Erasmus Forum
Erasmus Sınavı - Yazdırılabilir Sürüm

+- Erasmus Forum (http://www.erasmusum.com)
+-- Forum: Genel (/forumdisplay.php?fid=26)
+--- Forum: Erasmus Programı Hakkında Genel Bilgiler (/forumdisplay.php?fid=28)
+--- Konu: Erasmus Sınavı (/showthread.php?tid=45)

Erasmus Sınavı - SouZa - 22-10-2008 03:54 AM

Erasmus Sınavı sanırım çoğu arkadaşın merak ettiği bir soru. Erasmus sınavı diye bir sınav yok. sadece dil sınavı var. dil sınavı ile okul ortalamanızın toplamının sonucunda Erasmusla Avrupaya gitme şansı kazanabilirsiniz. Peki Erasmus dil sınavı nedir ve kim düzenler. Erasmus dil sınavı ingilizce veya almanca olur diye biliyorum. Çoğu üniversite ingilizce sınavına göre gönderiyor öğrencileri. Erasmus sınavının tarihini okul belirler ve okul tarafından yapılır...

RE: Erasmus Sınavı - hunterofphoenix - 19-11-2008 12:01 PM

Sınava nasıl çalışır? O kadar dersiniz var ve ingilizceye doğal olarak ayıracak pek zamanınız mı yok? Bol bol ingilizce kitap okuyun, penguin level 5-6'yı kast etmiyorum, romanlara başlayın. Çoğumuz yabancı dizeleri takip ediyoruz, en başta ingilizce altyazı kullanarak izlemeye çalışın. Peki bu iki yolun size nasıl bir yardımı olacak? Kitaplardan ve dizilerden öğrendiğiniz kalıplar sınav da çıkıyor ve sınav anında bir anda aklınıza gelen o kalıpın kullanış şekliyle sıradaki soruya gönül rahatlığıyla geçebilirsiniz. Bu durumu çok yaşadım, o yüzden etkili yol bana göre budur.

RE: Erasmus Sınavı - jasco - 19-11-2008 05:03 PM

bence dediğin yol ingilizce öğrenmek için en iyi yol kesinlikle katılıyorum ama erasmus sınavı için sanmıyorumki kimse bu kadar kassın. ilk senelerde erasmus sınavı gerçekten kolaydı ama artan talepten dolayı her sene zorlaştırıyorlar. Bana göre en iyi çalışma yöntemi güzel bi grammar kitabı almak we bol bol soru çözmek. Örnek olarak FCE English serisini önerebilirim. O kitabı bititirseniz ve çözerseniz sınavıda zaten geçersiniz. Kitabı kadıköy akmar pasajında rahatca temin edebilirsiniz.

RE: Erasmus Sınavı - hunterofphoenix - 19-11-2008 05:30 PM

Bir bakıma haklısın çünkü zaten çok okuyan bir millet değiliz maalesef ve insanların kaçı okuyacak o ayrı bir tartışma konusu. Bende başka bir kitap tavsiyesi yapayım. Cesur Öztürk'ün Building Skills for Proficiency http://kitap.antoloji.com/building-skills-for-proficiency-kitabi/ . Şimdiye kadarki bütün hazırlık ve ingilizce sınavlarına bu kitapla çalışmıştım.

RE: Erasmus Sınavı - jasco - 19-11-2008 09:10 PM

bnm ingilizcem kadıköy anadolu lisesi mezunu olduğum için çok iyiydi zaten çokda iyi puan aldım. extra çalışmama gerek kalmadı.Ama merak eden arkadaş olursa erasmus sınavında ne soruyorlar diye klasik ingilizce sınavı diyebiliriz test şeklinde. Boşluk doldurma ( test şeklinde ), kelime bilgisi, paragraf soruları, grammer bilgisi şeklinde. ama grammer daha ağırlıklı diyebilirim

RE: Erasmus Sınavı - Smurfie - 20-11-2008 02:29 PM

Ben yazılı bir ingilizce sınavına girmedim, yüksek lisansa başvurduğumda girdiğim yabancı diller bölümünün sınavından iyi bir puan almıştım zaten. Ücretini ödeyerek sertifikasını çıkarttırdım ve başvurumda onu kullandım. Sadece mülakata girdim. Gerçi o da formalite yüksek lisansta kontenjanlar daha boş olduğu için zaten her halükarda gidecektim. Mülakatta ne sordular a gelince; giriş olarak kendimi, o güne kadar kariyerim için ne yaptığımı anlattım özet olarak. Sonrasında "gittiğim ülkede bir parti düzenleseydim ülkemi tanıtmak için konuklarıma neler hazirlayacagim?" soruldu. Zaten herkesin söyleyebileceği bi kaç şeyi vardır bu konuda Smile

RE: Erasmus Sınavı - jasco - 21-11-2008 12:13 AM

bizdede sadece sınav oldu mülakat olmadı. Sakarya Üniversitesinde çok başvuru olduğu için sınavın zorluğunu biraz artırdılar. Fakat benim öğrenmek istediğim bi konu var tüm türkiyedeki üniversitelerde Erasmus sınavı aynımı. Aynı sorularmı. Bence aynı sorular olamaz çünkü aynı tarihte olmadığı için kopyalanma açısından farklı sanırım.. Bilgisi olan varmı

RE: Erasmus Sınavı - hunterofphoenix - 21-11-2008 01:24 AM

Sorular, soru sayısı hepsi farklı her üniversitede.

RE: Erasmus Sınavı - jasco - 21-11-2008 01:29 AM

anladım.. tahmin ettiğim gibi. teşekkürler

RE: Erasmus Sınavı - nemesis - 24-11-2008 02:33 AM

ya şimdi şöyle birşey var okuldan okula baya değişiyor sanırım.bizde mesela dil puanının %40 ı,okul ortalamanın %50si ve mülakatın %10 u toplanıyordu.ben uluslararası ofisin yaptığı dil sınavına girmedim,isteyen giriyordu.aslında italyan kültürden aldığım 2 yıllık sertifikayı kabul ediyorlardı ama bu yıl gelen değişiklikle artık kültür derneklerinden alınan sertifikayı dil puanın olarak hesaba katmıyorlar(başka okullarda katılıyor da olabilir halen) onun dışında kpds, üds ve benzeri dil sınavlarından birinden aldığınız aşağı yukarı 70-80 civarı bir not yeterli oluyor(ki bizde herhangi bir barem belirtmemişlerdi)ama tabi çok düşük olduğu taktirde götürelen belge zaten kendileri uluslararası ofisin yapacağı sınava yönlendiriyorlar.onun haricinde lisans için (bizim okul bazında konuşuyorum ama sanıyorum diğer okullarda da üç aşağı beş yukarı aynıdır) 4/2.00 en az ,yükseklisans ve doktora için ise 4/2.50 en az istiyorlar,onun dışında mğlakat zaten %10 luk bir kısmını kapsıyor.mülakatta da çok fazla köşeye sıkıştırmadılar açıkcası,20-25 dk lık bir mülakattı.baya kalabalık bir jüri vardı.benimkisi mühendislik olduğu için mühendislik fakültesinde girdim mülakata ve her bölümün erasmus koordinatörü yer alıyordu.daha çok neden o ülkeyi seçtim,amaç ne ıvır zıvır şeyler sordular ve en çok üstünde durdukları o ülkenin dilini bilip bilmediğimdi falan filan....özetle,okuldan okula baya farkediyo her ne kadar benzer prosedürler olsa da...

RE: Erasmus Sınavı - onurcuk01 - 03-12-2008 04:17 PM

her okulun arz talebine gore ve ingilizce bilme duzeyine gore sinavdan sonraki notuna bakilir ..normal ders ortalamana bakilir bende2.50 nin ustunde gidilebiliyordu...gerisi erasmus ofisinin onayina kalmis...ama gitme ihtimaliniz ing biliyorsaniz yuzde yuz gibi ..hanzo hanzo adamlar bile gelmis cunku ing bilenlerin ortalamasi cok dusuk..50yle gelenler var siz dusunun...erasmusu kazanmak degil sonrasi onemli kanimca..

RE: Erasmus Sınavı - ohhannesburger - 15-12-2008 07:03 PM

erasmus sinavi yani dil sinavi okullarin yabanci dil meslek yuksek okulu ya da ingilizce bolumleri tarafindan hazirlaniyor. Genelde klasik ingilizce testi seklinde oluyor(kelime,gramer,paragraf vs...)
ingilizce disinda baska dil sinavi seklinde de alinabilir(gidecegin ulkeye gore) ama sanirim okullar en fazla ingilizce ve almanca`yi destekler.
uds,toefl,ielts vb. sinav sonuclarini da universite ofisine goturebilirsiniz, bunun yaninda okul not ortalamaniz gerekli , sozlu mulakat ise universiteye kalmis bir durum ama bence gerekli.

RE: Erasmus Sınavı - mrvtkn - 20-12-2008 12:49 AM

niyet mektubunun ortalamaya bir getirisi oluyor mu?

RE: Erasmus Sınavı - spain61 - 20-12-2008 06:01 AM

Bütün kagit islerinin en kisa ve kesin çözümlerinden biri AKSEPTANS´tir (KABUL KAGIDI)...akseptansinizi karsidan alin..gerisi kolay..

RE: Erasmus Sınavı - DeadMan - 20-12-2008 08:35 AM

akseptans = acceptance Tongue evet spain61 in dediği gibi karşı üniden evraklarınız gelsin geri kalan kısım kolay sorun çıkmaz. Ama bazen postada kayboluyor ulaşmıyor vs. vs..

RE: Erasmus Sınavı - spain61 - 20-12-2008 08:10 PM

Herkes kendi dilinde ne nasil yazilirsa oyle okuyor, bedne kendi dilimde acceptance okunusunu cevirdim Smile..aciklama geregi hisettim.yok biliyorsunuz ki bu akseptans cok can yakar bilmeyen yokSmile

RE: Erasmus Sınavı - ceylinefe - 15-02-2009 10:42 PM

selam arkadaşlar ya ben bu sene eresmus ingilizce sınavına gircemde yds tarzı oluyo dediler yazdıklarınızı okudum ama yds kadar zorlarlarmı üstelik 2.00ın üstü yapan alttan ders almayan herkesi kabul etmiş çü. sınavın seviyesi hakkında bilgisi olan yardımcı olabilirmi acaba

RE: Erasmus Sınavı - jasco - 15-02-2009 11:07 PM

yok artik yds kadar zor sormazlar- her uni farkli soru hazirlar zorluk derecesi belli degil unine bagli senin.. sakarya uni geçensenelrde kolaysorardi çok talep olunca baya zorlastirmisti..

RE: Erasmus Sınavı - ceylinefe - 15-02-2009 11:25 PM

hımm peki her üni nin gönderdiği belirli öğrenci sayısı varmı 1045 kişi başvurmuş çü de 30 kişi dışında herkes girio ing sınavına

RE: Erasmus Sınavı - jasco - 16-02-2009 12:05 AM

her uni farklisayida ogrenci gonderir tabi. en çok gonderen sakarya uni Smile 1 ogrenci gonderen okullar bile var Smile

RE: Erasmus Sınavı - sailormoon - 16-02-2009 02:20 AM

Arkadaşlar erasmus müracaat tarihleri konusunda yardımcı olur musunuz? her yıl aynı tarihte mi yapılır duyuru yoksa değişebilir mi?Her üniversitede aynı tarhte mi yapılır?Erasmus koordinatörlüğünün verdiği bilgiler arasında müracaat tarihleri ile ilgili bir bilgiye ulaşamadım.Huh

RE: Erasmus Sınavı - jasco - 16-02-2009 02:35 AM

her ünide değişir, sakarya üninin bi sonraki sene için sın başvuru tarihi bugündü mesela. diğerleride bu tarihe yakındır. Yani 2009-2010 sezonu güz dönemi için..

