer erasmusla gidip de oturum aldıysanız;
1- Hangi ülkeden?
2- Ne kadar sürdü?
3- Masraflar ne kadar tuttu?
4- Tavsiyeler?

Saygılar Smile

(Ekleme: Polonya'ya gidiyorum) Wink

RE: "VIZE" ve "OTURUM" farki. - barmybrit - 20-07-2009 05:57 PM

merhaba arkadaşlar şu an İspanya'da dil okulunda okuyorum. buraya gelirken yaklaşık 1 aylık bir vize verdi bana İspanya. C tipi tek girişlik vize, ama üstünde ESTANCIA yazıyor. Bu vizeyle diğer Schengen ülkelerine gidebilir miyim seyahat amaçlı bir bilginiz var mı? Bir de İspanya'ya alışmak çok zor oldu mu sizin için de, bende ev özlemi falan son derece fazla. Neler önerirsiniz geleli daha bir hafta oldu...?

RE: "VIZE" ve "OTURUM" farki. - düşhekimi - 20-07-2009 06:36 PM

erasmus öğrencisi misin yoksa dil okuluna mı gittin sadece?

RE: "VIZE" ve "OTURUM" farki. - barmybrit - 20-07-2009 07:54 PM

(20-07-2009 06:36 PM)düşhekimi Yazılan:  erasmus öğrencisi misin yoksa dil okuluna mı gittin sadece?

sadece dil okuluna geldim, ama buradaki arkadaşlar bu konuda oldukça bilgili diye buraya yazdım... Dil okulum tahminimden biraz daha kısa sürede bitecekmiş, o yüzden acaba bu arada diğer ülkeleri de gezebilir miyim diye düşündüm...

Tek girişlik C tipi vize ile mümkün müdür, siz bilenlere soruyorum...?

RE: "VIZE" ve "OTURUM" farki. - yoko_oh_no - 20-07-2009 09:43 PM

danimarka için cpr numarası denen şeyden alınıyor arkadaşlar. cpr numarası için oraya gidince borgerservice mi ne var işte türkçe meali turist bürosu oluyor. oraya gidip pasaportunuzla başvuruyorsunuz. pasaportta oturma izni gibi birşey oluyor zaten onlar da onu görünce üzerinde cpr numarasının olduğu bir turist sağlık sigorta kartı kıvamında birşey veriyorlar, sarı bi kart. hatta orada hasta olduğunda o kartla gidiyorsun doktora ya da doktorunun adı orada yazıyor telefonu falan. çıkması da en fazla bi hafta sürer. önce size numarayı kağıt olarak yollarlar sonra bi süre geçince de adresinize kart gelir. ama kağıt olarak geldiğinde onu göstererek işlem yapabilirsiniz acil halletmeniz gereken birşey varsa. bi de başvururken çok acil lazım falan derseniz no'yu aynı gün de verebiliyorlar ama tabii kart yine geç geliyor.

RE: "VIZE" ve "OTURUM" farki. - spain61 - 21-07-2009 01:49 AM

(20-07-2009 07:54 PM)barmybrit Yazılan:  
(20-07-2009 06:36 PM)düşhekimi Yazılan:  erasmus öğrencisi misin yoksa dil okuluna mı gittin sadece?

sadece dil okuluna geldim, ama buradaki arkadaşlar bu konuda oldukça bilgili diye buraya yazdım... Dil okulum tahminimden biraz daha kısa sürede bitecekmiş, o yüzden acaba bu arada diğer ülkeleri de gezebilir miyim diye düşündüm...

Arkadaslar baslikta zaten hersey yaziyor,dikkatli okursaniz cevabini anlarsiniz,tekrar yazayim, 3 aydan az kalacaklar ispanya di$ina cikamaz (Yasal olarak cikamaz).Cikmam istiyorsanda, ispanyada bulunan gidecegin ülkenin baskonsolosluguna gidip basit bir islem ile vize almak olacak, bu resmi yolu.Ancak resmi olmayan yolu ise, arabaya otobuse bin git, yollarda kontrol yok, gümrükler yillar önce kaldirildi, ucaklarda kontrol var sorun olur..Yasal olmadan cikarsin ancak basina bir kaza gelirse polislik olay olur ise ne yaparlar onu bilemem.Yasal gitmek istersende o yolu yukarda yazdim.
iyi erasmuslar.

