Erasmus Forum
Üniversiteye girme arifesinde birkaç gençten Erasmus ile ilgili birkaç soru.. - Yazdırılabilir Sürüm

+- Erasmus Forum (http://www.erasmusum.com)
+-- Forum: Erasmus (/forumdisplay.php?fid=31)
+--- Forum: Erasmus Karışık (/forumdisplay.php?fid=36)
+--- Konu: Üniversiteye girme arifesinde birkaç gençten Erasmus ile ilgili birkaç soru.. (/showthread.php?tid=469)

Üniversiteye girme arifesinde birkaç gençten Erasmus ile ilgili birkaç soru.. - cengoo - 15-06-2009 11:51 PM

Öncelikle merhaba çok yararlı güzel bir site olmuş. Yapanlara teşekkürler..
Biz üniversiteye girme arifesinde birkaç genciz ve Erasmus'u araştırıyoruz. Size birkaç sorumuz var. Cevaplarsanız bir grup genci aydınlatmış olacaksınız.. Smile

1-) Eğer gittiğimiz ülkede gördüğümüz derslerde başarılı olsak bile, Türkiye'de derslere kaldığımız yerden mi devam ediyoruz yani okul uzamış mı oluyor yoksa dersler başarılı olduğu için Tr'dekilerin yerine mi sayılıyor ?

b) Avrupada başarısız olduğumuz dersin karşılığı TR'deki ünide yoksa ne oluyor ?

2-) Okulun uzaması söz konusuysa, Avrupa'da okuduğumuz kadar uzamış oluyor. Zaten Avr. sürecinde vakıf üni.ye öğrenim ücretini veriyorduk. Uzadığı kadar bir daha mı öğrenim ücreti ödeyeceğiz..

3-) Erasmus kapsamında başka bir ülkede okurken özel üni. parasını ödemeye devam ediyor muyuz ?

4-) Yurt dışında okuduğun dersi saydıramama gibi birşey okudum var mı bu ?

5-) Kredi uyuşmaması var mı ? Krediler uyuşmazsa TR'de ek ders görmen gerekecek, bu gördüğün ders için özel üni'ye öğrenim ücreti ekstra verilecek mi ?

6-) Okulun verdiği hibe + 200 euro aylık Polonya - Çek Cumhuriyeti gibi ucuz ülkerlin başkentleri için yeter mi ? Roma, Paris, Madrid, Barcelona için yeter mi ? Yetmezse ne kadar daha lazım..

7-) Birde özel soru var. Kadir Has Üniversitesi erasmus için şöyle bir sayfa hazırlamış. http://www.khas.edu.tr/international/html/index.html
İng. olduğu için anlamadım.. Ben Yönetim Bilişim Sistemleri %50 burslu gireceğim, (taban puanın 13 puan üstündeyim, girerim heralde).. Bu bölümden Erasmus yapabilir miyim ? Sanırım her bölümde Erasmus olmuyor. Anlaşılan üniversitenin o bölümü olması gerekiyor.. K.Has'ta okuyanlara YBS Erasmus imkanı var mı ?
Bunun dışında bu linkten bana yararlı bilgiler verebilirseniz de iyi olur yada vermeyedebilirsiniz çok soru sordum zaten.. Smile

RE: Üniversiteye girme arifesinde birkaç gençten Erasmus ile ilgili birkaç soru.. - ohhannesburger - 16-06-2009 12:07 AM

Big Grin dogmamis cocuga don bicmek gibi bir sey arkadaslar bu.

bence oncelikle universite'ye insallah bir girin, okulun not sistemi, yazililarin vize-final'e donusmesini sonra kredi ve ortalama sistemini bir taniyin(egerki daha onceden kisa da olsa universite deneyiminiz yoksa) sonra da ofisinize gider konusur cok da icine girerseniz 1 sene icinde bu sorularin cvplarini misli misli kendiniz bulursunuz rahatlikla ya da sitedeki bircok baslikta ztn bu sorularin cvp.i var, liste halinde bir solukta cikarmak biraz degisik ve hazir bi sekilde cevaplansa bile derdinize ancak su an icin derman olur.

kolay gelsin...

RE: Üniversiteye girme arifesinde birkaç gençten Erasmus ile ilgili birkaç soru.. - cengoo - 16-06-2009 12:12 AM

Ama şöyle bir durum var ;

Bu Erasmus işi benim bayağıdır kafamda ve yapıcam bunu. Eğer istediğim bölümde Erasmus yapılamıyorsa(7.soru) bu üniversiteye girmem zaten. Dolayısıyla ortamı tanıyınca değil şimdi sormam lazım bu soruyu..

İlk 6 soru maddi imkanlarla alakalı. Zaten %50 burslu zor vericez. Bunları öğrenirsem nereye gireceğim konusunda bana fikir verecek..