RE: Erasmus Sınavı - sailormoon - 16-02-2009 02:51 AM

ben de seneye katılmak istiyorum erasmus programına.aslında merak ettiğim şey bir üniversitedeki başvuru tarihleri her yıl aynı mıdır? bu tarihi önceden bilme imkanı yok mu,ona göre hazırlıklara başlamalıWink

RE: Erasmus Sınavı - yavuzhizarci - 16-02-2009 02:54 AM

bunu okulundan araştırman lazım, her üniversitenin farklıdır bu.. her senede değişebilir. dış ilişkileri arayıp sorcan Smile

RE: Erasmus Sınavı - sailormoon - 16-02-2009 02:58 AM

anladım,teşekkür ederim.

RE: Erasmus Sınavı - ceylinefe - 16-02-2009 08:54 AM

genelde duyuruları takip edersen yakalayabililirsin zatenWink

RE: Erasmus Sınavı - jasco - 16-02-2009 08:56 AM

daha sınav tarihinde tıkanıyosan yandın.. daha ne zorluklar çıkıcak karşına vize uçak aktarma pasaport ... Smile

RE: Erasmus Sınavı - ceylinefe - 16-02-2009 10:07 AM

ya kazandıktan sonra o uğraşmalar zor gelmez sanırım yaaSmile ben yarın yazılı ing sınavına giricem son 3 yılın yds sorularını çözdüm ama umarım ii geçerSad

RE: Erasmus Sınavı - sailormoon - 16-02-2009 12:39 PM

Arkadaşlar daha yolun başındayım,gözümü korkutmayın şimdiden Rolleyes ayrıca bence aşılamayacak bir sorun yoktur,yeterki yardım edecek birileri olsunWink

RE: Erasmus Sınavı - ceylinefe - 17-02-2009 07:46 PM

ya ben ugün erasmus ing sınavına girdim çok güzel geçti anlatıldığı yada sandığım gibi zor değildi yani diğer yıllarda noldu yada başka üni.ler nasıl soruyolar bilmiyorum ama çü. de böyleeShy

RE: Erasmus Sınavı - ohhannesburger - 17-02-2009 07:48 PM

ne kadar cok basvuru olursa o kadar zorlastiriyorlar Big Grin

RE: Erasmus Sınavı - ceylinefe - 18-02-2009 01:25 AM

ya aslında 1040 kişi falan girdi ama yine e kolaydı mülakattta eleyecekler sanırımHuh

RE: Erasmus Sınavı - Eda Nur - 18-02-2009 02:57 AM

ssanmıyorum ne kdr kolayda olsa bir sıralama olur. mesela 50 kişi gidicekse ilk 50 kişi gider Smile

RE: Erasmus Sınavı - ceylinefe - 19-02-2009 05:36 AM

Big Grin umarım öyle olur ya ben yazılı sınavı geçtim bugün sözlü sınava gircem...

RE: Erasmus Sınavı - atilla - 20-02-2009 04:18 PM

Sakarya Üniversitesi işletme okuyorum,1 saat sonra ingilizce dil sınavına girecem,heyecan dorukta.İngilizce dersinden muaf olma sorularını çözüyorum,bunlarda bile beklediğim kadar iyi değilim.
Bu benim kaderim gitmeliyim,inşallah bu sınav bana engel olmaz,sınavında sonucunu ve yorumlarımı buradan paylaşırım,güzel site,iyi günlerTongue

RE: Erasmus Sınavı - athirsizi - 20-02-2009 06:33 PM

staj hareketliliği ile öğrenim hareketliliği farklı şeyler değil mi? yani yabancı dil sınavı nisan-mayıs gibi olacak bir öğrenim harektliliği programı var. ben öyle duydum da, emin olamadım yine de.

RE: Erasmus Sınavı - atilla - 26-02-2009 12:09 PM

sausozluk.com'dan alıntıdır.Tarafımca yazılmıştır:PSakarya İşletme öğrencisiyimSmile

Dün 13.45 sularında girdiğim Erasmus sözlü mülakatından sizlere bahsetmek istiyorum.

Kongre merkezi,salon 7'nin önünde 10 dakikalık bir bekleyiş sonrası * İşletmeden 5 kişi gelsin anonsu üzerine salona girdim. Önümdeki 3 kişinin mülakatına kulak misafiri olarak sorular hakkında biraz fikir edindim ve sıra bana geldi.

Hocayla listeden ismimi bulduktan sonra kaçıncı sınıf olduğum sorusuna ''1. sınıfım'' cevabını verdim. Ve ingilizce kendimden bahsetmemi istedi.Hazırlıksız yakalandım çünkü önümdekilere sorduğu sorular arasında bu yoktu.Derin bir nefes alıp başladım,aynen düzeltmeden yazıyorum.

''I born in Balıkesir and we came to adapazarı for..ee about my father's job.And i grown up and came to the university.I like bicycle,basketball...ee thats all.

Hoca mülakatın sona erdiğini söyldi ve teşekkür ettim.Çıkarken ismimin yanına 75
75
yazdığını gördüm.Toplamda 2 dakika bile sürmemişti.Gözlemlerim bunlar,iyi günler.

RE: Erasmus Sınavı - housedi - 07-03-2009 08:47 PM

arkadaşlar merhaba,
yüksek lisans öğrencisiyim, eramus için bu dönem başvuru yapacağım.
Yabancı dil için ÜDS sonucum var. okulun yaptığı sınava da girersem ÜDS puanımı kullanma hakkımı yitirir miyim acaba? Yoksa daha yüksek olanı kullanabilir miyim?

Bilgisi olan arkadaşlar yanıtlarsa sevinirim...

RE: Erasmus Sınavı - SeRHaTje - 11-03-2009 12:17 AM

housedi.. o konu hakkında bilgim yok..

Ben bugün Ege Üniversitesi'nde girdim sınava..sınav gayet güzeldi..yani ne zor ne kolay..seçiciydi benceSmile hiç korkulacak birşey değilmişSmile

Mülakat'ı bekliyoruz artık... Tongue

RE: Erasmus Sınavı - atilla - 12-03-2009 03:29 PM

Dün Portekiz Coimbra'ya gitmeye hak kazandığımı öğrendim.Sevinmemek elde değilRolleyes,Allah gitmek isteyip de gidemeyenlere de nasip etsin ne diyimBig Grin

RE: Erasmus Sınavı - deepndark - 15-03-2009 03:54 PM

Arkadaşlar dün girdim bende sınava sabah writing vardı işte essay istediler bu sınavı geçersen başka bi ülkede yaşıycaksın orda yaşarken çeşitli sıkıntıların olucak bu sorunlar neler olablr ve nedenleri nelerdir? die bir soru soruldu.. öğleden snra proficiency vardı 140 dakika 140 soru 50 listning+40 gramer + 50 reading vardı .. bana göre zor bi sınavdı yani.. ama yinede ümitliyim Smile speaking sınavını bekliyorum şmdi tabi öncesinde bunun açıklanmasını Big Grin bu arada anadolu üniversitesinde okuyorum. Tongue sınavı geçen arkadaşları tebrik ediyor, girecek arkadaşlar başarılar diliyorum.. Allah kolaylık versin

RE: Erasmus Sınavı - SeRHaTje - 16-03-2009 05:51 PM

Arkadaşlar bende bugün mülakat'a girdim..Öncelikle niye gitmek istediğimi sordular amaçlarımı fln işte...Baya iyi konustuk ingilizce uzun uzun...Fakat İspanyolca hocası inanılmaz zorladı..1.5 aydır İspanyolca kursuna gitmeme ragmen..Hocanın sordugu "Adın ne?" sorusunu bile anlayamadım..Öyle bir aksanla konusuyordu..Confused Sonuç ne olur bilemiyorum artık... Herkese kolaylıklar diliyorum..Stresli meseleBig Grin

RE: Erasmus Sınavı - deepndark - 19-03-2009 09:21 PM

Sonunda sınav sonuçları açıklandı arkadaşlar Proficiency:65 Writing:75 Big GrinBig Grin cumartesi speakinge giricem çok umutluyum SmileSmile bi o kadarda gergin Sad

RE: Erasmus Sınavı - Kaju - 19-03-2009 11:51 PM

hadi bakalım kolay gelsin:)stres yapma rahat ol sonuç iyi olucak merak etmeWink

RE: Erasmus Sınavı - deepndark - 20-03-2009 11:00 AM

Teşekkür ederm Smile inşallah iyi bir sonuçla geçicem sonrada iş staj yeri bulmaya kalıyor

RE: Erasmus Sınavı - Savas-ASIK - 20-03-2009 03:39 PM

Sevgili kardeşler. Açıköğretim için de Erasmus şansı var mı?

RE: Erasmus Sınavı - ohhannesburger - 20-03-2009 07:05 PM

hayir yok, meslek yuksekokullarinda var ama eger acikogretimsen aisec staj programindan yararlanabilirsin, yalniz bulundugun bolumu desteklemesi lazim. ( aisec baska bi sey erasmusla alakasi yok ve de onun da mulakatlari var, senede 1 ya da 2 kere oluyor basvuru zamani, hatta su aralar olmasi lazim, tam hakim degilim ama burdan yola cikarak internetten yeterli bilgiye sahip olabilirsin, merkezleri de ankara`da eger ankaradaysan )

bu arada baska bi yere konu acarsan daha iyi olur zira burasi soruna yeterli randimanla cevap alabilmen icin yanlis bir yer(konu)

kolay gelsin.

RE: Erasmus Sınavı - deepndark - 20-03-2009 10:21 PM

arkadaşlar anadolu üniversitesinde speaking sınavı pair şeklinde olacakmış 2li diyalog... bir juri önünde değilmişSad ve benim pair'ım ingilizce iktisat 3. sınıftan bi arkadaş çıktı ... şanslımıyım şanssızmıyım bilmiorum..

RE: Erasmus Sınavı - SeRHaTje - 22-03-2009 10:11 AM

birşey olmaz halledersn ya..sınavdan önce git görüş arkadaşınla ki konuşacağınız konular belli olsun derim ben.. çünkü hiç belli olmaz iktisat 3.sınıf birde ingilizce olunca farklı konulara girebilirSmile

RE: Erasmus Sınavı - deepndark - 22-03-2009 01:03 PM

çok değişik bi sınavdı kanımca...
1) kendii tanıt
2) neden erasmus
3) neden seni seçmeliyiz ? seni başkalarından ayıran özelliğin ne ?
4) AKP iktidarı karşı önyargılar hakkındaki görüşün ne ? sen olsan nasıl yönetirdin ülkeyi bizim için ne yapardın ?
5) 50 yıl önce hiroşima ve nagazaki kentlerinde nükleer bomba kullanıldı.B nükleer silahlar hakkındaki düşünücelerin neler, bi etkisi varmı fln fln ...

sorular böyleydi yani...

girdim çıktım nasıl geçtiği hakkında bi fikrim yok sadece hocalar bi süre knştktan sonra " enough " dedi Huh

RE: Erasmus Sınavı - SeRHaTje - 22-03-2009 02:06 PM

sorular seçiciymiş..başvuru sayısına göre sanırım biraz zorluyorlar..bizimde yüksek lisans için başvuranlara senin sorularına benzer sorular sormuşlardı..çünkü kontenjan azdı onlar için..bana ise neden gitmek istiyorsun dedi baya bi konuştum.. "ok that's enough thank you " dedi Smile

umarım sonuçlar hepimizin istediği gibi olur..

RE: Erasmus Sınavı - deepndark - 22-03-2009 02:12 PM

başvuran sayısı oldukça fazlaydı Sad o yüzden böyle bir yol izlediler senin de dediğin gibi ama ben sadec 1. sınıfım :'( ama ümitliyim geçtiğimi düşüüyorum. Umarım hepimiz isteğimiz sonuçlara ulaşırız.

