Erasmus Forum
İspanya Vizesi - Yazdırılabilir Sürüm

+- Erasmus Forum (http://www.erasmusum.com)
+-- Forum: Ülkeler (/forumdisplay.php?fid=5)
+--- Forum: İspanya (/forumdisplay.php?fid=8)
+--- Konu: İspanya Vizesi (/showthread.php?tid=1844)

İspanya Vizesi - Conquistador - 17-07-2010 12:56 AM

Arkadaşlar yakın zamanda 6 aydan uzun süreli İspanya öğrenim vizesine başvuran var mı? varsa fazla evrak toplamamak adına verdiğiniz evrakları yazabilir misiniz? mesela neleri tam olarak çevirtmemiz gerek?

RE: İspanya Vizesi - daredevil_08 - 17-07-2010 10:43 AM

Sabıka kaydının ön ve arka yüzünü çevirtin , notere onaylatın , apostili vurdurun tamamdır.
Sağlık raporunda mutlaka geçmesi gereken bir ibare var.O metnin ingilizcesini de ekledim.Bunu aynen bir doktora yazdırın.Boşuna çevirisiydi noteriydi para vermemiş olursunuz Smile Sağlık raporunda geçen diğer ibarelerin de ingilizce olmasına dikkat edin.
This is to certify that Mr./Mrs.________________has been examined and found to be free of any of the illnesses that may have serious public consequences, as described and established in the Intenational Health Regulations of 2005

RE: İspanya Vizesi - Conquistador - 19-07-2010 04:31 PM

belgeleri notere onaylatmamız şart mı? zaten yeminli tercüman onaylayıp valilik veya kaymakamlık lahey apostil mührünü vuracak, o zaman notere neden onaylatıyoruz? hastalık taşımadığına dair belgeyi direkt ingilizce yazınca oluyor mu? birde okulun verdiği aylık hibe kağıdı yeterli mi yoksa ek olarak başka şeyler ekleyelim mi?

RE: İspanya Vizesi - elturco - 19-07-2010 04:40 PM

yeminli tercümanın imzasını ve mührünü kaşesini kaymakamlık tanımaz... kaymakama apostil yaptırabilmen çiçn notere onaylatman gerekir.. ne yazıkki başka yolu yok..

RE: İspanya Vizesi - daredevil_08 - 19-07-2010 05:57 PM

(19-07-2010 04:31 PM)Conquistador Yazılan:  belgeleri notere onaylatmamız şart mı? zaten yeminli tercüman onaylayıp valilik veya kaymakamlık lahey apostil mührünü vuracak, o zaman notere neden onaylatıyoruz? hastalık taşımadığına dair belgeyi direkt ingilizce yazınca oluyor mu? birde okulun verdiği aylık hibe kağıdı yeterli mi yoksa ek olarak başka şeyler ekleyelim mi?

Tercüme yaptırmışsan noter onayı şart.
Raporda istenen ibarenin ingilizcesini yazdım üstteki mesajımda.Onu aynen yazdır bir doktora onaylat , tamamdır.Kimlik bilgilerinin yer aldığı kısımda ingilizce olsun.Türkçe bir ibare olmasın raporda yani.
Hibe kağıdı yetmez.Yüklü miktarda para bulunan bir hesap özeti işini görür.

RE: İspanya Vizesi - Conquistador - 20-07-2010 11:37 AM

"This is to certify that Mr./Mrs.________________has been examined and found to be free of any of the illnesses that may have serious public consequences, as described and established in the Intenational Health Regulations of 2005" sadece bu ibare olan kağıdı doktora onaylatıp noter ve apostil mi yaptırıcaz? diğer cevaplar için teşekkürler

RE: İspanya Vizesi - cyanide - 20-07-2010 12:36 PM

Ankara'nın vize konusunda daha esnek olduğunu duymuştum..

İstanbulda oturmama rağmen vize başvurusunu Ankaradan yapabilir miyim ?

RE: İspanya Vizesi - mocha - 20-07-2010 07:33 PM

Ya ben Numune Hastanesinden raporu aldım. Noter onayı ve apostil de tamam. Bu dediğiniz "This is to certify..." Yazısı nedir? O olmazsa olmuyor mu??

RE: İspanya Vizesi - daredevil_08 - 20-07-2010 08:11 PM

(20-07-2010 11:37 AM)Conquistador Yazılan:  "This is to certify that Mr./Mrs.________________has been examined and found to be free of any of the illnesses that may have serious public consequences, as described and established in the Intenational Health Regulations of 2005" sadece bu ibare olan kağıdı doktora onaylatıp noter ve apostil mi yaptırıcaz? diğer cevaplar için teşekkürler

Üstteki mesajımda belirtmiştim bunu yazdırın doktora , boşuna tercümeydi noterdi para vermeyin diye Smile Belgenin orjinali ingilizce olursa direk konsolosluğa verirsin onu...Rica ederim Smile

@mocha
arkadaşım raporunda mutlaka olmasını istedikleri bir ibare var .
-2005 yılı Uluslararası Sağlık Tüzüğünde belirtilen, halkın sağlığı için tehlike arz edebilecek hastalıklardan hiçbirini taşımamaktadır .
Yukarda yazdığım ingilizce metin bu cümleyi içeriyor.Bu cümlenin geçmediği raporu kabul etmiyorlar.

Kolay gelsin arkadaşlar.

RE: İspanya Vizesi - mocha - 20-07-2010 08:52 PM

Tekrar rapor almak istemiyordum. Bu Ankara'daki konsolosluk için de geçerli mi? Sad

RE: İspanya Vizesi - mmtdrsn - 21-07-2010 09:27 AM

tekrr rapor alma götür aldığın yere eklettir o ibareyi.ankara içinde geçerli

RE: İspanya Vizesi - Conquistador - 22-07-2010 03:45 AM

Maddi durum için ailemizin tapularını falan göstersek olur mu? nakit para bulmak zor şu anda.

RE: İspanya Vizesi - lazkızı - 22-07-2010 07:30 AM

ben teminat olarak ev tapusu, araba ruhsatı, annemin ve babamın vergi levhaları(veya maaş bordraları) ve hesapta 7000 tl para gösterdim. Başvurumu kabul ettiler. İnş. kısa sürede de vizem çıkar. Smile

RE: İspanya Vizesi - Nereid - 26-07-2010 02:11 PM

Merhaba arkadaşlar,

Ben de önümüzdeki yıl İspanyaya gidip 2 dönem boyunca orda olucam.Vizemi İstanbuldaki konsolosluktan aldım. Konsolosluktan aldığım kağıtta yazanlar ve kendi toparladığım belgelerin hepsini aşağıya yazıyorum.ben bu belgeleri verdim ve bi sorun çıkmadı. umarım yeni ispanya vizesi alacak olan arkadaşlara faydası dokunur Smile

· Vize başvuru Formu ( Ben konsolosluğa uğrayıp ordan almıştım ama nette de olması lazım. Büyük harflerle doldurulacak)

· Fotoğraf. ( Gittiğin fotoğrafçıya söylersin, Shengen vizesi için biyometrik çekiyolar. Forma yapıştırıyosun)

· Pasaport

· Pasaportun 1,2,3,4 ve 60. Sayfalarının fotokopisi, Ayrıca işlem görmüş sayfaların hepsi)

· Sabıka kaydı ( Sabıka kaydının İspanyolca tercümesini yaptırıp notere onaylatman gerekiyor. Ayrıca onylattıktan sonra kaymakamlığa gidip La hey apostil Mühürü yaptırman lazım)

· Doktor raporu ( Walla beni en çok bunu yaptırmak yordu. İstedikleri cümleyi yazdırana kadar çok uğraştım. Ben devlet hastanesinden heyet raporu çıkarttım . Karar kısmında “ yurt dışında eğitim görebilir, yurt dışına çıkması içn bi sakınca yoktur” yazıyodu. Ama konsolosluğa gidip sorduğumda bunu kabul etmediler.

Raporda aynen şu cümlenin yazması lazım : ”2005 yılı uluslar arası Sağlık Tüzüğünde belirtilen ,halkın sağlığı için tehlike arz edebilecek hastalıklardan hiçbirini taşımamaktadır.” Öyle ki, sadece bu cümleye dikkat ediyolar. Sanırım bir arkadaş heyet raporu çıkarmayıp enfeksiyon bölümünden bulaşıcı hastalık testi yaptırmıştı. Sonra da doktora rica edip üstüne istedikleri cümleyi yazdırmıştı.

Doktor raporunu da aynı şekilde İspanyolcaya çevirttirip notere onaylattıktan sonra kaymakamlıktan apostil yaptırman gerekiyor.

Sabıka kaydının ve raporun asıllarını ve tercümelerini almıyolar. Bunların asıllarını ispanya da oturma izni alırken isticeklermiş sanırım. Noter onaylı ve apostilli tercümelerin fotokopilerini alıyolar.

· Ben okuldan transkript ve öğrenci belgesi de götürdüm.

· Seyahat sağlık sigortası ( İspanya da kalacağın dönemi kapsamalı. Ben koç Allianzdan yaptırmıştım.

· Anne ve babanın gelirlerini gösteren belgeler. Çalışıyolarsa maaş bordroları ve sgk işe giriş bildirgesi.