Yani doğmamış çocuğa don biçmekten çok planlı programlı hareket etmek demek daha doğru olur sanırım sevgili ohhannesburger.. Smile

RE: Üniversiteye girme arifesinde birkaç gençten Erasmus ile ilgili birkaç soru.. - ohhannesburger - 16-06-2009 12:33 AM

tmm da istedigin bolumde erasmus yapilip yapilamayacagini su an kestiremezsin ki,demek istedigim o. Bolum isminin ve derslerinin karsi universite'de tipatip ayni olmasini bekleyemezsin hem dur bakalim o uni.deki senin istedigin bolumdeki hocalarin anlasmasi var mi su an yoksa bile gelecekte olmayacagi ne malum, belki sen kendin bulacaksin ve de hocaya israrinla bi anlasma yapmak icin uni. bulacak veya sen bulup hocana danisacaksin veya senin buldugun ve hocana gitmek istedigin uni. hakkinda cok israr etmene ragmen orali olmayacak veya su anda gidecegin uni.nin erasmus sayfasinda ilerde tanisacagin universite hocasinin istedigin ulkede bi anlasmasi oldugunu gordun ve de tercihinde o uni.yi sectin, sonra bi baktin anlasma 2010'un sonuna kadarmis ve de hocan anlasmayi yenilemek istese bile karsi uni.istemiyormus Smile
hem ingilizce oldugu icin anlamadim dedin, tmm belki 1 sene icinde dilini iyilestireceksin ama sinavda asil listesine giremiyeceksin ki gidecegin ozel uni.deki diger ogrenciler de ingilizce konusunda normal devlet uni.dekilere gore prestijli olacagini dusunursen( hevesini kirmak icin degil gercegi soyledim)

benim fikrim simdi sana uyan en iyi uni. ve de bolumu secmeye bak sonra erasmus halkkinda dusunursun , erasmus sadece egitiminin en fazla 1 yil olan bi evresi ,buna gore endeksleme( hos artik bir ogrenciyi 1 yil gondermeleri cok zor) . Hem ogrenim hareketliligi icin olmazsa bile staj hareketliligi var ve de her is dalinda staj yeri universite veya kurum bulabilirsin rahatlikla sonra bakarsin master yapmis orda da ogrenim hareketliligiyle gitmissin ya da tam tersi lisans'ta ogrenim hareketlikligi master'da staj. Yani sen simdiden gayret ediyorsun, super bi sey, karsina uluslararasi bir egitim zaten cikar bu caba ve planla.

RE: Üniversiteye girme arifesinde birkaç gençten Erasmus ile ilgili birkaç soru.. - ermceyhan - 16-06-2009 10:58 AM

Puanlar açıklanır temmuz 11de , alınır sonuçlar gidilir okula, okulda kurulur üç beş bölüm tanıtma tezgahı, gidersen istediğin bölüme sorarsın erasmus, derler var kardeş gel sen rahat ol, olmadı derler git ab ofisine sor, ona göre yaparsın tercihini anca 3 yıl sonrada gidersin erasmusuna....

Not:Bence özel üniye parayı verirsin bu arada gidiceğin yıl için Big Grin:Daffetmezler

RE: Üniversiteye girme arifesinde birkaç gençten Erasmus ile ilgili birkaç soru.. - elektr10 - 16-06-2009 09:59 PM

(15-06-2009 11:51 PM)cengoo Yazılan:  Öncelikle merhaba çok yararlı güzel bir site olmuş. Yapanlara teşekkürler..
Biz üniversiteye girme arifesinde birkaç genciz ve Erasmus'u araştırıyoruz. Size birkaç sorumuz var. Cevaplarsanız bir grup genci aydınlatmış olacaksınız.. Smile

1-) Eğer gittiğimiz ülkede gördüğümüz derslerde başarılı olsak bile, Türkiye'de derslere kaldığımız yerden mi devam ediyoruz yani okul uzamış mı oluyor yoksa dersler başarılı olduğu için Tr'dekilerin yerine mi sayılıyor ?

b) Avrupada başarısız olduğumuz dersin karşılığı TR'deki ünide yoksa ne oluyor ?

2-) Okulun uzaması söz konusuysa, Avrupa'da okuduğumuz kadar uzamış oluyor. Zaten Avr. sürecinde vakıf üni.ye öğrenim ücretini veriyorduk. Uzadığı kadar bir daha mı öğrenim ücreti ödeyeceğiz..

3-) Erasmus kapsamında başka bir ülkede okurken özel üni. parasını ödemeye devam ediyor muyuz ?

4-) Yurt dışında okuduğun dersi saydıramama gibi birşey okudum var mı bu ?

5-) Kredi uyuşmaması var mı ? Krediler uyuşmazsa TR'de ek ders görmen gerekecek, bu gördüğün ders için özel üni'ye öğrenim ücreti ekstra verilecek mi ?