RE: "VIZE" ve "OTURUM" farki. - barmybrit - 21-07-2009 02:35 PM

(21-07-2009 01:49 AM)spain61 Yazılan:  

Arkadaslar baslikta zaten hersey yaziyor,dikkatli okursaniz cevabini anlarsiniz,tekrar yazayim, 3 aydan az kalacaklar ispanya di$ina cikamaz (Yasal olarak cikamaz).Cikmam istiyorsanda, ispanyada bulunan gidecegin ülkenin baskonsolosluguna gidip basit bir islem ile vize almak olacak, bu resmi yolu.Ancak resmi olmayan yolu ise, arabaya otobuse bin git, yollarda kontrol yok, gümrükler yillar önce kaldirildi, ucaklarda kontrol var sorun olur..Yasal olmadan cikarsin ancak basina bir kaza gelirse polislik olay olur ise ne yaparlar onu bilemem.Yasal gitmek istersende o yolu yukarda yazdim.
iyi erasmuslar.

Merhaba spain61 yardımın için teşekkürler, birşey daha soracağım vizemde OBSERVASCIONES kısmında ESTANCIA yazıyor, oturum demek sanırım, bunun bir önemi var mı?

RE: "VIZE" ve "OTURUM" farki. - rastbin - 21-07-2009 03:22 PM

(21-07-2009 01:49 AM)spain61 Yazılan:  

iyi erasmuslar.

Ben de burada C tipi vizeyle kalıyorum erasmus staj ogrencisiyim Almanya'da. Benim cok girisli vizem var ve başka bir arkadaşta aynı vizeyle diğer ulkelere gittigini soyluyor kontroller yapılmış. C tipi zaten turistik ve 3 aydan az surelilere veririlir. Ama cok giris demek gezebilecegin anlamıdır bence.

RE: "VIZE" ve "OTURUM" farki. - spain61 - 22-07-2009 01:49 AM

elindeki vizenin özelligi cok girisli olmasidir,dez avantaji ise oturum verilmemesidir.Orada kalayim suremi uzatayim desen tekrar turkiyeye gidip vize alman gerekecek.O vizenin suresi bittimi geri dönmek zorundasin.Arkadasin hangi nerden hangi ülkelere gitti bilmiyorum ancak $unu belirttim mi bilmyorum, her ülkenin kendine gore vize uygulamasi farklidir, almanyadai genis kapsamlidir belki bilmiyorum.ben ispanyaya gore konusuyorum.ancak dedigim gibi avrupa icinde vizen var ise, ulkelere giris ciksii pek sorun etmiyorlar.zaten kontrollerde yok (ben suana kadar en az 5 ülke gezdim henüz bir kontrole rastlamadim avrupa içinde).Kolay gelsin.

RE: "VIZE" ve "OTURUM" farki. - igidu - 22-07-2009 08:40 AM

peki polonyada oturum alan var mı? aslında bir konu açayim diyorum polonya kısmına. çünkü oturum için neler isteniyor, ne kadar para lazım, türkiyeden ne belgeler gerekli bunları öğrenmek çok işimize yarar. Smile

RE: "VIZE" ve "OTURUM" farki. - rastbin - 23-07-2009 11:00 AM

(22-07-2009 01:49 AM)spain61 Yazılan:  elindeki vizenin özelligi cok girisli olmasidir,dez avantaji ise oturum verilmemesidir.Orada kalayim suremi uzatayim desen tekrar turkiyeye gidip vize alman gerekecek.O vizenin suresi bittimi geri dönmek zorundasin.Arkadasin hangi nerden hangi ülkelere gitti bilmiyorum ancak $unu belirttim mi bilmyorum, her ülkenin kendine gore vize uygulamasi farklidir, almanyadai genis kapsamlidir belki bilmiyorum.ben ispanyaya gore konusuyorum.ancak dedigim gibi avrupa icinde vizen var ise, ulkelere giris ciksii pek sorun etmiyorlar.zaten kontrollerde yok (ben suana kadar en az 5 ülke gezdim henüz bir kontrole rastlamadim avrupa içinde).Kolay gelsin.

Dostum şimdi tamam oturuma ihtiyacım yok ama asıl merak ettigim C sınıfı vizeyle nelere hakkın oldugu giriş çıkışlar serbest ama çalışma izni durumu nedir ben staj amaçlı geldim ve çalıştıgım şirket başka bir şirkete yonlendirirse, burada kalma surem uzarsa biraz daha nasıl yapıcam ki Almanya'da bunu uzatmada ne sorunu var anlayamadım.