· Varsa ev tapusu, araba ruhsatı fotokopisi

· Gidiş dönüş uçak rezervasyonu ( Uçak bileti satan bi yere gidip uyduruktan yaptırabilirsin) Uçak rezervasyonu şart değil ama olsa iyi olur demişti bana kadın.

· Otel rezervasyonu şart ama. Bookin.com diye bi site var. Rezervasyon ücreti almadan yapıyolar. Vize çıkınca da iptal ettiriliyomuş. 15 günlük yaptırsan yeter. Rezervasyonun internet çıktısı lazım.

· İstedikleri en önemli şeylerden biri de bankada para göstermen. Kaç ay kalacaksan banka hesabında aylık 1200 Euro olacak şekilde göstermen gerekiyo. TL veya Euro fark etmez. Ama alacağın hibeyi göstereceğin paradan düşebilirsin. Mesela 400 Euro hibe alacaksan geriye aylık 600 Euro göstermelisin. Banka hesap cüzdanının fotolopisi. Aylık 400 Euro alacağını ispat eden belgeyi de okuldan alıp gösterirsen sorun olmaz sanırım.

Benim hazırladıklarım bu kadar. Bu belgeleri toplamak biraz zaman alıyo ve sıkıntılı bi süreç. Başlamadıysanız hemen başlayın derim.
Forumda bazı arkadaşlara vizenin geç çıktığını okumuştum ama benim ve arkadalarımın ki ortalama bir buçuk haftada çıktı. Hazır olunca telefonla haber verdiler ben de gidip aynı gün içinde aldım. Herkese çook kolay gelsiin Smile

RE: İspanya Vizesi - elif86 - 26-07-2010 10:46 PM

teşekkürler ben geç kalıyorum galiba benimde eylülde ama kabul kağıdı gelmedi o yüzden vize başvurusu yapamıyorum yetişemicem galiba Sad

RE: İspanya Vizesi - Conquistador - 27-07-2010 04:10 PM

Bankada nakit aylık 1200 euro göstermek şart mı? Öğrenciyiz nerden bulucaz bu kadar nakit parayı bir anda tapu falan göstersek olmaz mı? Bu tapuları da mı notere onaylatmamız gerek ? Bir de şu sağlık raporunu sağlık ocağından alsam olur mu acaba? Bana gelen kabul mektubunda vize için göstermelik bir yer ayarlamışlar yani otel rezervasyonu yapmama gerek var mı? 13 Eylül de başlıyor okul vizeyi 3-4 gün erken verirler mi? Teşekkürler

RE: İspanya Vizesi - cheshme - 27-07-2010 04:31 PM

ben bugun yaptım başvurumu ankara'dan. gelir belgesi olarak tapuları, maaş bordrosu tarzında bi belgeyi, bi de bi hesap cüzdanı götürdüm. hesapta 5bin tl flan para wardı ama hiç bakmadı bile. gelir belgeleri nerde dedi ben tapular bordrolar cüzdan fotokopileri flan hepsini birden verdim goz gezdirdi okumadı tamam dedi 2 hafta sonra ara. hesapta ne kadar para var flan diye bakmadı yani. tapuları onaylatmanıza gerek yok. kalacak yer olarak ben rezervasyon yaptırmadım bi arkadaşımın adresini, telefonunu yazdım onu da okumadı. başka bi arkadaşıma sormuş nerde kalcaksın rez. yok die. o da gidince bulacağım demiş kabul etmişler. 2 3 haftada veriyorlar vizeyi.

sağlık raporu konusunda yorm yapamayacağım ben hastaneden almıştım.

Anlayacağınız verilen belgeleri incelemiolar sadece var mı diye bakıyorlar.
Ama dediğim gibi benim vizem çıkmadı henüz başvurum kabul edildi.

RE: İspanya Vizesi - daredevil_08 - 29-07-2010 10:25 AM

Vize çıkmış hadi gözüm aydın Big Grin

RE: İspanya Vizesi - Conquistador - 29-07-2010 10:37 AM

Arkadaşlar bu vizenin başlangıç tarihlerini onlar mı belirliyor ? Okulum 13 Eylül de açılacak bana verdikleri vize 13 ünde mi başlar? 3-5 gün erken alabilirmiyim?

RE: İspanya Vizesi - glosoli - 29-07-2010 11:30 AM

Onlar 90 veya 180 güne ayarlıyorlar. benim okulum 10 eylül'de başlayacak ve 28 ocak'da bitecek diye belirtilmiş kabul mektubunda ama vizem 15 ağustos-15 mart arasına verildi.

RE: İspanya Vizesi - Conquistador - 29-07-2010 12:07 PM

Teşekkürler, bir sorum daha var arkadaşlar bu sağlık raporu nasıl bişey sağlık ocağında sağlık raporu kağıdı var fotoğraflı falan o olur mu acaba şu işi bilen tam olarak söylesin lütfen

RE: İspanya Vizesi - elturco - 29-07-2010 12:14 PM

conquistador; bu konu defalarca konuşuldu biraz bakınıver zahmet olmazsa...

RE: İspanya Vizesi - glosoli - 29-07-2010 12:15 PM

Son bir kez de ben yazıyım...

Sağlık raporu için en iyisi, tam teşekküllü bir devlet hastanesine gidiyorsun. Orada gördüğün bir güvenlikçi, görevli vs. birine yurtdışı için sağlık heyet raporu almam gerek diyorsun.

Seni bir yere yönlendirecekler, gidip orada dolduruyorsun dilekçeni, aynı dakika dilekçeyi teslim ediyorsun yine onların söyleyecekleri birine, dilekçeyi teslim ederken karar kısmında "halk sağlığı için tehlike arz eden hastalıklardan..." falan filan diye giden yazının da yazılmasını istediğini söylüyorsun. sonra sana 7-8 doktorluk bir rapor kağıdı veriyorlar. sırayla o bölümleri-doktorları gezip muayene oluyorsun. Dahiliyeden başla, çünkü film-röntgen falan istiyorlar onlar için çabucak sıra alırsın. onların sırasını beklerken de diğer doktorlara muayene olursun.

Tüm doktorlar bitince dilekçeyi verdiğin yere götürüyorsun rapor kağıdını ve sana raporunu ne zaman alabileceğini söylüyorlar.

Bana tüm bu sağlık raporu işlemleri 180 küsür liraya patladı, daha ucuza veya pahalıya yaptıranlar da duydum-gördüm. Doktorların istedikleri film-röntgen ve tahlil sayısına göre değişiyor fiyatlar işte.

Kolay gelsin.

RE: İspanya Vizesi - Animani - 01-08-2010 12:16 PM

Ben de heyet raporu aldım.2005 yılı sağlık tüzüğüne uygundur yazısı olmadığı için kabul etmediler istanbuldan izmire dönüp tekrar çıkartmak zorunda kaldım
Çok yorucuydu ve biraz sıkıcıydı benim için Sad yine de diğer belgelerimde sorun çıkmamasında sevindim Smile
Umarım herkes için işlemler yolunda olur. Wink

RE: İspanya Vizesi - Conquistador - 02-08-2010 04:08 PM

Uçak biletini almak zorunlu mu? almadan veya ayırtmadan vizeye başvuran var mı?

RE: İspanya Vizesi - glosoli - 02-08-2010 04:34 PM

Elçilik sitesinde yazan her şey zorunlu. saçma sapan sorular sormayın allah aşkına. Ben uçak ve hostel rezervasyonu yaparak aldım, iki gün sonra düştü uçak rezervasyonu Iberia'dan. Hostel'i de gerekirse iptal edeceğim.

RE: İspanya Vizesi - cyanide - 03-08-2010 02:18 PM

Başvuruyu yaptık bakalım ne zamana çıkacak,

kadın 2-3 haftaya çıkar dedi

RE: İspanya Vizesi - Conquistador - 06-08-2010 10:41 AM

Arkadaşlar vize başvuru formunda milliyet kısmına "Turkish" mi uygun olur " TC" mi ? başvurudan sonra pasaportu eve postalıyorlar mı?

RE: İspanya Vizesi - etipıf - 06-08-2010 10:50 AM

turkish yazdım ben, hayır arıyorlar gelip pasaportunuzu alabilirsiniz diye

RE: İspanya Vizesi - Conquistador - 06-08-2010 10:55 AM

Birde kaç giriş istiyosunuz yazıyo çoklu mu yazayım?
pasaport için "issued by" kısmı nedir?
pasaport için olan kısımda "issued by" için ne yazıcağız?
Kağıdın sonunda tarih ve yer kısmına şu anki konumumu mu yazayım?

RE: İspanya Vizesi - etipıf - 06-08-2010 11:41 AM

evet multiple yapman yararına olur tabi haliyle =)

issued by pasaportunu verip onaylayan makam olarak geçiyor. mesela benimkinde governorship of istanbul yazıyor. zaten pasaportunda aynı şekilde yazıyor olması lazım formdakiyle "issued by, date" gibi.

ben tarih atıp altına istanbul yazmıştım, açık adrese gerek yok herhalde.