RE: Erasmus Sınavı - f0xhound - 12-08-2009 10:44 PM

Benim girdiğim sınav toefl düzeyindeydi, listening , hata bulma ve reading kısmında oluşuyordu.
450 üzerinde almak yeterliydi.
5 sayfa reading ve beraberindeki 50 soru için 55 dakika ışık hızına erişmek gibi birşeydi...

RE: Erasmus Sınavı - egksel - 13-08-2009 08:01 AM

yuh amma zormuş sizin sınavlarınız!!!
bizimkiler formaliteydi resmen.. gerçi mülakatta çok da süper ispanyolca aramıolardı. 4 kişi başvurdu 2 kişi gidioz Smile

RE: Erasmus Sınavı - polish_boy - 24-08-2009 02:35 AM

bilkent ünisinden giden yoqmu hiç yha ben daa ünie gircem k.bakmaın biraz erken bunlar için ama üni seçimimi erasmusa göre yapıcaım için şimdiden soruorum.....ve hala daa hangi ünilerde anlaşmalar var bilmiorum...ama polonyayla antlaşmalı....bilenler varsa bi cevap yazabilirmi acaba....????????
şey bahçeşehirden giren yoqmu diecektim nerden bilkent yazdıysam..Big GrinBig Grin

RE: Erasmus Sınavı - fukuşima - 24-08-2009 12:33 PM

Arkadaşlar , bu da benim üniversitemin yani Çukurova Üniversitesi'nin örnek Erasmus İngilizce Dil Sınavı :

http://yadim.cu.edu.tr/SAMPLEERASMUSINTERNET.doc

RE: Erasmus Sınavı - statistician - 24-08-2009 07:00 PM

merhaba arkadaşlar,yeni katıldım aranıza !!fukuşima ;çukurova üniversitesinin sorularına baktım ve sanırım pek zrlayıcı nitelikte değil.bende bu yıl güz döneminde erasmus a başvurmayı düşünüyorum.

RE: Erasmus Sınavı - fukuşima - 24-08-2009 10:12 PM

Evet aynen öyle , bana da pek zorlayıcı gelmedi açıkçası , ancak buna rağmen yine de birçok kişi 80 puana bile yaklaşamıyor. Benim bölümümden yurtdışına gitmeye hak kazananlar arasında 60-70 arası not alanlar bile var. Ben şimdiden özellikle essay writing kısmına çalışıyorum ki tam puana yakın alabileyim.

@statistician

Hangi üniversite ?

RE: Erasmus Sınavı - statistician - 25-08-2009 12:29 AM

gazi üniversitesi;bende en çok essay dan korkuorumConfused gık die kalmaktan flan=)

RE: Erasmus Sınavı - polish_boy - 25-08-2009 01:04 AM

çukurovanın sınavı çok kolaymış açıkcası ben lise okuorum daa artı össye yüklenmek için hiç ingilizce görmedik lisede hemde hiç kursa filanda gitmedim ama ben bilioırum ingilizce tamamen kendi azmimle öğrendiim şekilde şu sorulara baktım hepsini yapabilirim....Big GrinBig Grin

RE: Erasmus Sınavı - statistician - 25-08-2009 05:07 PM

abartma istersen

RE: Erasmus Sınavı - unuttum - 25-08-2009 05:43 PM

(25-08-2009 01:04 AM)polish_boy Yazılan:  çukurovanın sınavı çok kolaymış açıkcası ben lise okuorum daa artı össye yüklenmek için hiç ingilizce görmedik lisede hemde hiç kursa filanda gitmedim ama ben bilioırum ingilizce tamamen kendi azmimle öğrendiim şekilde şu sorulara baktım hepsini yapabilirim....Big GrinBig Grin

kendine güvenmen güzel bir şey ama fazla güvenme derim. sözlü mülakatta heyecandan konuşamayabiliyorsun bnm gibi Big Grin bizimkisi de kolaydı ama ben de ingilizce biliyorum ama hafife almamakta fayda var derim

RE: Erasmus Sınavı - statistician - 25-08-2009 09:18 PM

sözlü sınav yok G.Ü. de %50 akademik not ortalaması %50 yds

RE: Erasmus Sınavı - fukuşima - 25-08-2009 10:22 PM

Erasmus ile ilgili şartların vs. yer aldığı bir el kitabı vardı .
Orada " eğer yazılı sınav notu, genel not dışında sözlü dil sınavı da yapılacaksa bunun etkisi %25'i geçemez " gibisinden bir ibare vardı . Bakalım bizim üniversitede nasıl olacak sözlü sınav, girdikten sonra yazarım buraya Smile

RE: Erasmus Sınavı - Joker - 16-09-2009 01:09 PM

(19-11-2008 09:10 PM)jasco Yazılan:  bnm ingilizcem kadıköy anadolu lisesi mezunu olduğum için çok iyiydi zaten çokda iyi puan aldım. extra çalışmama gerek kalmadı.Ama merak eden arkadaş olursa erasmus sınavında ne soruyorlar diye klasik ingilizce sınavı diyebiliriz test şeklinde. Boşluk doldurma ( test şeklinde ), kelime bilgisi, paragraf soruları, grammer bilgisi şeklinde. ama grammer daha ağırlıklı diyebilirim

kocaeli ing.dili ve edb. okuyorum buna cok sevindim yha yazililar beni cok zorluyo da...muhafiyet yaziliydi gecemedim hazirlik okucam uzulmedim ama sonucta basarisiz yaziyodu ...

RE: Erasmus Sınavı - oculto_44 - 18-09-2009 11:10 AM

peki birşey soracağım.erasmus için gitmek istediğimiz ülkenin dilini öğrenmek şartmı?yani mesela atıyorum italyaya gitmek istiyorsam italyanca şartmı?bunun için bir sınav yapıyorlar mı?öğrenmek şartsa hangi düzeyde gerekiyor?teşekkürler...
birde bir sorum daha olacakSmile benim ortalamam 2.5 diyelim.tahminen dil sınavından ne kadar almam gerekiyor?birde sınava hazırlanırken toefl yada yds sorularını çözsem yani o düzeyde çalışsam yeterli olur mu?

RE: Erasmus Sınavı - beter800 - 18-09-2009 10:47 PM

Hayır şart değil İngilizce bilmeniz yeterli ama gidilen ülkenin dilini bilmek sosyal hayatta faydalı olabilir. Sınav sadece İngilizce.
TOEFL düzeyi tabiki yeterli olur, hatta fazla bile gelir benceWink

RE: Erasmus Sınavı - oculto_44 - 19-09-2009 11:47 AM

teşekkür ederim sağolunSmile

RE: Erasmus Sınavı - zptn - 09-10-2009 07:02 PM

merhabalar benim de bir sorum olacaktı. erasmusla kaçıncı sınıfta gidebiliyoruz belli bir şartı var mı?

RE: Erasmus Sınavı - eflatun - 15-11-2009 01:52 PM

arkadaşlar benim merak ettiğim bir durum var yardımcı olursanız sevinirim. diyelimki 4 senelik okulum ve 5. seneye uzadı, şu an 5. senemdeyim ve dersleri vermeye ugrasıyorum, ben erasmusa girebilir miyim? yani mantıksal olarak girilememesi gerek değil mi? sonuçta belli bir not ortalaması lazım ve o not ortalamasını tutturunca zaten mezun duruma gelmiş oluyorum?böylece mümkün değil, di mi?

RE: Erasmus Sınavı - Myster - 16-11-2009 01:39 AM

benim bildiğim not ortalamasını tutturunca değil tüm dersleri verince mezun oluyorsun.. ben 6. senemde gittim ve bir sürü giden gördüm.

RE: Erasmus Sınavı - tqb - 02-12-2009 12:37 PM

ben de gitmek istiyorumm ama daha birinci sınıfım :)

RE: Erasmus Sınavı - kindzmarauli - 07-12-2009 03:42 PM

merhaba arkadaşlar ben erasmus stajı için başvurdum 12sinde sınavım var. öğrenim için yapılan yabancı dil sınavıyla benim gireceğim sınav arasında bir fark var mı acaba? nelere bakmalıyım çalışırken? diğer bi sorumda ankara üni de 3ncü sınıf iktisat öğrencisiyim sanırım gitmem için son sansım bu değerlendirmede bi artı mı.. bide ortalamam çok düşük yds den yüksek puan alabilirsem sonuc nasıl olur?

RE: Erasmus Sınavı - losti - 18-02-2010 06:23 PM

Bizim okulumuz 1 kişi gönderiyor ama benden başka kimse başvurmadı bnm bir kaç sorum var cevaplayabilirseniz sevinirim.ben seneye erasmusla almanyaya stuttgart uni ye gitmeyi düşünüyorum ama dili almanca bu yüzden dil sınavı almanca mı olur?vize,sağlık sigortası,pasaport masrafları çok mu tutar?bide ben antalyada oturuyorum ama istanbulda okuyorum bu işlemlerimi antalya da gerçekleştirsem bir sorun olurmu?bnm doldurmam gereken formda work experience diye bir bölüm var bnm burayı doldurmama gerek yok dimi?cevaplayabilirseniz sevinirim şimdiden saolun...

RE: Erasmus Sınavı - dilekk - 28-02-2010 12:28 PM

merhabalar..ben yeni üye oldum erasmus sınavını geçtim şimdi sıralmayı bekliorum.sınavdan bahsetmek istiyorum biraz.writing ,speaking en çok korkulanlar.ama bence en zoru proficiency.listening tam bir facia,tekrar edicek falan sanıyorsun ama kadın almış başını konuşuyo,yakalamak zor..reading part zaten oku oku bitmiyor..writing de 'gelecekte öğrenciler geleneksel okullarda yada evde teknoloji üzerinden eğitimlerine devam edebilirler ' sizce hangisi gibi bişey sordular,açıkçası içerikten öte pragraf başlangıç cümlelerini ve bağlaçları iyi kullanmak önemli.speaking te 2 kişi girdik içeri.önce kendinizi tanıtın dediler.sonra erasmusla giden öğrenciler orada günlerini nasıl geçiriyor,ne kadar kalıyorlar,bu programın adı neden erasmus tarzında sorulardan birini sordular.son olarakta güncel bi soru var.bana müzisyenelrin politikayla ilgili şarkı yapmalarını doğru buluyormusun,aklına gelen bir şarkı varmı dediler.kilitlendim=) müzik evrenseldir falan geyiğe vurdum ama 83 vermişler,rahat olmak önemliWink

RE: Erasmus Sınavı - alicantas - 28-02-2010 04:23 PM

(28-02-2010 12:28 PM)dilekk Yazılan:  merhabalar..ben yeni üye oldum erasmus sınavını geçtim şimdi sıralmayı bekliorum.sınavdan bahsetmek istiyorum biraz.writing ,speaking en çok korkulanlar.ama bence en zoru proficiency.listening tam bir facia,tekrar edicek falan sanıyorsun ama kadın almış başını konuşuyo,yakalamak zor..reading part zaten oku oku bitmiyor..writing de 'gelecekte öğrenciler geleneksel okullarda yada evde teknoloji üzerinden eğitimlerine devam edebilirler ' sizce hangisi gibi bişey sordular,açıkçası içerikten öte pragraf başlangıç cümlelerini ve bağlaçları iyi kullanmak önemli.speaking te 2 kişi girdik içeri.önce kendinizi tanıtın dediler.sonra erasmusla giden öğrenciler orada günlerini nasıl geçiriyor,ne kadar kalıyorlar,bu programın adı neden erasmus tarzında sorulardan birini sordular.son olarakta güncel bi soru var.bana müzisyenelrin politikayla ilgili şarkı yapmalarını doğru buluyormusun,aklına gelen bir şarkı varmı dediler.kilitlendim=) müzik evrenseldir falan geyiğe vurdum ama 83 vermişler,rahat olmak önemliWink
merhaba, hangi okuldasın acaba onu yazarmsn? ben marmara mühendislikteym ve bize sınav 3mart ta yapılacak. bu tarih sanıyorumki okullar arasında değişiyor.peki sınav tarzı da okuldan okula değişiyormu yani writ. speak. and profic. seklinde 3 sınavda yapılıyormu, bir bilgin var mı?