RE: "VIZE" ve "OTURUM" farki. - yusufasma - 24-07-2009 05:12 PM

benim bir sorum olacakti estonya'ya gidecem de bana c tipi vize verdiler ve uzerinde residence permit adina hic bit sey goremedim yalniz ben basvuruyu buna gore yapmistim ve 64 euroluk ucreti de yatırdım simdi ben gidince tekrar oturum izni için basvuru yapacamkiyim yapacaksam verdigim ucret neydi, bana estonyadan mail geldi residence permit mi yoksa normal vize mi aldıgımı soruyolar ne cevap vermeliyim?

RE: "VIZE" ve "OTURUM" farki. - ysezeny - 27-07-2009 10:33 AM

Yaa..benim durumum çok karışık..Şimdi hem Türk hem ab vatandaşıyım..Ama Almnyadaki okul için olan belgeleri türk adımla doldurdum tıpkı burdaki okulumda olduğu gibi..Ama bg pasaportumda ismim farklı..BG pasaportuyla almyaya gdersem orada oturma izni durumum nasıl oluyor?3aylık mı?3ay bitince tr ye geri mi yollanırım? Ya da şengene başvurmalımıyım?

RE: "VIZE" ve "OTURUM" farki. - düşhekimi - 27-07-2009 02:48 PM

tek girişlik vize ile gezmenin mümkün olacağını zannetmiyorum. sen ispanyayı gez bence bitmez 1 ayda zatenSmile

RE: "VIZE" ve "OTURUM" farki. - Myster - 27-07-2009 02:51 PM

oturum izni almak gerekiyor sanırım avrupada rahat gezebilmek için

RE: "VIZE" ve "OTURUM" farki. - daylc - 27-07-2009 05:46 PM

(27-07-2009 10:33 AM)ysezeny Yazılan:  Yaa..benim durumum çok karışık..Şimdi hem Türk hem ab vatandaşıyım..Ama Almnyadaki okul için olan belgeleri türk adımla doldurdum tıpkı burdaki okulumda olduğu gibi..Ama bg pasaportumda ismim farklı..BG pasaportuyla almyaya gdersem orada oturma izni durumum nasıl oluyor?3aylık mı?3ay bitince tr ye geri mi yollanırım? Ya da şengene başvurmalımıyım?

benim de durumum seninle aynı.. ben de hem tc hem ab vatandaşıyım. benim ab pasaportumdaki isimle tc pasaportumdaki isim aynı ama ben de vize almalı mıyım bilemiyorum. portekizde gideceğim okulun sitesinde ab vatandaşlarının 3 ay sorunsuz kalabildiğini, 3 ay sonrası içinse kalma izni almaları gerektiğini okudum. kalma izni almak içinse oradan başvuruyoruz herhalde. ama buradan vize alınmalı mı konusunda hala bir fikrim yok. çifte vatandaş olduğumuza göre vize almamız gereksiz gibi gelmiyor mu mantıken? kafam karıştı vallahi.

RE: "VIZE" ve "OTURUM" farki. - arzu - 28-07-2009 11:34 AM

:(bende suan erasmus staji yapiyorum ve almanya da mannheim dayim..c tipi vizem var elimde ve mutip(yani diger avrupa ulkelerine giris cikis yapabiliyorum rahatlikla)staja 1 temmuzda basladim ama 20 haziranda almanya ya giris yaptim..17 eylulde bitio vizem..tabi uzatilmazsaSad..uzatilmasi lazim cunku biletimi 3 ekime aldim bile..cunku once bana uzatilicak denildi ama suan vize tipimden sorun yasanio randevu aldim 7 agustosa bakalim neler olucak..oturum yani kimlik alirsam uzatmis olucak miyim?buda 17 eylule yatisir mi cunku 17 eylulde vizem bitio eger uzamasi hakkina bi bilgisi olan varsa ltf cvblasinSad