RE: İspanya Vizesi - Conquistador - 06-08-2010 12:21 PM

Teşekkürler.Bir de bu eğitim talep formunda "Eğitim Seviyesi ve Türü" , "İspanya'da Alacağı Eğitim Türü ve Seviyesi" kısımlarına ne yazıcaz?
İstenen belgelerde şöyle bir madde var ; " Vize için başvuran şahsın masraflarının bir başkası tarafından karşılanması durumunda, o kişi tarafından yazılmış ve ilgili kişinin masraflarının karşılanacağını bildiren dilekçe ve bir önceki maddede belirtilen evraklar." Bu Ebeveynlerim için geçerli mi yoksa bu madde bireysel olarak gidenler için mi? Kısacası Anne-Babanız böyle bir dilekçe yazdı mı?

RE: İspanya Vizesi - etipıf - 06-08-2010 12:48 PM

ya ben öyle bi form doldurmadım galiba o yüzden ilk soruda neyden bahsettiğini tam anlayamadım.

evet ben babama bi dilekçe yazdırdım orda bulunduğum sürece masraflarımı karşılayacağını ve vizem bittiğinde schengen ülkeleri üzernden ülkeme döneceğime dair. istanbulda bu belgeyi istemiyorlardı gerçi ama yazmıştım yine de garanti olsun diye.

RE: İspanya Vizesi - Conquistador - 06-08-2010 04:14 PM

Ankara'dan vize alan arkadaşlar : bu Eğitim İçin Özel Talep formunda "Eğitim Seviyesi ve Türü" , "İspanya'da Alacağı Eğitim Türü ve Seviyesi" kısımlarına ne yazıcaz?

RE: İspanya Vizesi - freeradical - 06-08-2010 07:25 PM

merhaba arkadaşlar,

istanbuldan vize için ev tapu orjinallerinide göstermem gerekiyor mu yoksa fotokopiler yeterlimi?

teşekkürler

RE: İspanya Vizesi - mmtdrsn - 06-08-2010 08:18 PM

herşeyin sadece fotokopisi uyeterli

RE: İspanya Vizesi - glosoli - 06-08-2010 08:20 PM

(06-08-2010 04:14 PM)Conquistador Yazılan:  Ankara'dan vize alan arkadaşlar : bu Eğitim İçin Özel Talep formunda "Eğitim Seviyesi ve Türü" , "İspanya'da Alacağı Eğitim Türü ve Seviyesi" kısımlarına ne yazıcaz?

Eğitim Seviyesi ve Türü: Lisans eğitimi-Mühendislik, İktisat, İşletme her ne okuyor iseniz.

İspanya'da alacağı eğitimin seviyesi ve türü de aynı.

(06-08-2010 07:25 PM)freeradical Yazılan:  merhaba arkadaşlar,

istanbuldan vize için ev tapu orjinallerinide göstermem gerekiyor mu yoksa fotokopiler yeterlimi?

teşekkürler

Evet, elçilik sitesinde ne yazıyorsa aynen öyle yapıyoruz. Her belgenin aslı ve fotokopileri yanımızda olacak. Aslını gösteriyorsunuz, fotokopisini teslim ediyorsunuz.

RE: İspanya Vizesi - ZeynepValencia2010 - 08-08-2010 11:27 AM

vize için gerekli belgelerden bir bu:

"Eğitim yada kurs görülecek merkeze havale edilen harçlara ait dekontlar."

Biz ispanyadaki okula herhangi bir para ödemeyeceğiz, kendi okulumuza ödeyeceğimiz harcın dekontunu mu götürüceğiz?

RE: İspanya Vizesi - erasmusvalencia2009 - 08-08-2010 12:16 PM

o dediği şey burdaki okuldan alacağın erasmus kapsamında şu kadar hibe alacaktır yazısı gibi birşey olacaktır.
hiçbirşey götürmeyeceksin burada okuduğun okula harcını yatıracaksın o kadar.hem türkçe dekontu kim anlar ki Big Grin

RE: İspanya Vizesi - Conquistador - 08-08-2010 12:44 PM

Arkadaşlar bu özel eğitim talep formunda 2.sayfada kendisi baba adı anne adı yazıyor buradaki kendisi yazan kısım başvuran mı yoksa masrafları karşılayacak kişi mi?

RE: İspanya Vizesi - freeradical - 08-08-2010 04:55 PM

Arkadaşlar

istanbul konsolosluğu için vize başvuru formu

http://www.ankaravisa.es/archivos/visado_nacional_en.pdf

buradaki formmudur?

teşekkürler.

RE: İspanya Vizesi - sourtimes - 08-08-2010 11:32 PM

neredeyse 3 hafta önce ankaradan vize başvurumu yaptım. cuma günü aradım büyükelçiliği vizem ne alemde sorayım ona göre gideceğim ankaraya diye. bana dediler ki, eğer 2 gün önce arasaydın sonucun bugün belli olurdu, şimdi haftaya cuma belli olacak... nasıl yani ? ben aradım diye mi işleme sokacaklar ? bir fikri olan var mı ben anlamadım.

RE: İspanya Vizesi - cyanide - 09-08-2010 01:22 PM

Valla ben İstanbuldan geçen pazartesi başvurmuştum, ordaki kadının "2-3 hafta sürer vize çıkması" demesine rağmen bugün arayıp "gelip alabilirsiniz" dediler..1 haftada çıktı hemen

RE: İspanya Vizesi - Conquistador - 09-08-2010 01:47 PM

Bu sabah ankaradan başvurumu yaptım belgeleri aldılar,para almadılar çok sevindim.İstanbuldakiler para alıyorlar mı?

RE: İspanya Vizesi - etipıf - 09-08-2010 03:47 PM

evet 116 lira veriyorsun başvururken Smile

RE: İspanya Vizesi - Conquistador - 09-08-2010 07:25 PM

Bu farklar neden kaynaklanıyo acaba sanki başka ülke için vize alıyomuşuz gibi iki şehirde farklar var ve adil değil bu durum

RE: İspanya Vizesi - cyanide - 09-08-2010 09:57 PM

Evet maalesef öyle, kimse kendi vizesini aldıktan sonra bu durumu değiştirmek için şikayette bulunmadığından böyle devam ediyor maalesef

RE: İspanya Vizesi - sourtimes - 10-08-2010 09:47 PM

bugün tekrar aradım ankara büyükelçiliğini. vizem çıkmış. gidip alabilirmişim. kendileriyle çelişiyorlar valla Big Grin

RE: İspanya Vizesi - inoktaboyraz - 11-08-2010 08:45 AM

Ben de ptesi günü Ankaradan başvurumu yaptm. http://www.ankaravisa.es sitesindeki bütün belgelerini aldılar. bide bu nasıl resmi site anlamadm ki çok dandik feyk falan sanıodm ama dogruymş. Benden önce içeri giren bi arkadaş vardı onun vizesi 20 günde çıkmş bana en az 2 hafta sonra ara dedi bakalm nolcak!

RE: İspanya Vizesi - glosoli - 11-08-2010 01:32 PM

(11-08-2010 08:45 AM)inoktaboyraz Yazılan:  Ben de ptesi günü Ankaradan başvurumu yaptm. http://www.ankaravisa.es sitesindeki bütün belgelerini aldılar. bide bu nasıl resmi site anlamadm ki çok dandik feyk falan sanıodm ama dogruymş. Benden önce içeri giren bi arkadaş vardı onun vizesi 20 günde çıkmş bana en az 2 hafta sonra ara dedi bakalm nolcak!

tam 10 gün sonra ara, haftasonuna denk gelirse de cumadan ara. aradığın günden sonraki ilk gün vizeni onaylıyorlar ve sana şu gün gel diyorlar.

RE: İspanya Vizesi - inoktaboyraz - 12-08-2010 08:39 AM

Bu cuma günü bi şansımı deneyim diorm olmadı 10. günde ararım o da olmadı sonraki cuma ararım. Muchas gracias Smile

RE: İspanya Vizesi - inoktaboyraz - 14-08-2010 09:35 AM

Ankaradan başvuru yapan arkadaşlar, vize onayını öğrenmek için konsolosluğu sadece 12.00-13.00 saatleri arasında aramanız gerekiyor önce veya sonra aramayın bilgi vermiyorlar aklınızda bulunsun Big Grin 11buçukta aradım 12den sonra ara dedi 2 de aradım bende bu seferde geç kaldın dediler. Kısmet.

RE: İspanya Vizesi - Animani - 14-08-2010 09:41 AM

bende istanbuldan başvurdum ve aramamızı pek hoş karşılamıyorlar Smile Biz sizi ararız deyip kapatıyorlar...

RE: İspanya Vizesi - glosoli - 14-08-2010 10:41 AM

Ankara için- saat 10 gibi arayıp Türkçe değil de İngilizce konuşursanız işiniz kolaylaşır. Ben öyle halletmiştim. Telefona ilk çıka kişiye "Visa depatment please" derseniz sizi başka bir yere bağlıyor. Oradaki kişiye de pasaportumun hazır olup olmadığını öğrenebilir miyim tarzı bir şey sorarsanız yine ingilizce, amacınıza ulaşırsınız.

RE: İspanya Vizesi - esoes - 16-08-2010 11:41 AM

o bağladıgı yerde açan kişi türkse adınızı solediğinizde inglizce konusmanızla dalga gecebilir sanki Smile

RE: İspanya Vizesi - glosoli - 16-08-2010 12:06 PM

(16-08-2010 11:41 AM)esoes Yazılan:  o bağladıgı yerde açan kişi türkse adınızı solediğinizde inglizce konusmanızla dalga gecebilir sanki Smile

yok yok sorun olmuyor.