RE: Erasmus Sınavı - fukuşima - 28-02-2010 06:21 PM

Nicklerin üzerine tıklayınca hepimizin hangi üniversitede olduğu görülüyor Smile
Her okulun sınavları tabii ki farklı .
Bizim Çukurova Üniversitesi'nde önce yazılı sınava girdik ; bu yazılı sınav da 3 bölümden oluşuyordu. İlk önce gramer bölümünü cevapladık, sonraki kısım dinleme bölümüydü ve en son da verdikleri iki konudan birisi hakkında bir kompozisyon yazmamızı istediler .
Bu yazılı sınavdan yüzde 60 ve üzeri başarı sağlayanları 5 gün sonrasında sözlü sınava aldılar.
Sözlü sınavda rastgele 2 öğrenci iki hocanın karşısına çıktık , kendimizi tanıtmamızı istediler önce.
Daha sonra, hangi ülkeye gitmek istediğimizi , orada karşılaşacağımız zorluklardan haberimiz olup olmadıgını, o ülke hakkında neler bildiğimizi, yabancı dil öğrenme konusunda en iyi yöntemin bizce ne olduğu konularında sorular sordular .

RE: Erasmus Sınavı - MeRRy - 06-03-2010 10:29 PM

gerçekten erasmus sınavı için bu kadar kastırıyolar mı ya ?! biz gayet çok abuk formalite hesabı bi sınava girdik,sınav testti ve gerçekten çok kolaydı.. 50 ve üstü alanlar ülke tercihi yapabildi. %50 onu aldılar %50 de not ortalamamızı aldılar.. 2 hafta içindede sıralamalar ve atamalar açıklandı ve bitti =)) hiç uğraşmadık yani,şaşırdım diğer okullarda ki bu prosedürleri görünce ve şükrettim..

RE: Erasmus Sınavı - mercan - 06-03-2010 10:39 PM

bizde de sadece 50% not ortalaması ve 50% sözlü mülakat olarak yapılıyor. sözlü mülakatın süresi de 5 dk'yı geçmiyor, ben 2 dk'da çıkmıştım mülakattan ve herkese minimum 48 gibi not vermişlerdi, önemli olan direkt not ortalaması.

RE: Erasmus Sınavı - fukuşima - 06-03-2010 11:57 PM

(06-03-2010 10:29 PM)MeRRy Yazılan:  gerçekten erasmus sınavı için bu kadar kastırıyolar mı ya ?! biz gayet çok abuk formalite hesabı bi sınava girdik,sınav testti ve gerçekten çok kolaydı.. 50 ve üstü alanlar ülke tercihi yapabildi. %50 onu aldılar %50 de not ortalamamızı aldılar.. 2 hafta içindede sıralamalar ve atamalar açıklandı ve bitti =)) hiç uğraşmadık yani,şaşırdım diğer okullarda ki bu prosedürleri görünce ve şükrettim..

Bence dil konusu gerçekten önemli , bu kadar önemsenmeyecek birşey değil . Sonuçta ingilizce konuşulmayan bir ülkeye bile gidilse , gidecek kişi ingilizce olarak kendini ifade edebilecek seviyede hatta daha da üstünde olmalı diye düşünüyorum.

RE: Erasmus Sınavı - deepndark - 07-03-2010 09:15 AM

Anadolunun sınavı fazlasıyla zolayıcı bir sınav.Önce 140 soru 140 dakika bir test giriyorsunuz. Listening Reading ve Gramerden oluşuyor. Ondan önce writting sınavına giriyorsunuz ve sizden bir essay yazmanız isteniyor. Eğer bunlardan geçer bir not alırsanız speaking sınavına giriyorsunuz. Burada da fazlasıyla zorlayıcı olabilecek sorularla karşılaşabiliyorsunuz.(Dünya siyaseti , bilimsel gelişmeler, avrupa birliği, Türk Siyaseti...)

RE: Erasmus Sınavı - marty_mcfly21 - 12-03-2010 03:47 AM

valla benim girdiğim sınav cok kolaydı 50 sorudan 40 tane yapmısımdır orta seviyede ingilizcem var

RE: Erasmus Sınavı - Connor - 12-03-2010 08:12 PM

merhabalar
erasmus icin dil sınavına girdim ben de
sonucu üniversitenin ab ofisi sayfasında acıklandı
herkesin sonucu sıralı halde yazılmış
bunu belge haline nasıl getireceğiz acaba?

RE: Erasmus Sınavı - ylmzkty - 22-03-2010 02:09 AM

arkadaslarrr forumu yenı kesfettımmm,umarım yorum yapan arkadaslar tekrar bi göz atarlarr buraya da yardım ederlerr.. muğla unıversıtesındeyımmm fecı halde merak edıyorum hangı sevıyede ve o sevıyedekı soruların nasıl oldugunu.. mugla unıden gıden varsa yardım ederse sevınırım.. yoksa da dıger arkadaslarımdan rıca edıyorum elınızde sorular varsa lınk atarmısınız her unıde farklı ama yınede ornek olur bı arkadas c.unı.nınkını vermıs saolsun.. ne kadar cok soru gorursem okadar ıyı olur cok sevınırım teşekkurler..

RE: Erasmus Sınavı - deepndark - 22-03-2010 12:58 PM

(22-03-2010 02:09 AM)ylmzkty Yazılan:  arkadaslarrr forumu yenı kesfettımmm,umarım yorum yapan arkadaslar tekrar bi göz atarlarr buraya da yardım ederlerr.. muğla unıversıtesındeyımmm fecı halde merak edıyorum hangı sevıyede ve o sevıyedekı soruların nasıl oldugunu.. mugla unıden gıden varsa yardım ederse sevınırım.. yoksa da dıger arkadaslarımdan rıca edıyorum elınızde sorular varsa lınk atarmısınız her unıde farklı ama yınede ornek olur bı arkadas c.unı.nınkını vermıs saolsun.. ne kadar cok soru gorursem okadar ıyı olur cok sevınırım teşekkurler..

Forumu biraz incelersen yardımcı kaynak olabilecek soruların paylaşıldığını görürsün arkadaşım Wink yaklaşık 15 20 üniversitenin soruları paylaşıldı.. Kolay gelsin

RE: Erasmus Sınavı - ylmzkty - 22-03-2010 06:35 PM

teşekkurlerr buldum saolun..

RE: Erasmus Sınavı - sempatik - 25-03-2010 04:47 PM

merhabalar erasmusu kazandığımız takdirde gittiğimiz yerde direk derslere başlıyor muyuz yoksa ön bi kurs alma şansımız var mı?
marmara üniden gidenler sınav hakkında bilgilendirirlerse çok sevinirim şimdiden teşekkürler

RE: Erasmus Sınavı - glosoli - 31-03-2010 02:52 PM

Anadolu üniversitesi'nin bu yıl yaptığı proficiency sınavı gerçekten ortalama ustuydu. uds seviyesinin cok uzerindeydi. her yıl bir öncekine göre daha fazla zorluyorlar çünkü en fazla öğrenci yollayan okul olduğundan başvurular çok fazla. o yüzden boş bir şekilde girmeyin derim, yüksek alan kişi sayısı ne kadar zor olursa olsun fazla oluyor.

Essay için pek zorlanacağınızı sanmıyorum çünkü Erasmus seviyesinde olduğunu düşünen biri kendini ifade edebilmeli. Speaking sınavı ise gerçekten şansınıza kalmış, zarftan çektiğiniz soruya göre kolay veya zor olabiliyor. Pair halinde girdiğiniz odadan yanınızdaki kişiye dışarıdan arkadaşın gelse nereleri gezdirirsin sorusu çıkabilirken size avrupa birliği'nin güncel sorunları veya göçmenlerle ilgili bir soru çıkabiliyor. Duraksamadan mantıklı konuşursanız hallolacaktır.

RE: Erasmus Sınavı - selimoglu - 06-06-2010 11:48 AM

marmara uniden bir arkadaşım gitmişti.Almanca öğretmenliği için Almanyaya. Not ortalamasının yarısı ve yine dil sınavı ordada geçerli. Onlar sınavı almanca oldular ve test usulü kolay bir sınav demişlerdi. ayrıyeten Almanyada herhangi bir kurs fln almadılar.

RE: Erasmus Sınavı - LosTie - 06-06-2010 02:51 PM

Cumhuriyet Üniversitesinde Alman,Fransız ve İngiliz Dili Edebiyatları Erasmus sınavlarını kendi içlerinde ve kendi dillerinde yapıyorlar,bu yüzden zorlayıcı olabiliyor.Ama diğer bölümler için Dış İlişkilerin yaptığı genel bir sınav var ve tahmin ediyorum ki kolay bir İngilizce sınavı oluyor.

RE: Erasmus Sınavı - r55e - 08-06-2010 03:00 PM

(06-06-2010 02:51 PM)LosTie Yazılan:  Cumhuriyet Üniversitesinde Alman,Fransız ve İngiliz Dili Edebiyatları Erasmus sınavlarını kendi içlerinde ve kendi dillerinde yapıyorlar,bu yüzden zorlayıcı olabiliyor.Ama diğer bölümler için Dış İlişkilerin yaptığı genel bir sınav var ve tahmin ediyorum ki kolay bir İngilizce sınavı oluyor.

evet ingilizce sınavı kolay gibiydi. eylülde gidiyorum bende. cumhuriyetten misin?

RE: Erasmus Sınavı - LosTie - 08-06-2010 03:07 PM

(08-06-2010 03:00 PM)r55e Yazılan:  
(06-06-2010 02:51 PM)LosTie Yazılan:  Cumhuriyet Üniversitesinde Alman,Fransız ve İngiliz Dili Edebiyatları Erasmus sınavlarını kendi içlerinde ve kendi dillerinde yapıyorlar,bu yüzden zorlayıcı olabiliyor.Ama diğer bölümler için Dış İlişkilerin yaptığı genel bir sınav var ve tahmin ediyorum ki kolay bir İngilizce sınavı oluyor.

evet ingilizce sınavı kolay gibiydi. eylülde gidiyorum bende. cumhuriyetten misin?

Evet.Bende ikinci dönem gideceğim Mart ayında.

RE: Erasmus Sınavı - merve_tr - 02-10-2010 08:58 PM

merhaba arkadaşlar hemen hemen elimden geldiğince yazılanların hepsini okumaya çalıştım.bu yıl yıldız teknik üniversitesi iktisat bölümüne yerleştim.hazırlıktan muafım sınavı geçtim.ben de düşünüyorum erasmus ama ikinci yıl girmeyi planlıyorum sınava. birinci yıl istesem girebilir miyim?