RE: "VIZE" ve "OTURUM" farki. - BüŞrAA - 31-07-2009 10:11 PM

Arkadaşlar merhaba ben de güz ve bahar dönemi Uppsala ya gidiyorum.Arkadaşlar benim biraz kafam karışık. Yardımcı olabilirseniz çok sveineceğim. Benim vizemde UPPEHALLSTILLSTAND yazıyor. Bu oturma izni mi oluyor. Ayrıca residence card dan bahsediliyor. İsveç e gidince başvurucakmışız? Benim arştırdığıma göre benimki oturma izni ve ebn tkrar İsveç e gidince basvurabılecek mıyım? Bir de ben İsvec ten önce Almanya da amcamlarda bir buçuk hafta gibi bir süre kalmak istiyorum yani direkt Almanya ya gitmek istiyorum ordan İsvec e geçmek istiyorum. Konsolosluktaki görevliye sordugumda gidebilirsin dedi ama okudukca kafam karıstı .Şimdi bn maksimum ne kadar süre kalabilirim ve gidebilir miyim direk Almanya ya? Şimdiden tesekkurler

RE: "VIZE" ve "OTURUM" farki. - OguN - 01-09-2009 04:30 PM

Şimdi bana D tipi vize çıktı ve multiple yazıyor bu durumda başka ülkelere girebiliyorum heralde. Ama 5 ay kalacağım için yine de oturum izni almalı mıyım, daha mı faydalı olur? Ya da erasmus süresini uzatırsam eğer gerekli olacak sanırım.

RE: "VIZE" ve "OTURUM" farki. - spain61 - 02-09-2009 09:33 AM

Oturumun herzaman için vizeden daha üstündür..Oturum demek senin bulundugun ülkede kimlik kartin demek.bizim türkiyedeki nüfus cüzdanlari gibi..Oturum kartini alirsan kalma süren uzarsa oradan daha rahat uzatirsin oturumunu, oturumun varsa pasaport tasimak zorunda kalmazsin..oturumun varsa vizeni Türkiyeye gitmeden oradan uzatirsin, oturumun varsa diger ülkelere daha rahat girer cikarsin..oturumun varsa vizenin hükmü kalmiyor..

RE: "VIZE" ve "OTURUM" farki. - yoko_oh_no - 05-09-2009 03:52 PM

(31-07-2009 10:11 PM)BüŞrAA Yazılan:  Arkadaşlar merhaba ben de güz ve bahar dönemi Uppsala ya gidiyorum.Arkadaşlar benim biraz kafam karışık. Yardımcı olabilirseniz çok sveineceğim. Benim vizemde UPPEHALLSTILLSTAND yazıyor. Bu oturma izni mi oluyor. Ayrıca residence card dan bahsediliyor. İsveç e gidince başvurucakmışız? Benim arştırdığıma göre benimki oturma izni ve ebn tkrar İsveç e gidince basvurabılecek mıyım? Bir de ben İsvec ten önce Almanya da amcamlarda bir buçuk hafta gibi bir süre kalmak istiyorum yani direkt Almanya ya gitmek istiyorum ordan İsvec e geçmek istiyorum. Konsolosluktaki görevliye sordugumda gidebilirsin dedi ama okudukca kafam karıstı .Şimdi bn maksimum ne kadar süre kalabilirim ve gidebilir miyim direk Almanya ya? Şimdiden tesekkurler

danimarka isveç gibi kimi ülkeler için oturum iznini türkiyedeyken alıyorsun fakat onu belgeleyen şey orada alacağın residance card olacak o yüzden gidip turist bürosu ya da işte isveçte o işlere neresi bakıyorsa orada bi form dolduruyorsun ve 1 haftayı bulmadan kartına sahip olmuş oluyorsun =) sonra da istediğin yere istediğin gibi gidebilirsin kolay gelsin =)

RE: "VIZE" ve "OTURUM" farki. - alimlitvan - 11-09-2009 12:17 PM

Merhaba;

Bende Litvanya'ya gidiyorum 1 Ekim'de 9 aylık D kategorisi çoklu giriş vizesi için başvurdum ve aynı zamanda oturma izni için konsolosluğa başvurmuştum.Vizemi D Kategoris Multiple olarak 5 aylık ver mişler fakat oturma iznim 9 aylık olacakmış.Bu durumda 5 aylık D kategorisi vize süresi bitince oturma iznim olduğu halde tekrar vizeye başvuracakmıyım?eğer başvuracaksam Litvanyada başvurbilirmiyim yoksa türkiyeye gelip mi başvurmalıyım?