RE: İspanya Vizesi - hydralisk - 18-08-2010 01:03 PM

yeşil pasaportla 3 aylık bir süre için yurt dışına çıkabileceğimi söyledi bir arkadaşım, bu doğruysa her durumda ispanya vizesi almam gerekiyor öyleyse ?

RE: İspanya Vizesi - glosoli - 18-08-2010 01:08 PM

(18-08-2010 01:03 PM)hydralisk Yazılan:  yeşil pasaportla 3 aylık bir süre için yurt dışına çıkabileceğimi söyledi bir arkadaşım, bu doğruysa her durumda ispanya vizesi almam gerekiyor öyleyse ?

3 aydan uzun kalacaksan vize başvurusu yapman gerek. yeşil pasaport ile vizesiz çıkman oturum kartı alamaman demektir. yeşil pasaportla gidip başvurusuz üç aydan uzun kalırsan suç işlemiş olursun ve sınırdışı falan değil direk mahkemeye çıkarsın.

RE: İspanya Vizesi - hydralisk - 18-08-2010 05:49 PM

anladım, çok teşekkürler.

RE: İspanya Vizesi - Conquistador - 30-08-2010 03:41 PM

Vize mi bugün aldım.kalış süresi 90 gün yazıyo oturma iznini aldıktan sonra erasmus süresi boyunca sorunsuz kalabilir miyim? yoksa tekrar vize mi alıcam?

RE: İspanya Vizesi - esoes - 30-08-2010 03:48 PM

(30-08-2010 03:41 PM)Conquistador Yazılan:  Vize mi bugün aldım.kalış süresi 90 gün yazıyo oturma iznini aldıktan sonra erasmus süresi boyunca sorunsuz kalabilir miyim? yoksa tekrar vize mi alıcam?

Tekrar vize almana gerek yok oturma iznini bu yüzden alıyosun zaten. Oturumu aldıktan sonra vizeye gerek duymadan kalabilirsin.

RE: İspanya Vizesi - spain - 03-11-2010 06:16 PM

ya vize için hesap cüzdanı olması şart mı sadece tapular yetmez mi

RE: İspanya Vizesi - emre1213 - 03-12-2010 12:49 AM

vize için ispanya konsolosluğuna gittiğimizde bi mülakata tabi tutulacakmıyız acaba?

RE: İspanya Vizesi - etipıf - 03-12-2010 03:03 AM

(03-11-2010 06:16 PM)spain Yazılan:  ya vize için hesap cüzdanı olması şart mı sadece tapular yetmez mi

istanbul için şart Smile
(03-12-2010 12:49 AM)emre1213 Yazılan:  vize için ispanya konsolosluğuna gittiğimizde bi mülakata tabi tutulacakmıyız acaba?
hayır, istanbulda gerek kalmamıştı. bildiğim kadarıyla ankarada da böyle bi durum yok Smile

RE: İspanya Vizesi - Mukoko - 05-12-2010 02:25 AM

Komik bi soru olabilir,bilgisizliğimi bağışlayın : Pasaportumu almadan vize başvurusu yapabilir miyim? Yani pasaportumu da alacağım fakat şu an için sırasını bilmiyorum.

RE: İspanya Vizesi - nderssen - 05-12-2010 06:30 PM

(05-12-2010 02:25 AM)Mukoko Yazılan:  Komik bi soru olabilir,bilgisizliğimi bağışlayın : Pasaportumu almadan vize başvurusu yapabilir miyim? Yani pasaportumu da alacağım fakat şu an için sırasını bilmiyorum.

vize pasaportuna basılıyor yani vize başvurusu yaparken pasaportunu götürmen gerek..

RE: İspanya Vizesi - conixite - 09-12-2010 10:36 PM

ya bu hesap cüzdanı işi kasıcak gibi ya. 1000-2000 tl atsak kbl ederler mi acaba?

RE: İspanya Vizesi - etipıf - 10-12-2010 01:58 AM

etmeme ihtimalleri var benim bi tek o eksikti, tapu bordro herşeyi götürdüm ama hesap istediler.
önerim biraz önceki sayfaları okuyun, kolay kolay değişmiyo kurallar, değişse de haberi burda yine paylaşılıyo.

RE: İspanya Vizesi - conixite - 11-12-2010 12:44 PM

peki sen kaç tl lik hesap gösterdin?

RE: İspanya Vizesi - etipıf - 12-12-2010 10:03 PM

ben hibe belgesi aldım okuldan, aylık 438 euro alacağıma dair. onun yanında da 12.000 liralık hesap göstermiştim.

RE: İspanya Vizesi - radikalcevap - 13-12-2010 01:46 PM

konsolosluğun sitesinde yazan belgeye göre kalış süresi 6 ayı aşıyorsa sabıka kaydı ve sağlık raporu isteniyor. ben 2.dönem için hak kazandım(kabul mektubunda da kalış süresi 5 ay olarak gözüküyor.) dolayısıyla bu belgeleri temin etmeyeceğim. bir sorun çıkmaz herhalde değil mi?

RE: İspanya Vizesi - Mukoko - 14-12-2010 05:40 PM

Güzel bir soru,ben de aynı şeyi merak ettim..Umarım bizi cevapsız bırakmazlar sevgili radikalcevap..

RE: İspanya Vizesi - radikalcevap - 15-12-2010 02:10 PM

http://www.erasmusum.com/showthread.php?tid=65&page=12

emberkhan'ın dediğine göre 6 aylık için istememişler.

RE: İspanya Vizesi - Rayz - 19-12-2010 05:26 PM

yeşil pasaporta vize istiyormu ispanya?

RE: İspanya Vizesi - etipıf - 19-12-2010 10:22 PM

arkadaşlar bunlar defalarca konuşuldu, aynı sorular defalarca soruldu, biraz okunız daha kolay olabilir herşey herkes için.
hayır gerek yok, 5 ay 6aydan az bi süre olduğu için gerek kalmıyor.
ve evet yeşil pasaporta vize erasmus için gerekiyor çünkü yeşil pasaport sahibine 3 aylık turist vizesi hakkı kazandırıyor, erasmus da 3ayı aşan nir uygulama olduğu takdirde almanız gerekiyor.

RE: İspanya Vizesi - spain - 21-12-2010 11:08 AM

ben bugün ankarayı aradım sağlık raporu ve sabıka kaydının 5 aylık için gerekli olduğunu söylediler sanırım artık değişmiş

RE: İspanya Vizesi - emre1213 - 21-12-2010 08:22 PM

@spain arkadaşım biraz daha açıklama yapabilir misin? bende bu günlerde vizeye başvuracağımda

RE: İspanya Vizesi - autumnlover - 22-12-2010 02:11 AM

arkadaşlar biz ankaradan ispanya için vize alacağız ve adam akıllı bilgilendiren yok ! yakın bir zamanda vize alan var mı.? sağlık heyeti raporu için sadece çevrilmiş doktordan onaylı kağıt yetmiyor mu? hastaden ayrı alınca paralı oluyor. sizler ne kdar ödediniz bu işlemler için? ayrıca adli sicil raporu için yeminli tercümanla çeviri yaptırsak orjinalini apostil ettirsek yetiyor mu? notere ayrıca para ödemek istemiyoruz kıt kanaat gidecez ispanyaya tavsiyesi olan varsa süper olurrr yardımmmmSad(

RE: İspanya Vizesi - avci - 22-12-2010 03:24 AM

bende ankaradan ıspanya vızesı ıcın basvurdum agustosta. ama benım saglık raporum hastaneden alınmıs olanıydı burada yazılanları okuduktan sonra ısımı garantıye almak ıstedıgımden saglık ocagından almadım ama saglık ocagıdan alıp kabul ettırenlerde vardı ıstanbulda saglık ocagından alınan raporla bu konuda sorun yasayanlarda vardı anlayacagın konu net olan bır konu degıl . oturum ıznı ıcın basvurdugumda da oradakı kadın belgemı bıle almadı hastaneden olup olmadıgına da bakmadı.126 ytl verdım saglık raporu ıcın. sıcıl raporunun noterde onaylatılmıs orjınalıne apostil muhuru vurduruyorsun.cunku kaymakamlık onun ımzasına gore apostılı vuruyor ama yıne de onsuz olur mu bır sormak lazım . ingılızce oalrak 40 tl ye raporun ve sıcıl kaydının cevrısını yaptırmısıtm. ama dedıgım gıbı ankara dan ben kolaylıkla vızemı aldım ole maddı durum belgelerı de gostermedım. sana kesın boyle yap ucuza gelır demek ıstemem cunku oradakı ınsanların nasıl bır prosedur ortaya koyacagı bellı olmaz:(kolay gelsın