RE: Erasmus Sınavı - esra_ - 02-10-2010 09:05 PM

(02-10-2010 08:58 PM)merve_tr Yazılan:  merhaba arkadaşlar hemen hemen elimden geldiğince yazılanların hepsini okumaya çalıştım.bu yıl yıldız teknik üniversitesi iktisat bölümüne yerleştim.hazırlıktan muafım sınavı geçtim.ben de düşünüyorum erasmus ama ikinci yıl girmeyi planlıyorum sınava. birinci yıl istesem girebilir miyim?

evet birinci sınıfta sınavı gireersn 2.sınıfta gidebilirsn..sadece 1.sınıfta gidemezsn..kolay gelsin

RE: Erasmus Sınavı - LosTie - 02-10-2010 10:22 PM

(02-10-2010 08:58 PM)merve_tr Yazılan:  merhaba arkadaşlar hemen hemen elimden geldiğince yazılanların hepsini okumaya çalıştım.bu yıl yıldız teknik üniversitesi iktisat bölümüne yerleştim.hazırlıktan muafım sınavı geçtim.ben de düşünüyorum erasmus ama ikinci yıl girmeyi planlıyorum sınava. birinci yıl istesem girebilir miyim?

Zaten ilk yılında gidemezsin,ilk yılında sadece sınava girebilirsin ikinci yılında gidebilmek için..

RE: Erasmus Sınavı - littlesnopy - 19-01-2011 12:36 AM

peki ingilizce ya da almanca ise bu erasmus sınavı, ben fransaya gitmeyi düşünüyorum ve bölümüm hukuk olduğu için orada fransızca olarak göreceğim her şeyi. bunun için bana ayrı bir fransızca sınavı uygulanmayacak ya da fransızca yeterliliğim konusunda bir belge istenmeyecek mi?

RE: Erasmus Sınavı - favourite - 19-01-2011 12:42 PM

(19-01-2011 12:36 AM)littlesnopy Yazılan:  peki ingilizce ya da almanca ise bu erasmus sınavı, ben fransaya gitmeyi düşünüyorum ve bölümüm hukuk olduğu için orada fransızca olarak göreceğim her şeyi. bunun için bana ayrı bir fransızca sınavı uygulanmayacak ya da fransızca yeterliliğim konusunda bir belge istenmeyecek mi?

fransızca dil sınavı da var.gideceğin okulun eğitim diline göre,eğer fransızcaysa fransızca dil sınavına gireceksin.ingilizce ise ingilizce sınavına gireceksin.mesela ben almanyaya gidiyorum ama gideceğim bölümün dili ingilizce,ingilizce dil sınavına girdim.
ayrıca bazı okullar ve bölumler dil yeterlilik belgesi de isteyebiliyormuş galiba.ama erasmus kapsamında gidiyorsak girdiğimiz dil sınavından geçerli not almamız yeterli diye düşünüyorum

RE: Erasmus Sınavı - eastbourne - 23-01-2011 02:14 PM

bugun ytü nün sınavı vardı girdik bakalım hayırlısı iyi bi sonuç gelsinde bizde gidelim yaa =)

RE: Erasmus Sınavı - littlesnopy - 24-01-2011 10:23 PM

(19-01-2011 12:42 PM)favourite Yazılan:  
(19-01-2011 12:36 AM)littlesnopy Yazılan:  peki ingilizce ya da almanca ise bu erasmus sınavı, ben fransaya gitmeyi düşünüyorum ve bölümüm hukuk olduğu için orada fransızca olarak göreceğim her şeyi. bunun için bana ayrı bir fransızca sınavı uygulanmayacak ya da fransızca yeterliliğim konusunda bir belge istenmeyecek mi?

fransızca dil sınavı da var.gideceğin okulun eğitim diline göre,eğer fransızcaysa fransızca dil sınavına gireceksin.ingilizce ise ingilizce sınavına gireceksin.mesela ben almanyaya gidiyorum ama gideceğim bölümün dili ingilizce,ingilizce dil sınavına girdim.
ayrıca bazı okullar ve bölumler dil yeterlilik belgesi de isteyebiliyormuş galiba.ama erasmus kapsamında gidiyorsak girdiğimiz dil sınavından geçerli not almamız yeterli diye düşünüyorum

şu zamana kadar kimse (bizim okuldan) fransızcasına bakılarak gönderilmemiş fransaya... böyle bi tuhaflık var. sadece hazırlık geçme sınavı notuna bakılıyor ki o da ingilizce bir sınav. ben diğer okulların erasmus yönetmeliklerine rastladım ama Bilkent'in yönetmeliği yok internet sitesinde bu yüzden bu konuyla ilgili diğer bölümler ne yapıyor bilmiyorum ama hukuk fakültesinin böyle bi tuhaflığı var. eğer biri fransızca bilmiyorsa ve fransızca öğretimi olan bir fakülteye gidiyorsa böyle bir uygulama sizce de saçma değil mi?

RE: Erasmus Sınavı - neo - 25-01-2011 05:37 PM

Ankara Üniversitesi'nin erasmus sınavı hakkında bilgi sahibi olan var mı? listening oluyor mu sınavda? yardımcı olursanız çok sevinirim.

RE: Erasmus Sınavı - senkooow - 23-02-2011 01:53 PM

(23-01-2011 02:14 PM)eastbourne Yazılan:  bugun ytü nün sınavı vardı girdik bakalım hayırlısı iyi bi sonuç gelsinde bizde gidelim yaa =)

nasıldı peki?? zorluk derecesi nasıldı ?

RE: Erasmus Sınavı - pearlofpiece - 23-02-2011 07:00 PM

sözlü sınav da ne soruyolar ltfen acil yardım yarın mülakat varConfused

RE: Erasmus Sınavı - mjoroni - 26-02-2011 06:42 PM

ege üniversitesinin erasmus sınav soruları ve mülakatı hakkında bilgisi olan??????

RE: Erasmus Sınavı - melda - 27-02-2011 01:55 PM

ewt bnde ege üniversiteyim hazırlık okudum bir sene şimdi 1deyim ama hazırlığın finali bile zordu gerçi geçtim ama kolay değildi erasmus nasıl olur bilmem lütfen sınava grmiş olanların tecrübelerine ihtiyacımız var tek bildiğim ortalama %50 sınav % 50 help me please Smile

RE: Erasmus Sınavı - senkooow - 04-03-2011 01:11 PM

arkadaslar sınava girmiş olanlardan pek bi bilgi alamıcaz sanırım..o zaman biz birbirimize yardımcı olalım..en yakın tarihlerden kimler sınava gircek..sınava giren herkes tek tek deneyimlerni paylasırsa girmeyen arkadaslarımızda bilgi sahibi yapmıs oluruz.ben haftaya cuma günü giriyorum.

RE: Erasmus Sınavı - melda - 04-03-2011 11:50 PM

sana başarılar inşallah istediğin gbi geçer sınavdan sora deneyimlerini bekliyorz o zman..

RE: Erasmus Sınavı - senkooow - 05-03-2011 07:05 PM

mutlaka Wink

RE: Erasmus Sınavı - ozon - 07-03-2011 11:07 PM

Üye olayım dedim bende arkadaşlar. Merhabalar deyip sınav takvimimi yazayım:

proficiency ve writing 12, 13 Mart

speaking 19, 20 Mart

Anadolu Üniversitesi'nde okuyorum.

RE: Erasmus Sınavı - emiiarslan - 08-03-2011 01:36 AM

(07-03-2011 11:07 PM)ozon Yazılan:  Üye olayım dedim bende arkadaşlar. Merhabalar deyip sınav takvimimi yazayım:

proficiency ve writing 12, 13 Mart

speaking 19, 20 Mart

Anadolu Üniversitesi'nde okuyorum.

bende haftasonu sınava giricem ve endişeleniyorum açıkçası,sınav ve aşamaları korkutuyor.

RE: Erasmus Sınavı - senkooow - 08-03-2011 07:44 PM

cuma saat 14:00 Wink

RE: Erasmus Sınavı - soundofuniverse - 10-03-2011 01:06 AM

Herkese merhaba. Marmara Üniversitesi'ndenim ben. Üniversiteye girmeden arzu ettiğim bir süreçti Erasmus ve çarşamba günü bizim okulun sınavı var. Sınav, seviye olarak yüksek olduğu iddia edilmese de geçtiğimiz yılın gidenlerinin dil notlarına baktığımda ortalama pek de yüksek değilmiş. Umuyorum kotarabilirim ve sonrası daha da parlak olur. Okuduğum kadarıyla hazırlıktan itibaren seçici ve zorlayıcı olan Anadolu Üniversitesi, Erasmus sınavında da aynısını yapıyor. Keşke bizim okul da daha hazırlıktan bizleri böylesine zorlasaydı, belki geçebilmek için daha fazla gayrette bulunmamıza yardımcı olurdu. Yine de eğitimin fena olmadığını söyleyebilirim hazırlık zamanında. Bir de tarihleri ve yerleri halen açıklamamışlar 1 hafta kala bizim okulda. Genel olarak sormak gerekirse forumdaki arkadaşlara, sınav tarihinden kaç gün önce açıklanıyor detaylar? Cevap ve cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

RE: Erasmus Sınavı - senkooow - 10-03-2011 09:05 PM

valla benim okulumda 2 ay öncesinden tüm program belliydi.sadece turizm bölümünden 30 kişi gönderiyor okul.yarın saat 2 de sınav..ilk sınava girecek olan ben miyim acaba ?

RE: Erasmus Sınavı - senkooow - 11-03-2011 07:25 PM

sınavda geldi gecti be heyyy Smile benim sınav ne cok kolaydı ne cok zordu..orta şekerliydi..ilk seferde bi panik havası sonucu sorular cok kazık geldi bana ama sınavın bitmesine 45 dk kala yaptıgım kontrollerde aslında pekte zor olmadıgını gördümm..artık mülakat size basarılar Wink

RE: Erasmus Sınavı - melda - 11-03-2011 09:52 PM

proficiencye çok ağırlık vermeliyiz değil mi ?

RE: Erasmus Sınavı - soundofuniverse - 12-03-2011 12:29 AM

(11-03-2011 09:52 PM)melda Yazılan:  proficiencye çok ağırlık vermeliyiz değil mi ?

evet. kağıt üzerindeki sınav anlamında asıl belirleyici yer orası olacak. tabi okuldan okula göre değişen birşeydir bu. bizim okulda 2 yıldır mülakat yok örneğin (marmara). sınav ve gano'nun ortalaması ile gidenler belirleniyor.

RE: Erasmus Sınavı - ozon - 13-03-2011 03:58 PM

Anadolu Üniversitesi dün(cumartesi) itibariyle ilk sınavı yaptı. sabah 9:30-11:00 arası writing vardı. Genel bir soru sordular. Topic şuna benzer bir şeydi:

Yolculuk yapmak, gezmek insanların kişiliğini geliştirir ve kişinin benliğinde yeni ufuklar açar. Bu görüşe katılıyor musunuz?

ardından da proficiency maratonu vardı. 12:15 civarı listening ile başladı. 40 soruluk listening testi yanlış hatırlamıyorsam 22 dklık kayıtla yapıldı. ardından da grammer ve reading bölümleri vardı. reading parçaları gayet keyifli geldi. Listening ve reading bana grammerden daha rahat gelse de genel kanı tam tersi yönde oldu. 140 soruluk prof. sınavı 12:15- 14:30 civarı arasında sürdü. bu sınavların ortalamasında 50 puanı aşanlar ise haftaya cumartesi speaking sınavına girecekler.

Anadolu Üniversitesi yüzdelerini de yazayım da tam olsun:

%50 İngilizce Yeterlik sınavı
%50 GANO

İngilizce sınavı ortalamasında ise:
%45 Proficiency
%25 Writing
%30 Speaking
(writing ve speaking yüzdeleri tam tersi de olabilir unuttum.)

Sonuçları sabırsızlıkla bekliyoruz bakalım.

RE: Erasmus Sınavı - esracankurt - 14-03-2011 09:53 PM

çok da kasılacak bir sınav değil. biraz ingilizceniz varsa gitmeniz mümkün.