RE: "VIZE" ve "OTURUM" farki. - spain61 - 11-09-2009 05:19 PM

Oturumunu. bulunduğun yabancı ülke verir,Türkiyede alamazsın.oturumun çıktıgı gibi pasaportuna yapıştırılan vize geçersizdir ve Oturum kartın vizenden daha iyi yetkilere sahip..(ayrıca yine belirteyim her ülkenin vize uygulaması farklıdır bilginize)..

RE: "VIZE" ve "OTURUM" farki. - whynot - 11-09-2009 11:16 PM

gerçekten faydalı bilgiler olmuş . paylaşan herkeze teşekkürler. benim ufak bir sorum olacak . benim pasaportum 23 nisan 2010da süresi oluyor . benim vizem 12 ocağa kadar geçerli ama gider gitmez oturma iznine başvuracağım . sürenin az kalmış olması sorun olurmu acaba . pasaportumun süresi bitmiş olduğu halde oturma izinim olursa ne olur ?

RE: "VIZE" ve "OTURUM" farki. - spain61 - 11-09-2009 11:56 PM

normalde süresi bitmis pasaport istenilmiyor, sorun çikarmaz oturum icin..ama pasaportunun suresinin bitmesi oturumunuda etkilemiyor..bana aynisi oldu, pasaportumun suresini uzatmadim zannetti adam (eski tarihe bakti), oturumu uzatmaya gittigimde sorun cikardi, ancak yinede isleme aldi, sonra ben soyledim yeniledim pasaportumu arka sayfaya bakin deyince is hal oldu...pasaportun bitmis ise oturum suren uzatilmaz diyemem , sonucta oturum yabanci ulkeden alacagin kimlikle ilgili..ama pasaportunun suresini uzat..sonucta senin uluslararasi kimligin..

RE: "VIZE" ve "OTURUM" farki. - begumm - 29-10-2009 06:46 PM

ben bir şey sorucam bu oturum ne kadar surede cıkar cunku ben bir ay once basvurdum ve sanıırm bi mektup gondericeklermiş(ispnay icin konusuyorum buarada) fakat adha gelmedi ve mektup gonerip randevu vericeklrimiş 45 gun diy ebiliyodum ben bu sureci ama ispanyollar siestadan vakit bulamıyolar...
daha once basvuran ve oturum izni alan varsa nası bi surec anlatabilirmi cunku aralıkta ulke dısına cıkıcam ve biletimi simdiden aldm inşallah bi problem cıkmaz

RE: "VIZE" ve "OTURUM" farki. - begumm - 29-10-2009 07:36 PM

yani oturum izni 45 gunde cıkıyomu cunku ben basvuralı 30 gun oldu hiç bi habver yok ayrıca araıkta eve gitmicem baska bi yere gidicem aralık sonunda bitiyo vizem ocaga kadar yokum ispanyada yine öyle bi belge alabiliyomuyumi?
bide anlamaıdıgm 45 gun diyosunuz bu toplam surecmi randevudan sonraki surecmi yoksa basvurduktan sonraki surecmi?

RE: "VIZE" ve "OTURUM" farki. - LordXar - 13-11-2009 06:08 PM

Merhaba,

Almanya'dan oturma iznimi aldım 31 Ağustos 2010'a kadar (10 dakkikada halloldu). Sorum şu ki, bu oturma izni ile Romanya veya Bulgaristan'a giriş yapabilir miyim? Yoksa öncesinde vize almam mı gerekir?
Bi bilgisi olan varsa sevinirim. Smile

RE: "VIZE" ve "OTURUM" farki. - bergm - 13-11-2009 09:52 PM

arkadaşlar acil cevap; elimde 12 ocak ta bitecek ve 2 giriş-çıkışı olanD tipi vizem var ve oturma iznine başvurdum bu hafta. oturma izni gelmeden türkiyeye gidip dönebilirmiyim??? çok acil teşekkürler

RE: "VIZE" ve "OTURUM" farki. - Lincoln - 23-11-2009 10:24 PM

Gözünüzü seveyim bana yardım edin içime ateşi düşürdüler Big Grin

Ben henüz bugün oturum iznimi aldım (yunanistandayım) ve ailemi arayıp Istanbul- Helsinki, Helsinki- IST biletimi aldırdım.

Orada adama sordum; başka ülkelere gidebilir miyim? O da, AB ülkelerine gidebilirsin, dedi.

Ama bizim yurtta başka bir Türk sormuş, Alamanyaya gidebilir miyim demiş, YOK demiş başka bir adam.

Doğrusu nedir dostlar? Biletimi aldım.