RE: İspanya Vizesi - spain - 22-12-2010 10:09 PM

(22-12-2010 03:24 AM)avci Yazılan:  bende ankaradan ıspanya vızesı ıcın basvurdum agustosta. ama benım saglık raporum hastaneden alınmıs olanıydı burada yazılanları okuduktan sonra ısımı garantıye almak ıstedıgımden saglık ocagından almadım ama saglık ocagıdan alıp kabul ettırenlerde vardı ıstanbulda saglık ocagından alınan raporla bu konuda sorun yasayanlarda vardı anlayacagın konu net olan bır konu degıl . oturum ıznı ıcın basvurdugumda da oradakı kadın belgemı bıle almadı hastaneden olup olmadıgına da bakmadı.126 ytl verdım saglık raporu ıcın. sıcıl raporunun noterde onaylatılmıs orjınalıne apostil muhuru vurduruyorsun.cunku kaymakamlık onun ımzasına gore apostılı vuruyor ama yıne de onsuz olur mu bır sormak lazım . ingılızce oalrak 40 tl ye raporun ve sıcıl kaydının cevrısını yaptırmısıtm. ama dedıgım gıbı ankara dan ben kolaylıkla vızemı aldım ole maddı durum belgelerı de gostermedım. sana kesın boyle yap ucuza gelır demek ıstemem cunku oradakı ınsanların nasıl bır prosedur ortaya koyacagı bellı olmaz:(kolay gelsın

ya raporunda 2005 yılı uluslararası sağlık tüzüğüne göre gibi bi ibare yer alıyormuydu o olmazsa kabul etmiyorlar mı
(21-12-2010 08:22 PM)emre1213 Yazılan:  @spain arkadaşım biraz daha açıklama yapabilir misin? bende bu günlerde vizeye başvuracağımda

sanırım önceden 6 aydan sonrası için gerekliymiş bu belgeler fakat konsolosluğun sitesinde gerekli belgelerde de 90 günü aşan seyahatler için bunların gerekli olduğu yazıyor bende emin olmak için aradım erasmus için 5 aylığına gideceğimi söyledim gerekiyor dediler.

RE: İspanya Vizesi - Dilekkk - 22-12-2010 11:46 PM

arkadaşlar vize aldım bende ispanya'dan bi hafta önce. almadan önce aylık 1700 euro olacak şekilde 6 ay için 12000tllik bi hesap lazım demişlerdi. ben 5000 tl hesap ile başvurdum çıktı. vize alacak arkadaşların haberi olsun boş yere kredi almayın Wink bir de burda bir yerde okumuştum vize ücreti konusunu, onu da açıklığa kavuşturayım vize başvurusunda erasmus öğrencisi olduğunuzu söyleyin vize ücreti vermeyin Wink

RE: İspanya Vizesi - conixite - 23-12-2010 01:15 AM

dilek vizen ne kadar bir sürede çıktı? + verdiğin belgeleri yazabilirmisin?

RE: İspanya Vizesi - radikalcevap - 23-12-2010 05:53 AM

(22-12-2010 11:46 PM)Dilekkk Yazılan:  arkadaşlar vize aldım bende ispanya'dan bi hafta önce. almadan önce aylık 1700 euro olacak şekilde 6 ay için 12000tllik bi hesap lazım demişlerdi. ben 5000 tl hesap ile başvurdum çıktı. vize alacak arkadaşların haberi olsun boş yere kredi almayın Wink bir de burda bir yerde okumuştum vize ücreti konusunu, onu da açıklığa kavuşturayım vize başvurusunda erasmus öğrencisi olduğunuzu söyleyin vize ücreti vermeyin Wink

on numeroRolleyes

RE: İspanya Vizesi - conixite - 23-12-2010 10:31 PM

(23-12-2010 05:53 AM)radikalcevap Yazılan:  
(22-12-2010 11:46 PM)Dilekkk Yazılan:  arkadaşlar vize aldım bende ispanya'dan bi hafta önce. almadan önce aylık 1700 euro olacak şekilde 6 ay için 12000tllik bi hesap lazım demişlerdi. ben 5000 tl hesap ile başvurdum çıktı. vize alacak arkadaşların haberi olsun boş yere kredi almayın Wink bir de burda bir yerde okumuştum vize ücreti konusunu, onu da açıklığa kavuşturayım vize başvurusunda erasmus öğrencisi olduğunuzu söyleyin vize ücreti vermeyin Wink

on numeroRolleyes

vala bencede öle o yüzden soruyorum zaten belgelerini Smile

RE: İspanya Vizesi - conixite - 26-12-2010 06:13 PM

peki istanbul dan mı vize almak daha kolay yoksa ankaradan mı? ona göre ikametimi değiştirebilirim de

RE: İspanya Vizesi - es es - 26-12-2010 11:43 PM

sağlık raporunun inglizcesini alabilir miyiz?bir de bu belgeleri erasmus ofisinin imzalaması yeterli oluyormuş diye duymuştum aksi takdirde epey masraf tutuyor..

RE: İspanya Vizesi - Melias - 28-12-2010 11:38 AM

Arkadaşlar ben bugün 6 aylık vize için başvuruda bulundum İstanbul dan. Şaşırtıcı bir şekilde en fazla 10 kişi vardı bekleyen. Belgelerimi teslim ettim ama kadın ortalama olarak 1ayda çıkar dedi. benm daha erken gitmem gerekiyor.. Son zamanlarda vize sonucu çıkan bir arkadaş varsa yardımcı olabilr mi? kaç günde çıktı 6 aylık vizeniz?

RE: İspanya Vizesi - conixite - 29-12-2010 01:03 AM

(28-12-2010 11:38 AM)Melias Yazılan:  Arkadaşlar ben bugün 6 aylık vize için başvuruda bulundum İstanbul dan. Şaşırtıcı bir şekilde en fazla 10 kişi vardı bekleyen. Belgelerimi teslim ettim ama kadın ortalama olarak 1ayda çıkar dedi. benm daha erken gitmem gerekiyor.. Son zamanlarda vize sonucu çıkan bir arkadaş varsa yardımcı olabilr mi? kaç günde çıktı 6 aylık vizeniz?

sağlık raporuyla sicil kaydı verdin mi?

RE: İspanya Vizesi - Melias - 29-12-2010 09:47 PM

Hayır sağlık belgesi veya sicil kaydı istemediler.

RE: İspanya Vizesi - UPC - 02-01-2011 08:37 PM

(26-12-2010 06:13 PM)conixite Yazılan:  peki istanbul dan mı vize almak daha kolay yoksa ankaradan mı? ona göre ikametimi değiştirebilirim de
Ben İstanbul'da okumama rağmen Ankara'da evime gitmişken başvurayım dedim. Kesinlikle sağlık raporu (tam teşekküllü özel ya da devlet hastanesinden) ve adli sicil belgesi istiyorlar. Hatta sağlık raporuna işte bulaşıcı hastalığı yoktur gibi ingilizce bilgiler yazdırmıştım, çeviri,noter apostil istediler. Adli sicil belgesini de inglizce çıkarmıştım. Onun da bi sayfasındaki bilgiler Türkçe diye çeviri,noter, apostil istediler.Tek güzel yanı Ankara'da 10:30 ta gittim kimse yoktu hemen hallettim işimi.Kısacası ne işin var Ankara'da git hallet işini İstanbul'da =)

Seyahat Sigortası Arayanlar - caglarisbilir - 03-01-2011 08:31 PM

Ben en büyük sıkıntıyı seyahat sigortası yaptırırken yaşadım.Uygun fiyatlı bir yer bulmak oldukça güç oldu.Seyahat acentalarının sigorta yapmasını yasaklanmış buna takiben bu işi aynlızca sigorta firmaları yapar durumda.
Ama ne bankalar bu sigorta firmalarının yerini biliyor nede seyahat acentaları:
Ben bir kaçtane buldum fakat kabarık prosedürler altında 300 tl gibi bir fiyat talep ettiler.Tam 300 e razı oluyordum HDI Sigorta denilen bir sigorta buldum.150 GÜNLÜK SİGORTAMI (30,000 £ TEMİNATLI ) 53 TL YE YAPTIRDIM.
Konsolosluk kapanmadan 1 saat önce işimi hallettim.Erasmus öğrencisi olduğumu söyleyince çokta yardımcı oldular 2 dakikada işlerimi hallettiler.Hem ingilizce hem türkçe olarak dekontları verip işimi hallettiler.Elimde bulunsun diyede birer tane fotikopisini istedim ,onlarda kırmayıp çetkiler fotokopisini.

BENİM GİBİ ANKARAYA YABANCI OLANLAR İÇİN GOOGLE EARTH FOTOSUNUDA EKLİYORUM.ATAKULEYİ REFERANS ALARAK KOLAYCA BULABİLİRİSNİZ HEM İSPANYA KONSOLOSLUĞUNA YAKINDA.

[Resim: hdilogo.png]
İç Anadolu Bölge Müdürlüğü
Cinnah Caddesi No: 75/8,
06680 Çankaya / ANKARA
Telefon: 0312.441 17 43 pbx
Faks: 0312.441 50 29
Web: http://www.hdisigorta.com.tr/sub_address.aspx

[Resim: hdil.th.jpg]

[Resim: adszisi.png]

Not:ne firmayla nede oradaki personellerle herhangi bir tanışıklığım yoktur.Konu kesinlikle reklam amacı taşımamaktadır.Sadece Erasmus la gitmeyi düşünen arkadaşlara yardımcı olmaktır isteğim.Çünkü konuya yabancısı olduğunuz şeyler için fazladan para talep eden oldukça firma bulunmaktadır.