RE: Erasmus Sınavı - hira - 14-03-2011 10:20 PM

(13-03-2011 03:58 PM)ozon Yazılan:  Anadolu Üniversitesi dün(cumartesi) itibariyle ilk sınavı yaptı. sabah 9:30-11:00 arası writing vardı. Genel bir soru sordular. Topic şuna benzer bir şeydi:

Yolculuk yapmak, gezmek insanların kişiliğini geliştirir ve kişinin benliğinde yeni ufuklar açar. Bu görüşe katılıyor musunuz?

ardından da proficiency maratonu vardı. 12:15 civarı listening ile başladı. 40 soruluk listening testi yanlış hatırlamıyorsam 22 dklık kayıtla yapıldı. ardından da grammer ve reading bölümleri vardı. reading parçaları gayet keyifli geldi. Listening ve reading bana grammerden daha rahat gelse de genel kanı tam tersi yönde oldu. 140 soruluk prof. sınavı 12:15- 14:30 civarı arasında sürdü. bu sınavların ortalamasında 50 puanı aşanlar ise haftaya cumartesi speaking sınavına girecekler.

Anadolu Üniversitesi yüzdelerini de yazayım da tam olsun:

%50 İngilizce Yeterlik sınavı
%50 GANO

İngilizce sınavı ortalamasında ise:
%45 Proficiency
%25 Writing
%30 Speaking
(writing ve speaking yüzdeleri tam tersi de olabilir unuttum.)

Sonuçları sabırsızlıkla bekliyoruz bakalım.

amma kasmışlar sizi yaa... yok artık daha neler.. sanki mite eleman alıyolar

RE: Erasmus Sınavı - melda - 16-03-2011 12:03 AM

bugün elime son 3 yılın erasmus soruları geçti valla reading kısmı gerçekten zor geldi bana umarım 1 senede hallederim Allhtan 60 almak yeterli mulakata grmek için

RE: Erasmus Sınavı - senkooow - 16-03-2011 07:32 PM

puan degilde asıl önemli olan sınavın zorluk derecesi..bende kolay kolay diye bekliyodum bayada kazıklamasyondu..neyse ki gectik..Smile

RE: Erasmus Sınavı - MerlinTr - 17-03-2011 01:13 PM

Bende yarın giriyorum sınava, bakalım hayırlısı Smile

RE: Erasmus Sınavı - mmt.mzrk - 20-03-2011 03:39 PM

merhaba ben marmara üniversitesi sosyal bilgiler öğretmenliği 1. sınıf öğrencisiyim. daha önce bizim bölümden hiç erasmusa giden olmamış bu sene ben dahil 3 kişi başvurdu. konteyjanda 8 kişi. ben sınavdan 26 aldımConfused not ortalamamda 2,33 sizce ben yararlanabilirmiyim erasmus programından?

RE: Erasmus Sınavı - senkooow - 20-03-2011 03:45 PM

not kriteri var mıydı.muhtelen vardır.varsa sanmıyorum..yeterli seviyede olmadıgını düsünüp göndermeyebilirler.

RE: Erasmus Sınavı - hira - 20-03-2011 04:44 PM

(20-03-2011 03:39 PM)mmt.mzrk Yazılan:  merhaba ben marmara üniversitesi sosyal bilgiler öğretmenliği 1. sınıf öğrencisiyim. daha önce bizim bölümden hiç erasmusa giden olmamış bu sene ben dahil 3 kişi başvurdu. konteyjanda 8 kişi. ben sınavdan 26 aldımConfused not ortalamamda 2,33 sizce ben yararlanabilirmiyim erasmus programından?

en sağlıklı bilgiyi okulun ab ofisine sorarak alabilrsin.. koordinatörler bile çok şeyi bilmiyorlar ama ab ofisine sor mutlaka.. mesela bizim okulda (ankara üni.) not barajı yok.. 20 de alsan puanın yetiosa gönderiliyosun(tabi karşı üniversite belli bir limit isteyeblio bazen)

RE: Erasmus Sınavı - Life - 20-03-2011 05:04 PM

Mesala İstanbul Üniversitesinde baraj 50. Ve bunun altında alırsan ortalaman 4.00 olsa da gidemiyorsun. Ama sizin üniversiteyi bilemiyorum. Ayrıca ingilizcen pek iyi değilse de derslerde zorlanabilirsin (örneğin danimarkada erasmus öğrencisi olmak yarar sağlamıyo derslerde) Ve okulu uzatmayı göze almalısın.

RE: Erasmus Sınavı - mariposa34 - 08-04-2011 12:06 AM

Merhaba arkadaşlar,

Ben Erasmusu İspanya'da yapmak istiyorum ancak ispanyolca bilmeme rağmen sağlık sorunlarım nedeniyle sınavda başarılı bir performans gösteremedim. İspanyolca sınavından 47, ingilizce sınavından da 72 aldım. Not ortalamam 3.75. Sizce seçilme şansım var mı?

RE: Erasmus Sınavı - rubyroslin - 11-04-2011 08:21 PM

bizim okulda not ortalamasının ağırlığı kriterler arasında %50. yabancı dil sınavı %25, diğer %25 ise mülakattan geliyor. sizin okulda da böyleyse seçilebilirsin gibi görünüyor.

RE: Erasmus Sınavı - Ugur.. - 16-04-2011 01:04 PM

Arkadaşlar merhaba,

Ben dokuz eylülde okuyorum, bizim hala sınav tarihimiz açıklanmadı..
Gördüğüm kadarıyla, neredeyse çoğu üniversitedekiler sınavlara girmiş gibi gözüküyor..
Bu biraz acayip değilmi? Yani bu kadar geç olmasıı??

Buarada..
fransa
hollanda
polonya tercihlerinde bulundum..

Ülke tercihlerim sizce nasıl??
Teşekkürler arkadaşlar, iyi günler dilerim.

RE: Erasmus Sınavı - gizem-87 - 25-04-2011 03:52 PM

bende dokuz eylüldeyim ve erasmus sınavı 27 nisan da olucak. benim merak ettiğim mülakat olucakmı? olucaksa sınav sonucundan sonra mı olucak bu konuda bilginiz varmı acaba? bide dil sınavında bir baraj puanı varmı ?

RE: Erasmus Sınavı - Ugur.. - 28-04-2011 10:58 AM

Ve sonunda Dokuz Eylül'de de sınav gerçekleşti , fena geçmedi gibi ama bakalım hayırlısı çokta heveslenmemekte fayda var her zaman için..Başka DEU 'lü arkadaşların nasıl geçti?? aranızda var mı dün sınava bizimle giren arkadaşlar..

RE: Erasmus Sınavı - mariposa34 - 02-05-2011 09:55 PM

Merhaba arkadaşlar,

Mülakatlar hakkında fikri olan var mı? Acil yardımınıza ihtiyacım var. Bir de mülakatlar türkçe mi yapılıyor?

RE: Erasmus Sınavı - ersmsbsr - 03-05-2011 01:06 AM

(02-05-2011 09:55 PM)mariposa34 Yazılan:  Merhaba arkadaşlar,

Mülakatlar hakkında fikri olan var mı? Acil yardımınıza ihtiyacım var. Bir de mülakatlar türkçe mi yapılıyor?

mülakatlarn ingilizce yapılması lazm bizim okulda ingilizceydi

RE: Erasmus Sınavı - zep123 - 08-09-2011 10:55 PM

2012-2013 yılında erasmus yapmayı düşünüyorum.Başvurular ne zaman yaplıyor? Sanırım baya önce yapılıyor başvurular.Bunun hakkında bilgi verir misiniz? Gitmeme daha çok var deyip başvuru tarihlerini kaçırmak istemiyorum.

RE: Erasmus Sınavı - erasmussen - 09-09-2011 01:56 AM

Arkadaşlar,

Özellikle sınavlar ve eğitim sistemi ile ilgili bilgiler bulabileceğiniz bir yazıyı sizle paylaşmak istiyorum.

Ayrıca sürecin nasıl işlediği de ayrıntılı bir şekilde anlatılmış. Mülakatlar ve orda sorulan sorular da dahil olmak üzere.

Faydalı olacağından şüphem yok:

http://nediycem.blogspot.com/2011/09/adm-adm-erasmus.html

Görüşürüz Smile

RE: Erasmus Sınavı - erasmussen - 14-09-2011 03:49 PM

Arkadaşlar merhaba,

Erasmus hakkında en sık sorulan sorular ve cevaplarına buradan da gözatabilirsiniz:

http://nediycem.blogspot.com/2011/09/erasmus-hakknda-sk-sorulan-sorular.html

Burası kadar faydalı olacaktır Smile

İyi şanslar..

RE: Erasmus Sınavı - perfectly-nothing - 06-11-2011 04:24 AM

Turkce yapilani ben duymadim ama Turkce yapan da olabilir. yine de bildigim kadari ile ingilizce oluyor.

Surada gerekli bilgi var: http://ujesse.blogspot.com/2011/11/erasmus-snav.html

RE: Erasmus Sınavı - kenzel - 20-11-2011 04:41 PM

Ege Üniversitesi'nde İngilizce sınavı hazırlık atlama sınavıyla eşdeğer oluyor neredeyse ve zorluk çıkarmıyor.

RE: Erasmus Sınavı - xnxx - 08-12-2011 10:38 PM

erasmus çıkmış soruları nerden bakabılırım yardımcı olurmusunz ??

RE: Erasmus Sınavı - perfectly-nothing - 29-12-2011 12:38 PM

(08-12-2011 10:38 PM)xnxx Yazılan:  erasm...

Medeni cesaretinden dolayi tebrik ediyorum seni, hehehe...

Bunlar da isine yarar umarim:
http://www.kirklareli.edu.tr/0269767099/21-mart-2011-erasmus-dil-sinavi-soru-ve-cevaplari.html

http://www.emrezgn.com/tag/erasmus-ingilizce-yeterlilik-sinav-sorulari/

http://ujesse.blogspot.com

RE: Erasmus Sınavı - lazy16 - 17-01-2012 05:37 PM

merhaba arkadaşlar ben bilgi üniversitesinde okuyorum ve seneye erasmusa gitmeyi planlıyorum ama yazılı sınav konusunda endişeliyim :/ bilgi üniversitesinin geçmişteki yazılı sınav örneklerini nereden bulabilirim???

RE: Erasmus Sınavı - berkmutlu - 28-01-2012 10:54 PM

TÜrkiyede bir çok universitenin erasmus sınav sorularının verildiği bir konu vardı bulamadım acaba hatırlıyan varsa yardımcı olabilir mi ?

RE: Erasmus Sınavı - hyuga - 29-01-2012 01:54 AM

(28-01-2012 10:54 PM)berkmutlu Yazılan:  TÜrkiyede bir çok universitenin erasmus sınav sorularının verildiği bir konu vardı bulamadım acaba hatırlıyan varsa yardımcı olabilir mi ?

http://www.erasmusum.com/showthread.php?tid=1269

RE: Erasmus Sınavı - kylexy - 19-02-2012 02:55 PM

örneğin çukurova üniversitesinde şuan B2 seviyesi isteniyor... yani upper intermediate.. artan taleplerden dolayı... ama okul başarısının %55 i sınavında %45 i alınıyor... herkese başarılar...

RE: Erasmus Sınavı - ozgecannn - 23-02-2012 03:30 PM

herhangi bir kitap satın alınmalı mi peki;?