6-) Okulun verdiği hibe + 200 euro aylık Polonya - Çek Cumhuriyeti gibi ucuz ülkerlin başkentleri için yeter mi ? Roma, Paris, Madrid, Barcelona için yeter mi ? Yetmezse ne kadar daha lazım..

7-) Birde özel soru var. Kadir Has Üniversitesi erasmus için şöyle bir sayfa hazırlamış. http://www.khas.edu.tr/international/html/index.html
İng. olduğu için anlamadım.. Ben Yönetim Bilişim Sistemleri %50 burslu gireceğim, (taban puanın 13 puan üstündeyim, girerim heralde).. Bu bölümden Erasmus yapabilir miyim ? Sanırım her bölümde Erasmus olmuyor. Anlaşılan üniversitenin o bölümü olması gerekiyor.. K.Has'ta okuyanlara YBS Erasmus imkanı var mı ?
Bunun dışında bu linkten bana yararlı bilgiler verebilirseniz de iyi olur yada vermeyedebilirsiniz çok soru sordum zaten.. Smile

@cengoo

hocam merhaba. ben kadir has üniversitesi'nde okuyorum ve bu yıl almanya'ya gidicem. iletişim fakültesinde okuyorum. senin sorularını yanıtlamaya çalişicam.

öncelikle daha okulun belli değil. ama bu bölümü ve bizim okulu istiyorsun anladığım kadarıyla. hayırlısı olsun şimdiden ama bence kesin gibi bakma olaya. çünkü puana göre değil "sıralamaya göre" öss deki yerin belli olacak. yani tamam 13 puan üstünde olabilir puanın ama belli olmaz bu işler Smile

neyse bu tavsiyelerden sonra sorularını cevaplayayım.

1) Bir defa okulun kesinlikle uzamıyor (eğer derslerinden geçersen). Zaten senin bir danışman hocan olucak okulunu seçerken ve onunla birlikte derslerini seçeceksin. yani polonya, isveç bilmem ne diye bence kendini hazırlama çünkü senin bölümün belki de polonya ile anlaşması olmayabilir. kendini tek bir ülkeye şartlama yani Smile
2)Eğer derslerini veremessen tabii ki okulunun uzama İHTİMALİ var. İHTİMAL diyorum çünkü şöyle bir durum söz konusu. örneğin 2. sınıfta erasmus yaptın diyelim. 2. sınıftaki bir dersini veremedin. 3. sınıfta bu dersi tekrar alıp verebilirsin. böylece okulun da uzamaz. Ha, diyelim ki uzattın okulu. veremedin dersini. o zaman tabii ki 1 senelik paranı vermekzorundasın. uzaması halinde yarım bursun da gitmiş olacak (%50 burslu giricem demiştin yanlıs hatırlamıyosam).

3) Erasmus'a gittiğin yıl tabii ki de okulunun parasını vermeye devam ediyorsun. Ama not ortalamanı 3.60-3.79 arasında yaparsan %50 burs alırsın ve toplam bursun %100 olur ve o sene hiç para vermek zorunda kalmassın!

4)Dersi saydıramama gibi bir durumun yok. Zaten danışman hocan sana saydırabileceğin dersleri söylüyo. Ona göre sana gidiceen ülkeleri ve ünileri söylüyor.

5)Kredi uyuşmaması gibi bir şey söz konusu değil. Dediğim gibi danışman hocanla herşeyi hallediyosun. O sana yardımcı oluyo yani...

6) Polonya, Çek Cumhuriyeti, Avusturya gibi ülkelere hibe 400 euro veriliyo diye hatırlıyorum. Bu para sana yetmeyebilir. Tabii kişiden kişiye de değişir bu durum. Partilere katılmak, konserlere gitmek, yemeğin içkin, kalacak yerin falan filan nerden baksan TOPLAM 650 euro aylık yeter bence. (tabii ülkeye göre değişir ama polonya'ya göre konusuyorum)

7) Şimdi sen zaten anladığım kadarıyla ingilizce de bilmiyorsun. Bizim okulda ingilizce eğitim var ve 1 yıl zorunlu hazırlık okuyacaksın. 1. sınıfta da gidemiyorsun erasmusa. Yani önünde tam tamına 3 yıl var Smile 2012 de gidicen yani erasmus'a en erken. O linkte erasmus katılım formları falan var seni ilgilendirmiyor. Yabancılar için yapılan bir bölüm o Smile

Yardım ettiysem ne mutlu... Sana tercihlerinde başarılar. Bizim okula gelirsen inan çok seversin. Çok iyi bir eğitim kadrosu var. Özellikle seçtiğin bölüm yanlış hatırlamıyorsam sadece Boğaziçi'nde var. Bir de bizim okulda. Yani doğru bir tercih yaptın (ya da yapacaksın) Smile

RE: Üniversiteye girme arifesinde birkaç gençten Erasmus ile ilgili birkaç soru.. - cengoo - 22-06-2009 01:00 PM

Çok teşekkür ederim, çok makbule geçti..
Bir sorum daha var cevaplarsanız çok sevinirim.