Şimdiden Kolay gelsin...

RE: İspanya Vizesi - airwitch - 06-01-2011 06:08 AM

merabalar,
ben de dün yaptım vize başvurumu fakat bankada gelir göstermedim, tapular, kira sözleşmeleri ve babamın maaş bordrosunu verdim, veznedeki kadın mırın kırın etti alırken evrakları. şimdi çok umutsuzum çıkmıycak vize ve yanıcak erasmusum diye. evrakarı bu şekilde verenler tecrübelerini paylaşabilirler mi?

RE: İspanya Vizesi - loquita - 06-01-2011 08:23 AM

Exclamation
(06-01-2011 06:08 AM)airwitch Yazılan:  merabalar,
ben de dün yaptım vize başvurumu fakat bankada gelir göstermedim, tapular, kira sözleşmeleri ve babamın maaş bordrosunu verdim, veznedeki kadın mırın kırın etti alırken evrakları. şimdi çok umutsuzum çıkmıycak vize ve yanıcak erasmusum diye. evrakarı bu şekilde verenler tecrübelerini paylaşabilirler mi?

ben de tapu falan göstermemiştim bankada 2000 euroluk hesap; hibeyi; bi de annemin 750 liralik bi maaşını göstermiştim..kadın zaten uyuz bişeydi..aynen mırın kırın etti ..böyle kabul edemem dedi..ben kalakaldım ..ev tapusu falan göster dedi..dedim yok başka bişi sadece bunları gösterebilirim..sonra hadi bari alayım der gibi saçma sapan bi bakış atıp tenezzül edip aldı..tabiki bende moral sıfır oldu önce almam diyip sonradan tiksinir bi şekilde ''lütfedip'' alınca..çıkmayacak diye bütün umudumu kestim ..neyse 2 hafta sonra aradılar sabahleyin,gel al vizeni dediler Big Grin ..yani sanırım belgeleri aldıktan sonra çıkıyor vize..mesela benim karşı okuldan gelen kabul yazısında da sorun vardı..ne benim adım var ne de konsolosluk için bir ifade kadın onun içinde söylendi alırken Tongue ..çıktı ama sonuçta..bilmiyorum için rahatladı mı biraz Smile

vize başvurusu - naznaznaz - 06-01-2011 02:52 PM

merhabalar,
vize başvurusu yapmak için ben de dün kosolosluktaydım..sabah saat 8:35 gibi gittim, 5.sıradaydım.çok beklemeden belgelerimi teslim ettim.Rolleyes
teslim ettiğim belgeler şunlar:başvuru formu,pasaport ve fotokopisi,kabul mektubumun fotokopisi(sadece fotokopi onaylı filan değil..)allianz'dan sağlık sigortası, babamın maaş bordrosu ve 3 aylık banka hesabı dökümü,
okulun erasmus ofisinden verilen erasmus öğrencisidir hibesi şu kadardır yazısı, 5 günlük hostel rezervasyonu çıktısı,uçak bileti fotokopisi
bunları aldıktan sonra teyze benden öğrenci belgesi istemez mi?(erasmus ofisinin verdiği belgede üniversitem, fakültem kabul edildiğim yer yazıyor diye götürmeye hiç gerek duymamıştım) hostel rezervasyonunu da toplam 15 gün olacak şekilde uzat dedi Confused
okula geri dönüp (levent den kadıköy e) öğrenci belgesi aldım, internetten rezervasyonumu uzattım.bu belgeleri de teslim edip konsolosluktan 14:45 gibi ayrıldım.
vizenin çıkış süresinin 4-6 hafta olabileceğini söyledi ama forumdan okuduklarıma dayanarak daha kısa süreceğini tahmin ediyorum..yani en azından umarım öyle olur..Angel
arkadaşlara tavsiyem ellerini çabuk tutmaları..kolay gelsin..

RE: İspanya Vizesi - airwitch - 06-01-2011 09:54 PM

loquita gerçekten rahatladım biraz, umarım çıkar, öğrenciyim, babam emekli diyorum ama beğendiremiyorum resmen. teşekkür ettim..

RE: İspanya Vizesi - loquita - 07-01-2011 12:52 AM

airwitch;
ben zaten bi türlü anlayamadım ordaki teyzeyi..biz ispanyanın ekonomisini kalkındırmyacağız ki ..öyle bi misyon mu yüklüyorlar bize açıkçası anlamadım..rahatlamaya çalış (ki biliyorum çok zor bunu başarmak)..umarım bi sıkıntı olmaz;çıkar vizen Smile..sabırlı beklemeler Wink..sonucuda yaz olur mu Smile

RE: İspanya Vizesi - avci - 07-01-2011 01:57 AM

bende yazın ankaradan basvurmstum gelire dair sadece hibe yazısını ve 3 aylık banka hesap dökümünü gösterdim ki son olarak bankada sadce 600 tl vardıSmile. evmis araziymiş hiçbirsey göstermedim buna ragmen 3 hafta sonra cıktı arkadasların dedıgı gıbı belgelerı teslim ettikten sonra eramuslular ıcın cıkıyor vize cok fazla dert etme kendıne...

RE: İspanya Vizesi - airwitch - 08-01-2011 12:25 AM

loquita, avci,
teşekkürler, daha umutlu bakıyorum gerçekten artık, hç olmazsa evrene pozitif enerji yaymak içinTongue bakalım, sonucu paylaşıcam tabi ki.

RE: İspanya Vizesi - mss77 - 08-01-2011 02:00 PM

selam arkadaslar
dun ıstanbulda kı konsolosluktan basvurumu yaptım saat 8.30 da gıttım onumde bekleyen 10 kısı vardı sora bır anda dolmaya basladı heryer neyse 9 da konsolosluk acıldı ve ıcerı almaya basladılar yaklasık 2 bucuk saat beklemeden sonra nıhayet bana sıra geldı .bazı gelen tur sırketlerı 20 30 pasaport getırdıklerı ıcın ıslem baya uzun surdu ama benım evrakları vermem vs 3 dakıkada bıttı hersey.istediklerı evraklar sunlar:

basvuru formu(eksıksız doldurulacak ımza atmayı sakın unutmayın)
pasaport ve fotokopısı
saglık sıgortası ve fotokopısı
okuldan gelen kabul mektubu
ogrencı belgesı
kendı okulumdan hazırlattıgım hıbe alıcagıma daır belge
aılenın maas makbuzları ,tapu vs ne varsa artık
orda en az 2 hafta bır yerde kalıcagına daır otelden yapılmıs rezervasyon bılgısı ama kaldıgın yerın adresı kesınlıkle o evrakta yazıyor olması gereklıyormus
bankadan alınan hasabında ne kadar para oldugunu gosteren belge

butun bunları verdıkten sonra zaten erasmus ogrencısı oldugunun ıcın vıze basvuru ucretı almıyorlar bız sızı arıycaz dıyıp gonderıyorlar.
basvurucak arkadaslarıma tavsıyem erken gıdın evrakları tamamladıktan sonra kesınlıkle sorun cıkarmıyorlar gayet tatlı ınsanlar yanı Smile kolay gelsın.

RE: İspanya Vizesi - radikalcevap - 12-01-2011 04:11 PM

ben de geçen cuma gittim istanbul'daki konsolosluğa(: 1 saat içeri girmek için bekledim, içerde sıra bana gelince ise işlemler 5 dk bile sürmedi. bu arada konsolosluk herhangi bir ücret talep etmiyor.

RE: İspanya Vizesi - caglarisbilir - 15-01-2011 12:06 AM

Vizem kabul edilmiş.Bu sabah gidip aldım.Üzerimden büyük bir yük kalktı gerçekten Wink)) Herkese iyi Erasmuslar...
Ben vize işlerimi Ankaradan hallettim sorusu olan arkadaşlara elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

İşte Verdiğim Belgeler:

*Eğitim için özel talep formu
*Vize başvuru formu
*Kimlik fotokopisi
*2 vize kurallarına uygun resim
*İkametgah
*Vukatlı nufus kayıt örneği
*Islak imzave mühürlü davet mektubu
*Kendi okulumdan aldığım (Erciyes Üniversitesi İnternational Office'den) Conformation letter
*Sağlık raporu ve noter tastikli apostilli çevirileri (Arkalı önlü foto kopilerini isteyip orjinalini sana veriyorlar)
*Adli sicil kaydı ve noter tastikli apostilli çevirileri (Arkalı önlü foto kopilerini isteyip orjinalini sana veriyorlar)
*Kişisel bilgilerin bulunduğu pasaport sayfaları
*Vize başvuru dilekçesi (elde yazılmış tel-adres içeren dilekçe)
*30.000 £ teminatlı Seyahat sigortası (Bunu ankaradan ucuza almak isteyen arkadaşlar için daha önce konu açıp anlatmıştım linki inceleyebilirler http://www.erasmusum.com/showthread.php?tid=2725 )
*Velinin harcamalarımızı karşıladığına dair dilekçesi
*Ailenin gelir belgeleri
(Benim babam emekli olduğu için şu belgeleri verdim)
-Kimlik Fotokopisi
-Tapu Fotokopisi
-Kredikartları fotokopisi
-Sağlık Karnesi Fotokopisi
-Emekli kartı fotokopisi
-Sosya Güvenlik Kurumundan (SGK'dan) alınmış 6 aylık maaş dökümü

Ben gelrilere babamın maşını yazdım ayrıca aylık alacağım erasmus hibesi olan 438 £ yu ve hesaplarımda bulunan 800£ ile 4500 tl yi gösterdim.
Not: Hesaba parayı yatırıp hesap dökümünü aldıktan sonra hesaptan parayı çekebilirsiniz sorun olmaz merak etmeyin.Sadece belgeye bakıyo konslosluk.Banka 3. kişi olduğu için istesede hesap içeriği hakkında bilgi vermiyo ,veremezde zaten...