RE: Erasmus Sınavı - AmedSteeL - 03-03-2012 12:38 PM

Arkadaşlar herkese merhaba.ben gaziantep üniversitesinden..salı günü erasmus sınavım başlıyor.salı günü reading,grammer,listening ve vocabulary kısımlarından oluşacak olan yazılı sınav var..çarşamba günü de speaking sınavı var..3.sınıfım ve 4.sınıf ilk dönem gitmeyi düşünüyorum herkse başarılar Smile

RE: Erasmus Sınavı - AmedSteeL - 05-03-2012 09:36 PM

yarın sınav var..yazılı sınav..diğer günde speaking sınavı var Big Grin çok heyecanlıyım

RE: Erasmus Sınavı - caveman - 05-03-2012 09:42 PM

merhaba ben i ü öğrencisiyim i ü de ingilizce sınavı zor mu bilgisi olan var mı ben öğretmen lisesi mezunuyum hazırlık okudum acaba geçebilir miyim bide nerden çalışabilirim lütfen kitap oku falan yazmayın şöyle eski sınav falan varsa bi örnek olarak yardımcı olursanız çok makbule geçer

Valencia/İspanya Staj yeri isteyen? - ispanyadastaj - 06-03-2012 05:29 PM

Arkadaşlar,Valencia'da staj yapmak isterseniz bana ulaşın!

Bir haftada anlaşma imzalanır...İşletme,Otelcilik,Turizm,Finans,Yönetim stajları...

Bana telefon açabilirsiniz

0507 365 98 90
yada mail

lab2@windowslive.com

RE: Erasmus Sınavı - AmedSteeL - 06-03-2012 07:41 PM

bugun erasmus sınavına girdim iyi geçti diyebilirim Smile yarın da 20 puanlık speaking sınavı var Big Grin

RE: Erasmus Sınavı - yelda - 07-03-2012 10:50 AM

ya arkadaşlar bn ege üniversitesindeyim ve ortalamam 3.53 ancak ingilizce sınavından acayip tırsıyorum çünkü ingilizcem çok iyi seviyede deil.hazırlığı falan atladım ama sanırım çou bilgiyi unuttum en az 60 almam lazım bu ayın 23 ünde sınav var calışıorm ama endişeliyim işte szce sınav çok zor mudur?

RE: Erasmus Sınavı - perfectly-nothing - 07-03-2012 11:33 AM

(07-03-2012 10:50 AM)yelda Yazılan:  ya arkadaşlar bn ege üniversitesindeyim ve ortalamam 3.53 ancak ingilizce sınavından acayip tırsıyorum çünkü ingilizcem çok iyi seviyede deil.hazırlığı falan atladım ama sanırım çou bilgiyi unuttum en az 60 almam lazım bu ayın 23 ünde sınav var calışıorm ama endişeliyim işte szce sınav çok zor mudur?

http://ujesse.blogspot.com/2011/11/erasmus-snav.html

Bol sans..

RE: Erasmus Sınavı - Amanethes - 07-03-2012 11:36 AM

arkadaşlar erasmus sınavı için ne kadar ödeniyor ya da ödeniyor mu?

RE: Erasmus Sınavı - ozgunatalay - 13-03-2012 11:35 AM

ben de ktüden katılmaktayım arkadaşlar.

intermediate seviyesine yeni geçmeme rağmen baraj notunu alarak sözlü mülakata girmeye hak kazandım. sözlü mülakatım yarın. not ortalamam 3.03 yazılı sınav notum 45 gerisi sözlü mülakata kalmış.

okulum %50 not ortalamasına, %25 yazılı sınavına ve %25 sözlü mülakatı dikkate alarak puanları hesaplıyor. yazılı sınav baraj notu 45, sözlü mülakat sınavı ise 60.

yazılı sınavım düşük evet farkındayım. ama sınava katılım 1000 kişi olunca mecbur zor yaptılar geçen sene de sınava giren arkadaşım bu kadar zorlanmadığını söylemişti hem de. bir de ben intermediate seviyesine henüz geçtim ve çıkan 80 sorudan sadece 20-25 tane sorusu bizim seviyemize kadardı geri kalan sorularda biraz kelime bilgisi biraz da kulak aşinalığıyla tam baraj notunu tutturdum. pre-intermediate i yeni bitirdiğimden olsa gerek bu kadar zorlandım. yoksa daha yukarıdaki seviyelerde olan arkadaşların zorlanmadan geçeceğini düşünüyorum.

benim rakiplerim aynı kontenjandan yararlanacak olan 40 kişiydi. 40 kişinin 31'i baraj notunun altında alarak elendiler. geriye aynı kontenjandan yararlanacak olan 9 kişi kaldık ki bunların 6'sı yüksek lisans veya doktora. lisanstan sadece 3 kişi baraj ve baraj notunun üstüne çıkabildi. ben 4 farklı üniversiteye tercih yapabiliyorum ve 4 üniversite toplamda 11 kontenjan alıyor bu da ben sözlü mülakat barajını aştığımda gidiyorum demek (yani inşallah Smile )

sınava girecek olan arkadaşlar: sınava çok kişi başvurursa mutlaka sınav zorluğu artacaktır bunu göz önünde bulundurun, mümkünse geçen sene giren kişi sayısıyla bu sene giren kişi sayısını karşılaştırın (muhtemelen katılan kişi sayısı artacaktır), bunlar size olacak sınav hakkında ipuçları verecektir. ne kadar doğrudur bilmiyorum ama duyduğuma göre sözlü mülakata bölümünüzden katılan kişi sayısı bölümün size sunduğu toplam kontenjan sayısından azsa okul sizi mülakatta zorlamıyor mümkün olduğunca sizi göndermeye çalışıyor ama buna güvenerekten çalışmayı ihmal etmeyin. mülakata ciddi bir şekilde hazırlanın derim. internetten araştırma yaparak mülakatta muhtemel çıkabilecek soruları bir boş kağıda yazarak not edin ve bunların cevaplarını da yazın sonra kendi kendinize tekrar edin. gideceğiniz ülkeyle olan bilgiler mülakatta çıkabileceğinden o ülkeyle olan bilgileri ekşi,uludağ, itü sözlük gibi yerlerden bilgi edinin. yaklaşık 30 farklı soru buldum internetten hala araştırmaktayım.

şimdi de biraz sözlü mülakata hazırlanayım. yarın akşama doğru sözlü mülakatta sorulan soruları bu başlık altında size iletirim.

herkese başarılar.

RE: Erasmus Sınavı - ahmetcps - 14-03-2012 12:23 AM

arkadaşlarım sınava çok az kaldı sınava ilkkez giricem bu sınav zor olurmu lütfen cevap yazın

RE: Erasmus Sınavı - ozgunatalay - 14-03-2012 07:44 PM

(14-03-2012 12:23 AM)ahmetcps Yazılan:  arkadaşlarım sınava çok az kaldı sınava ilkkez giricem bu sınav zor olurmu lütfen cevap yazın

arkadaşım üniversiteden üniversiteye değişebilir sınav soruları. eğer başvuran kişi sayısı fazlaysa sınav zor olacaktır. ayrıca yeterli derecede bir ingilizcen varsa sınav zor olmayacaktır yani bence intermediate'i bitiren biri (intermediate'de olan demiyorum intermediate'i bitiren biri) sınavdan geçebilir.

her seviyeden sorular var ama ağırlıklı olarak sorular intermediate-upper intermediate arasında gidip geliyordu. eğer bu seviyeye kadar bir ingilizcen yoksa bu seviyenin gerektirdiği gramer konularına biraz göz gezdir derim.

mülakat sınavı daha basit. bir sonraki iletimde mülakatta neler soruldu onları paylaşacağım.
evet arkadaşlar dün akşamki iletimde bugün yapılacak mülakat sorularını paylaşacağımı söylemiştim ve şimdi sizlerle paylaşmak istiyorum.

heyecanlı bir şekilde mülakatın gerçekleşeceği sınıfa geldim. mülakat başlangıcında benden 1 ile 100 arasında bir sayı seçmemi istediler. o sayıya denk gelen küçük bir soru kağıdı verildi. kağıtta sorulan soru "iyi veya kötü şansa inanıyor musunuz?" oldu. sürpriz bir soru oldu benim için sadece inanıyorum demekle kaldım Smile sonra hocalarıma çok heyecanlı olduğumu söyledim. onlar da güleryüzlü şekilde rahat olmamı söylediler.

sonra niçin erasmus programına katılmamı gerektiğini ardından ve bu programın iş hayatında sana bir avantaj getireceğine inanıyor musun diye sordular. sonra hangi bölümde okuyorsun, kaçıncı sınıftasın gibi tipik sorular geldi. ve mezun olduktan sonra ne olmak istiyorsun diye soru sordular. ardından mesleğini edinmek istediğim konuyla ilgili bir kaç soru sordular. toplam 4-5-6 dakika falan sürdü sanırım.

mülakattan çıktığımda soru yağmuruna tutuldum tabi ne sordular falan gibilerinden. engel olamadığım tek şey heyecanım oldu ama o da olsun artık sonuçta erasmus Smile

nihai sonuçlar açıklandığında mülakata giren diğer rakiplerimle kendimi değerlendirebileceğimden sizlere daha doğru şeyler aktarabilirim. eğer erasmusa katılırsam hem buradan hem blog sitesi açarak bol bol süreçlerle ilgili arkadaşlara yardımcı olmaya çalışacağım.

herkese başarılar.
(07-03-2012 11:36 AM)Amanethes Yazılan:  arkadaşlar erasmus sınavı için ne kadar ödeniyor ya da ödeniyor mu?

erasmus sınavı için herhangi bir ücret ödenmez. erasmus değişim programı, okulun; lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerine sunduğu bir haktır.

RE: Erasmus Sınavı - TURKoise - 14-03-2012 08:14 PM

Bu mülakati ingilizce mi geçtin !?

RE: Erasmus Sınavı - ozgunatalay - 14-03-2012 09:00 PM

(14-03-2012 08:14 PM)TURKoise Yazılan:  Bu mülakati ingilizce mi geçtin !?

daha geçip geçmediğim belli değil ama mülakat ingilizceydi.

RE: Erasmus Sınavı - TURKoise - 14-03-2012 09:38 PM

Umarim geçmissindir Wink

RE: Erasmus Sınavı - ozgunatalay - 16-03-2012 01:40 PM

(14-03-2012 09:38 PM)TURKoise Yazılan:  Umarim geçmissindir Wink

Teşekkür ederim. Bugün açıklanan mülakat sonucuna göre 75 almışım sanırım büyük ihtimal Varşova yolcusuyum aksi bir şey olmazsa Smile Varşova'ya yada Polonya'ya gidecek arkadaşlarla iletişime geçmek isterim.

RE: Erasmus Sınavı - yelda - 25-03-2012 01:57 PM

arkadaslar cuma günü sınava grdım üstümden bi yuk gtti gercekten Smile listening grammer sandığım kadar zor değildi ama readingi hakkaten kasmışlar onda baya zorlandım writing kısmındada eger erasmus programıyla yurt dısında okumaya gdersenız orda karsılasacağınız zorluklar nelerdir ve bu zorluklarla nasıl başa çıkarsınız die bi soru geldi 1 sayfa 5 paragraflık bi yazı yazdım umarım gecerim yine de sınav hakkında soru sormak isteyenler olursa cevplayablrım Smile

RE: Erasmus Sınavı - Sylvos - 28-03-2012 10:06 AM

(25-03-2012 01:57 PM)yelda Yazılan:  arkadaslar cuma günü sınava grdım üstümden bi yuk gtti gercekten Smile listening grammer sandığım kadar zor değildi ama readingi hakkaten kasmışlar onda baya zorlandım writing kısmındada eger erasmus programıyla yurt dısında okumaya gdersenız orda karsılasacağınız zorluklar nelerdir ve bu zorluklarla nasıl başa çıkarsınız die bi soru geldi 1 sayfa 5 paragraflık bi yazı yazdım umarım gecerim yine de sınav hakkında soru sormak isteyenler olursa cevplayablrım Smile

Sınav sonucları acıklandı ege ünide ondanda haberin vardır umarım Smile

RE: Erasmus Sınavı - yelda - 28-03-2012 11:25 PM

evet var bolumden gecen 2 kişiden biriyim Smile 2-5 nisan arası mülakat var onu bekliorm Smile

RE: Erasmus Sınavı - mpaker66 - 29-03-2012 01:20 PM

cumhuriyet üni'deyim.sınav çok zordu.tahminimce kimse geçemez.2 hafta oldu daha açıklamadılar.ne zamanda açıklanıyor bu? birde hadi sınavı kimse geçemedi 50 barajını kimseyi göndermiyeceklermi?