Kadir Has'ta SOSYAL SEÇMELİ DERS diye bir bölüm gördüm. Fransızca, İspanyolca, İtalyanca, Çince, Rusya bir sürü dil var. Ordan istediğimizi yada istediklerimizi seçip görebiliyor muyuz ?
Gördüğümüz seçmeli dersler ortalamaya etki ediyor mu ?

RE: Üniversiteye girme arifesinde birkaç gençten Erasmus ile ilgili birkaç soru.. - elektr10 - 23-06-2009 09:57 AM

Evet 2. sınıftan sonra zorunlu bir seçmeli dersin olacak. İngilizce haricinde yabancı bir ikinci dil almak zorundasın. İstediğin herhangi bir dili seçebilirsin ve bu ortalamana etki ediyor...

Ben 3. sınıfa geçeceğim bu yıl ve bu yıl erasmus ile almanya'ya gidiyorum. doğal olarak benim seçme hakkım kalmıyor ve almanca dersini orada alacağım. sana tavsiyem hangi ülkenin dilini öğrenmek istersen o ülkeye git (tabii derslerinin de uyması koşuluyla).

RE: Üniversiteye girme arifesinde birkaç gençten Erasmus ile ilgili birkaç soru.. - cengoo - 23-06-2009 05:37 PM

(23-06-2009 09:57 AM)elektr10 Yazılan:  Evet 2. sınıftan sonra zorunlu bir seçmeli dersin olacak. İngilizce haricinde yabancı bir ikinci dil almak zorundasın. İstediğin herhangi bir dili seçebilirsin ve bu ortalamana etki ediyor...

Ben 3. sınıfa geçeceğim bu yıl ve bu yıl erasmus ile almanya'ya gidiyorum. doğal olarak benim seçme hakkım kalmıyor ve almanca dersini orada alacağım. sana tavsiyem hangi ülkenin dilini öğrenmek istersen o ülkeye git (tabii derslerinin de uyması koşuluyla).

Onu demiyorum kardeşim, zorunlu olması dışında..
Mesela ben İng. yanına Fransızcayı zorunlu olarak seçtim bunun yanında İtalyanca ve İspanyolca'yı seçmeli olarak seçip, -sırf öğrenmek için kendi isteğimle- okuyabiliyor muyum ?
Eğer varsa ben sırf bu yüzden gelmek isterim bu üniversiteye.. 3-4 dil öğrenmek çok önemli bir olay..

RE: Üniversiteye girme arifesinde birkaç gençten Erasmus ile ilgili birkaç soru.. - elektr10 - 23-06-2009 06:02 PM

onu bilmiyorum. alabilirsin sanırım ama öyle kolay değildir 3-4 dil öğrenmek... kalırsan o derslerden mezun olamazsın haberin olsun... sen ingilizce dışında bir dil öğren tam öğren... en iyisi bu bence...

RE: Üniversiteye girme arifesinde birkaç gençten Erasmus ile ilgili birkaç soru.. - cengoo - 24-06-2009 12:00 AM

Tamam, çok sağol.. Zorunlu dışındaki seçmeli ortalamaya etki etmiyor diye duydum ama sorarım onu tercih vakti gelince.. Büyük ihtimal K.Has'dayım, Allah sonumuzu hayretsin.. Smile

RE: Üniversiteye girme arifesinde birkaç gençten Erasmus ile ilgili birkaç soru.. - elektr10 - 24-06-2009 09:59 PM

ya sonuçta Kadir Has Üniversitesi dil okulu değil üniversite...

eğer 1'den fazla dil öğrenmek istiyorsan fransız kültür, itlayan kültür merkezlerinde çok ucuz kurslar oluyor. oraya gitmeni tavsiye ederim...

RE: Üniversiteye girme arifesinde birkaç gençten Erasmus ile ilgili birkaç soru.. - polish_boy - 28-08-2009 02:40 AM

özel okulların erasmus şartnamesinde gidebilmek için (sadece o dönem için) kayıtın yenilenmesi ve o yılın parasınn yatırılmasının gerektiği yazıyor.....bende lise son sınıfım ve erasmus kesinlikle ama kesinlikle yapıcaım Allah izin verirse şu anda bile erasmusla yatıp kalkıorum inanın her gece forumda bütün bilgileri topluorum ve sabırsızlıkla o gideceim günü beklioırum Allah sonumuzu hayreylesin...Big Grin aranızda uluslar arası ilişkiler okuyan yokmu hiç bide onu sorcaktım....