Unttuğum yoksa hepsi bu kadardı...
Hadi herkese kolay gelsin Wink))

RE: İspanya Vizesi - hydralisk - 15-01-2011 12:52 AM

peki ne kadar sürede çıktı vizen ?

RE: İspanya Vizesi - mss77 - 15-01-2011 02:26 PM

ben gecen hafta cuma gunu basvurdum dun aradılar cıkmıs Smile yanı bır haftada halloldu .

RE: İspanya Vizesi - hydralisk - 15-01-2011 04:20 PM

oo sevindirici bu Smile

RE: İspanya Vizesi - caglarisbilir - 16-01-2011 11:37 AM

Gözün aydın ...Demek 1 haftada çıkmış Smile) Şanslıymışın ben ankaradan başvurdum 15. gün , gelin alın dediler.Geçen hafta gittim aldım Smile)

RE: İspanya Vizesi - fırfır - 18-01-2011 09:28 PM

arkadaşlar haftaya istanbula gidiyorum vize görüşmesine,20 şubatta Alicante de kursum başlıyor.size sorum şu olacak;ben sponsorum olarak annemi gösteriyorum.annemin bütün kira getirilerini,gelirlerini ve maaşını belgeleyen dökümleri aldım.bunun yanı sıra babamınkilerde gerekir mi?bir de şunu sorucam;ben sadece sağlık raporu ve sicil kaydımı tercüme ettirdim,bazı sitelerden gördüğüm kadarıyla banka hesap cüzdanlarınında ingilizce karşılığı olması gerekiyormuş.mesela bizim hesapta 20.000 tl gözüküyo,bankaya gidip bunun euro cinsi karşılığını yazdırmamız gerekiyormuş.sizden böyle bir talepte bulundular mı?benden banka mektubuda istediler.banka mektubu ne oluyor onuda anlamış değilim..son olarak tapuların,kontratların,hesap cüzdanlarının aslı mı gerekiyor fotokopilerimi??amma çok sormuşum ama idare edin tecrübeli arkadaşlardan yardımlarını bekliyorumSmile

RE: İspanya Vizesi - caglarisbilir - 18-01-2011 11:27 PM

(18-01-2011 09:28 PM)fırfır Yazılan:  arkadaşlar haftaya istanbula gidiyorum vize görüşmesine,20 şubatta Alicante de kursum başlıyor.size sorum şu olacak;ben sponsorum olarak annemi gösteriyorum.annemin bütün kira getirilerini,gelirlerini ve maaşını belgeleyen dökümleri aldım.bunun yanı sıra babamınkilerde gerekir mi?bir de şunu sorucam;ben sadece sağlık raporu ve sicil kaydımı tercüme ettirdim,bazı sitelerden gördüğüm kadarıyla banka hesap cüzdanlarınında ingilizce karşılığı olması gerekiyormuş.mesela bizim hesapta 20.000 tl gözüküyo,bankaya gidip bunun euro cinsi karşılığını yazdırmamız gerekiyormuş.sizden böyle bir talepte bulundular mı?benden banka mektubuda istediler.banka mektubu ne oluyor onuda anlamış değilim..son olarak tapuların,kontratların,hesap cüzdanlarının aslı mı gerekiyor fotokopilerimi??amma çok sormuşum ama idare edin tecrübeli arkadaşlardan yardımlarını bekliyorumSmile

Fırfır gözün aydın bende 3 Şubatta Granada'da olucam.Şimdiden kolay gelsin hepimize...
Sorularına gelince
*Anneni belgelerinin yanında babanınkileride götürsen iyi olur orda teminatla ilgili belgede anne -baba ve kendisi diye bölüm var dolu dolu vermiş olursun formu Wink
*Sağlık raporu ve adli sicil dışında tercüme gerektiren bir durum yok zaten fotokopilerini alıcaklar asılları sende kalıcak asılları oturum izni sırasında yabancılar polisi tarafından istenecekmiş Wink)
*Banka hesabın ingilizcesi yada dövüz kuru karşılığı gerekiyo falan hikaye..
Ben 2 hafta önce başvurdum bu hafta başı vizemi aldım.800£ bir hesapta 4500 tl bir hesapta gösterdim.Halloldu Wink))
*Banka bektubundan kasıtları ney bilmiyorum ama ıslak imzalı bankadan aldığım son 6 ayı içeren hesap dökümü yetiyo zaten banka memuruna söyleyince o halledip imzalayıp sana gereken evrağı hazırlıyor.Benden ayrıca mektup gibi bişi istemediler açıkcası Wink
*tapuların,kontratların,hesap cüzdanlarının fotokopileri yeterli zaten asıllarını yanında getirmeni bekliyemezler.Burada önemli olan belgelerdeki kişilerin(belge sahibi olan anne -baba veya kendinin) isimlerinin soy isimlerinin belgede bulunuyor olması .Yani hesap cüzdanı diye bir kağıdın üstünde hesap numarası ve hesabındaki parayı göstermen hiç bir şey ifade etmez ismininde bu belgede geçmesi gerekiyor.Konsolosluğun hesap numarasına bakıp bankadan kişinin bilgilerini istemesi gibi bir durum söz konusu değil çünkü...Aslında formalite :DDDParayı yatır belgeni al sonra paranı çek. Konsolosluk burda 3. kişi olduğu için mahkeme kararı olmadan hesabını incelemesi mümkün değil :DDDD Verdiğin kağıda inanmak zorunda .O yüzden kağıt üzerinde yeterince bilgi olmasını önemsiyor.(isim soyisim hesap no, hesaptaki para miktarı gibi Wink

Umarım yardımcı olabilmişimdir.Şimdiden iyi erasmuslarWink
Bana ulaşmak istersen
http:///www.facebook.com/caglarisbilir Wink

RE: İspanya Vizesi - radikalcevap - 19-01-2011 11:00 PM

aynen benim de 1 haftada çıktı vizem.

RE: İspanya Vizesi - spain - 21-01-2011 05:30 PM

istanbuldan vize başvurusu yapıpta vizenin durumunu sormak için arayan var mı hiç ben aradım telefonda bilgi vermioruz dedi 15 günüde geçti başvuralı burdan okuduğum kadar bir çok kişi arayıp öğrenebilmiş hangi numarayı aradınız acaba bilgilendirebilirmisinz

RE: İspanya Vizesi - Mukoko - 21-01-2011 10:37 PM

+90 212 270 74 14

RE: İspanya Vizesi - mahirsercan - 24-01-2011 01:17 AM

arkadaşlar merhaba, ben 6 aylık vize başvurusu yaptım, ve artı olarak oturum almak istiyorum. madrid de erasmus yapacağım. fikri olan insanlara (spain61 veya dani Smile ) yardımcı olması için rica ederim çok çok. lütfen gerekenleri yazın, viva espana

RE: İspanya Vizesi - fırfır - 27-01-2011 11:37 PM

arkadaşlar bi sorum olucak;annesi yada babası emekli olanlardan istenen maaş bordrolarının (sgk dan alınan) aslı mı gerekiyor fotokopileri mi??yardımcı olursanız çok sevinirim.

RE: İspanya Vizesi - emre1213 - 28-01-2011 04:41 AM

@fırfır emekliler cemiyetinden annenin yada babanın e devlet şifresini alarak yada direk e devlet üzerinden kendinde çıkartabilrsin.bi problem yaratmıyorlar.ama dikkat et belgeleri alan kel baya asabi.belgelerini tek bir poşet dosyaya yok tek tek dosyalama.

RE: İspanya Vizesi - fırfır - 28-01-2011 07:21 PM

emre sağol biz zaten sgk dan emeklilik yazı(maaş bordrosu) aldık ancak bilgisayar çıktısı.yani soğuk imza yok.problem yaşarmıyım bu konuda?yani orjinali gerek diye tuttururlar mı?

RE: İspanya Vizesi - caglarisbilir - 28-01-2011 08:09 PM

(28-01-2011 07:21 PM)fırfır Yazılan:  emre sağol biz zaten sgk dan emeklilik yazı(maaş bordrosu) aldık ancak bilgisayar çıktısı.yani soğuk imza yok.problem yaşarmıyım bu konuda?yani orjinali gerek diye tuttururlar mı?

Ordaki kele güven olmaz valla fırfır.Ben ıslak imzalı götürmüştümBig Grin
Ama ısrar et hemen pes etme sorun çıkarırsa...Tel numarası var adres web sitesi bilgileri burda isterseniz not düşüyüm köşeye kontrol ederler falan de iştee Wink))

RE: İspanya Vizesi - fırfır - 29-01-2011 05:27 AM

peki son soruBig Grin vize dilekçelerinizi kendiniz mi yazdınız?yoksa aileniz sizin adınıza mı yazdı?sponsor mektubunu sadece baba yazsa oluyor mu yoksa hem anne hem baba mı yazmalı?