RE: Erasmus Sınavı - yelda - 29-03-2012 03:30 PM

umarım gcersin ama barajı geçen olmazsa kimseyi yollamazlar die biliorm ben sonuçları da 3- 4 gün içinde allırsnız zaten..

RE: Erasmus Sınavı - Sylvos - 29-03-2012 09:15 PM

(28-03-2012 11:25 PM)yelda Yazılan:  evet var bolumden gecen 2 kişiden biriyim Smile 2-5 nisan arası mülakat var onu bekliorm Smile

Tebrikler, bizimki 30'unda yani yarın sınav sonucu iyiydi bakalım mülakat nasıl olacak :/

RE: Erasmus Sınavı - yelda - 01-04-2012 04:43 PM

e ne sordular peki kolaymıydı mülakat gectin mi ?

RE: Erasmus Sınavı - Sylvos - 01-04-2012 08:29 PM

Valla çok garip sorular geldi ve kısa sürdü hiç beklediğim gibi değildi. diğer arkadaşlara normal beklenen sorular sormuştu y.diller hocası ülkeni nasıl temsil ediceksin neden yurtdışına gitmek istiyorsun gibi vs.. benimki herhalde vakit kalmadığından ya da hoca sıkıldığından farklı oldu biraz Smile nereye gitmek istediğimi neden oraya gitmek istediğimi, gideceğim ülkenin etrafında hangi ülkelerin olduğu, hayvan besleyip beslemediğimi, orda bi kıza aşık olursan ve ülkene dönüş zamanın geldiğinde naparsın dedi. buraya kadar anlattıklarımı hep ing sordu ama bu son dediğimden sonra şöyle bişey dedi ve türkçe söyledi; "ah sana soru!" Big Grin

Geçip geçmediğimizi söylemediler ama kötü de değildi. tabi daha normal sorular sorsa kendimi amacımı anlatmama yönelik daha iyi ve etkili olacağını düşünüyordum ama böyle oldu. bakalım artık..

RE: Erasmus Sınavı - yelda - 01-04-2012 11:04 PM

belli olmaz son soru banada gelebilir düşünsem iyi olcak Smile teşekkür ederim yazdığın için Smile umarım gecmişsindir...

RE: Erasmus Sınavı - Sylvos - 02-04-2012 03:43 PM

hehe hazırlıklı ol herşeye ama korkmana gerekyok kasmıyorlar öyle çok yani bizde kimseyi zora düşürecek sorular sormadı hoca öyle. sağol, umarım sende geçersin.

RE: Erasmus Sınavı - yelda - 05-04-2012 07:44 PM

evet bgun sonucum açıklandı bir yıllığına İtalya / napoliye gdiorm Smile

RE: Erasmus Sınavı - Sylvos - 05-04-2012 08:45 PM

Tebrik ederim, 1 yıl italya ne güzel Smile hemen acıklanmış sizin sonuçlar bizim niye açıklanmadı hala ya Sad

RE: Erasmus Sınavı - yelda - 05-04-2012 09:04 PM

bnm çou arkadasımın açıklandı yakındr siznkide merak etme Smile sende bildir sonucu

RE: Erasmus Sınavı - Sylvos - 06-04-2012 05:16 PM

bugün gidip kordinatörle konuştuk aynı yeri tercih ettiğim arkadaşımla litvanya yazmıştık ikimizde ilk tercihe. Onun puanı çok yüksekti kesindi zaten bana çok yakın puanda olan bir arkadaşla benim kritikti çünkü hoca 2 kişilik kontenjan olduğunu arttıramadıklarını söylemişti. Sonuçlar resmen ilan edilmedi ama hocaya hangimizin puanının yüksek olduğunu sordum benimki olduğunu söyledi Smile muhtemelen seneye 5 ay litvanyada olucam ya da belki 10 ay Tongue

RE: Erasmus Sınavı - burak7491 - 06-04-2012 06:17 PM

arkadaşlar bişey sorcam.yazılı ve sözlü mülakatı başarıyla geçtim.ikisininde sonucu açıklandı vegeçtim.bundan sonra acaba gitmemem için herhangi bir engel olabilr mi

RE: Erasmus Sınavı - yelda - 06-04-2012 08:59 PM

sylvos Smile litvanya da çok güzelmiş gden arkadaslarım var Smile şimdiden tebrik ederimSmile

RE: Erasmus Sınavı - neomuro - 06-04-2012 09:16 PM

sözlü ve yazılı sınavı geçtim ancak gideceğim zaragoza üniversitesi 100 saat ispanyolca kursu alma şartı koşmuş...okuduğum üniversite de belki kurs açıcakmış haziranda....İspanyolca bilmiyorum ve eğitim dili ispanyolca olursa baya zor olucak...Sad

RE: Erasmus Sınavı - Sylvos - 07-04-2012 08:42 AM

(06-04-2012 08:59 PM)yelda Yazılan:  sylvos Smile litvanya da çok güzelmiş gden arkadaslarım var Smile şimdiden tebrik ederimSmile

sağol tşkr ederim Smile bol maceralı ve eğlenceli bir erasmus dönemi geçirmek dileğiyle Smile

RE: Erasmus Sınavı - burak7491 - 07-04-2012 10:23 AM

arkadaşlar bişey sorcam.yazılı ve sözlü mülakatı başarıyla geçtim.ikisininde sonucu açıklandı ve sınavlardan geçtim.bundan sonra acaba gitmemem için herhangi bir engel çıkabilr mi

RE: Erasmus Sınavı - Sylvos - 07-04-2012 04:32 PM

artık gitmemen için tek engel senin vazgeçmen olucaktır Smile

RE: Erasmus Sınavı - DeStAn_YaZaN - 29-08-2012 01:21 AM

(07-04-2012 10:23 AM)burak7491 Yazılan:  arkadaşlar bişey sorcam.yazılı ve sözlü mülakatı başarıyla geçtim.ikisininde sonucu açıklandı ve sınavlardan geçtim.bundan sonra acaba gitmemem için herhangi bir engel çıkabilr mi

Eğer bürokratik bir sorun çıkmazsa hayır. Yani senin kendin vazgeçmen diyelim, bürokrasisi biraz yorucuSmile

RE: Erasmus Sınavı - mistik0x7c5 - 29-08-2012 01:44 AM

(07-04-2012 10:23 AM)burak7491 Yazılan:  arkadaşlar bişey sorcam.yazılı ve sözlü mülakatı başarıyla geçtim.ikisininde sonucu açıklandı ve sınavlardan geçtim.bundan sonra acaba gitmemem için herhangi bir engel çıkabilr mi

Karşı üniversiteden "Letter of Acceptance" alasıya kadar çok rahat olma derim.

RE: Erasmus Sınavı - eboş07 - 29-09-2012 08:25 AM

akdeniz üni. erasmus sınavı hakkında bilgisi olan var mı? speaking bölümü yok diye duymuştum ama ?

RE: Erasmus Sınavı - aegina - 26-10-2012 05:09 PM

Karşı okula gönderilen ingilizce seviyesi bu erasmus sınavı sonucu mu? yoksa hazırlık mezuniyet seviyemizi falan da gönderebilir miyiz?

RE: Erasmus Sınavı - DeStAn_YaZaN - 31-10-2012 04:16 AM

(26-10-2012 05:09 PM)aegina Yazılan:  Karşı okula gönderilen ingilizce seviyesi bu erasmus sınavı sonucu mu? yoksa hazırlık mezuniyet seviyemizi falan da gönderebilir miyiz?

Ben erasmus sınav sonuç belgesini gönderdim, sorun çıkmadı mesela.

RE: Erasmus Sınavı - selun - 25-12-2012 08:07 PM

arkadaslar ben gecen yıl sınava gırdım ama erasmusa basvurmadım sınav hakkım hala gecerlımı dir
?

RE: Erasmus Sınavı - www2 - 27-12-2012 01:09 AM

geçerlidir tekrar girebilirsin

RE: Erasmus Sınavı - tnraksy - 28-12-2012 12:21 AM

selam arkadaşlar

şimdi üniversite birinci sınıfım erasmus ile yurtdışına gitmek istiyorum. başvurular bahar döneminde mi başlıyor. ingilizce konusunda kelime eksiğim var bir iki kitap bitirmek istiyorum fakat yabancı dil sınavları ortalama hangi ayda oluyor ona göre bu sene yada önümüzdeki sene için başvuracağım. bu arada ingilizcemi daha da geliştirmek istiyorum.

kolay gelsin.

RE: Erasmus Sınavı - speedy - 18-01-2013 08:29 PM

merhaba arkadaşlar, diyelim okulun erasmus dil sınavı sonucu artı ortalama, mülakat vs. başarılı olup okulum tarafından erasmusa seçildim, kabul aldığım okul benden IELTS, TOEFL vs isteyebilir mi? Yoksa beni okulum seçtiyse beni iş bitmiş midir?

RE: Erasmus Sınavı - crash3 - 15-02-2013 06:14 PM

Listening ve writing sinavlarina giren oldu mu yoksa genelde testi mi yapiyor universiteler?

RE: Erasmus Sınavı - ysn - 23-02-2013 02:11 PM

9 martta giriyoruz bakalım hakkımızda hayırlısı olsun.. hiç bir şey kolay olmayacak ama elimizden geleni yapacağız.

RE: Erasmus Sınavı - selun - 28-03-2013 09:13 AM

tömer dil sınavı erasmusa başvurmak için kaç yıl geçerlidir?

RE: Erasmus Sınavı - didemKara - 15-11-2013 08:32 PM

Bence Cok kolay bir sinav ve kendinize guvenmeniz gerek, rahat olunca hersey istediginiz gibi gidecektir Big Grin

RE: Erasmus Sınavı - utku87 - 23-11-2013 03:31 PM

(20-03-2011 05:04 PM)Life Yazılan:  Mesala İstanbul Üniversitesinde baraj 50. Ve bunun altında alırsan ortalaman 4.00 olsa da gidemiyorsun. Ama sizin üniversiteyi bilemiyorum. Ayrıca ingilizcen pek iyi değilse de derslerde zorlanabilirsin (örneğin danimarkada erasmus öğrencisi olmak yarar sağlamıyo derslerde) Ve okulu uzatmayı göze almalısın.

selam. istanbul üniversitesi erasmus ingilizce sınavı hakkında bilginiz var mı ?

RE: Erasmus Sınavı - kitapdelisi - 03-03-2014 05:16 PM

Teşekkürler

RE: Erasmus Sınavı - hsynsari - 04-03-2014 06:29 PM

Arkadaslar bende erasmus basvurusu yapip dil sinavina girdim 1. Sinif ogrencisiyim kazanamamam halinde 2. Sinifta tekrar basvuru yapabilirmiyim ve basvuru yapabilirsem eger not ortalamasina suanki basvuru yapabilmemi saglayan ortalamam yani 1. Sinif 1. Donem ortalamam dahil edilirmi yoksa ilk basvurudan sonraki ortalamalarmi dikkate alinir.

RE: Erasmus Sınavı - gazi - 05-03-2014 05:02 PM

Okulun derslerini hangi dilde alacaz. Ona goremi sinav olucak ispanyolcaysa onun dil sinavi gibimi

RE: Erasmus Sınavı - tipsi - 27-05-2014 05:49 PM

bizim okuldaki gayet basitti Big Grin