RE: İspanya Vizesi - emre1213 - 29-01-2011 11:01 AM

(29-01-2011 05:27 AM)fırfır Yazılan:  peki son soruBig Grin vize dilekçelerinizi kendiniz mi yazdınız?yoksa aileniz sizin adınıza mı yazdı?sponsor mektubunu sadece baba yazsa oluyor mu yoksa hem anne hem baba mı yazmalı?

Kel bana dilekçe yazdırmadı valla.Belgleri aldı gönderdi Big Grin

RE: İspanya Vizesi - emre1213 - 01-02-2011 02:48 PM

Sonunda vizem çıktı darısı başınıza Smile

RE: İspanya Vizesi - fırfır - 24-02-2011 04:57 PM

emre ne kadar zamanda çıktı vizen?bende salı başvurumu yaptımda bekliyorumSmile

RE: İspanya Vizesi - Rayz - 24-02-2011 09:05 PM

Merhaba arkadaşlar, haziran - eylül arası staj için vize başvurusu yapıcaz. İstenen belgelerde bir değişiklik varmı? Yada vize alan var mı? Bir sorun yaşadımı?

RE: İspanya Vizesi - Rayz - 25-02-2011 03:53 PM

Bugün konsolosluğa gittik. 1.5 ay kala başvurmamızı söyledi daha erken başvuramıyomuşuz ama kafasına göre söyledi gibi geldi ve sitesindede öyle bişi yazmıyor. daha önce başvurup vize alabilen varmı? sitesi http://www.ankaravisa.es

RE: İspanya Vizesi - GilyCo - 10-03-2011 06:08 PM

kaç günde çıkıyor ortalama bilginiz var mı?

RE: İspanya Vizesi - Rayz - 31-03-2011 08:16 PM

(10-03-2011 06:08 PM)GilyCo Yazılan:  kaç günde çıkıyor ortalama bilginiz var mı?
1haftada alanda var 2 haftada alanda varHuh

Alıntı:*Eğitim için özel talep formu
*Vize başvuru formu
*Kimlik fotokopisi
*2 vize kurallarına uygun resim
*İkametgah
*Vukatlı nufus kayıt örneği
*Islak imzave mühürlü davet mektubu
*Kendi okulumdan aldığım (Erciyes Üniversitesi İnternational Office'den) Conformation letter
*Sağlık raporu ve noter tastikli apostilli çevirileri (Arkalı önlü foto kopilerini isteyip orjinalini sana veriyorlar)
*Adli sicil kaydı ve noter tastikli apostilli çevirileri (Arkalı önlü foto kopilerini isteyip orjinalini sana veriyorlar)
*Kişisel bilgilerin bulunduğu pasaport sayfaları
*Vize başvuru dilekçesi (elde yazılmış tel-adres içeren dilekçe)
*30.000 £ teminatlı Seyahat sigortası (Bunu ankaradan ucuza almak isteyen arkadaşlar için daha önce konu açıp anlatmıştım linki inceleyebilirler http://www.erasmusum.com/showthread.php?tid=2725 )
*Velinin harcamalarımızı karşıladığına dair dilekçesi
*Ailenin gelir belgeleri
(Benim babam emekli olduğu için şu belgeleri verdim)
-Kimlik Fotokopisi
-Tapu Fotokopisi
-Kredikartları fotokopisi
-Sağlık Karnesi Fotokopisi
-Emekli kartı fotokopisi
-Sosya Güvenlik Kurumundan (SGK'dan) alınmış 6 aylık maaş dökümü

Ben gelrilere babamın maşını yazdım ayrıca aylık alacağım erasmus hibesi olan 438 £ yu ve hesaplarımda bulunan 800£ ile 4500 tl yi gösterdim
Bize aşşağıdaki belgelere gerek olmadığını soylediler:ama geçen seneki arkadaşlar tüm belgeleri topladıktan sonra bu iki belgeyi istemişler ve uçuş tarihinden 2 gün önce vizeleri çıkmış.

Bu sene haziran-eylül arası staj yapmak için başvuran arkadaşlar bu konudaki bilgilerini paylaşırsa sevinirim. Rolleyes

-Özellikle bu belgeleri isteyip istemedikleri hakkında bilgi verirmisiniz.

-Birde alan arkadaşlar ne kadar mal varlığı gösterdiklerini paylaşırlarsa bizim için çok yararlı olur. Teşekkürler.

RE: İspanya Vizesi - Rayz - 11-04-2011 06:50 PM

Tekrar Merhaba,

Vize için gösterdiğimiz hesaplar vadeli yada vadesiz fark ediyor mu? Garanti Bankasından bir tanıdık Vadeli olması gerekiyor ve en az 1 ay paranın kalması gerekiyor dedi de aklımız karıştı.

Birde hesap cüzdanı fotokopisi yerine ıslak imzalı hesap özeti oluyor mu?

RE: İspanya Vizesi - hydralisk - 14-04-2011 12:16 PM

Bende de Garanti Bankası hesabı var, hesabım vadesizdi ve de ailem vize başvurusuna gitmeden 3 gün önce hesabıma geçmişlerdi parayı, vize konusunda sıkıntı olmadı.
Yalnız dikkat etmen gereken şey en az son 3 ayı kapsayan bir hesap özeti alman gerekiyor bankadan. Bunu hesabının bağlı olduğu şubeden yaparsan ücretsiz, benim gibi vizeye geldiğinde bunu öğrenip en yakın şubeye gidersen 10 lira falan masraf yapıyorsun heheh

RE: İspanya Vizesi - Rayz - 16-04-2011 01:56 PM

hesap yeni açılalı 2ay olmadı benim 3aylık aldım ama herhangi hareket yoktu hesapta. halk bankasından aldım son 3 aylık hesap özeti farklı şubeydi ama ücret almadılar.

RE: İspanya Vizesi - Mukoko - 20-04-2011 12:06 AM

Erasmus öğrencisisiniz.Lütfen tedirgin olmayın.Bankada çok para hatta para göstermeye gerek yok.Tabi hiç para göstermeden gitmemek de lazım.Erasmus öğrencileri her zaman vizeyi kapar.Tek ricam tedirgin olmayın.

Ve vizeyi alacağınız konsolosluk da önem taşıyor;ankara daha resmi bu konuda.İstanbuldakinde şu yukardaki iki apostilli belge istenmiyor mesela.Sabıka kaydı ve sağlık belgesi sorulmuyor bile.Ankarada isteniyor ama.

Olay vizenizi nereden alacağınıza,dolayısıyla ikametinizin bulunduğu yere bağlı.

RE: İspanya Vizesi - Rayz - 20-04-2011 12:18 PM

Ankaradada sabıka kaydı ve sağlık belgesi istenmiyor. en azından ordaki görevli özellikle söyledi.

RE: İspanya Vizesi - Rayz - 25-04-2011 02:55 PM

Bugün vize başvurusu için gittik. Kel yaşlı bir adam vardı. (Ankara)

- 6 arkadaş gittik. 3 ayrı firmada staj yapıcaz.

- Verdiğimiz ilk firmanın davet mektubuna antetli değil dedi sonra arkasındaki sarışın görevliye uzatıp olmaz dimi bu baksana dedi, oda bilmemki gibisinden bir tepki verdi.

-Sonra davet mektubunda adres bilgisi yok dedi. Gerçektende yoktu ama hepsi imzalı kaşeliydi.

-Sonra bendekine baktı adres ve iletişim bilgileri vardı. Yine antetli kğaıt değil bu dedi, üst kısımda firmanın logosu olucak dedi. Yine arkasındaki kadına uzattı emin olmayarak olmaz dimi bu dedi. Kadında hiçbirşey söylemedi şöyle bir baktı bilmemki gibisinden. 2 tarafta emin değil olurmu olmazmı diye.Undecided

-Diğer arkadaşınkinde adres iletişim ve logo oldugu için kabul etti ancak bu seferde kalacak yer göstermediğimiz için kabul etmedi.

15 günlük otel rezarvasyonuyla 3 aylık vize alabilen var mı?
Bize kalıcak yeri bir aracı şirket ayarlicak, aracı şirketin adres ve iletişim bilgilerini versek oluyor mu?

Geçen sene giden arkadaşlar en az4 -5 kere gitmişler her gittiklerinde birşey çıkarmışlar en son arkadaşın tanıdığı avrupa komisyonu üyesi milletvekili aracı olmuş ve uçak biletinden 2 gün önce vize vermişler. Dodgy

Mesela adli sicil kaydı ve sağlık raporu istemiyorlar 3 aydan fazla vize istemeyenlere ama geçen seneki arkadaşlar 3. gidişlerinde onuda istemişler. Daha birçok bandrollu kaşeli birşeyler istemişlr 1000TL'ye yakın masrafları olmuş.UndecidedUndecided (Onlarda 6 kişiydiler)

Staj için vize alanlar nelerle karşılaştıklarını nasıl vize aldıklarını yazarlarsa sevinirim.

BU arada biz başvurmadan önce bir arkadaşta staj için başvuru yapıyordu onun 2. kez gelişiymiş. İlk geldiğinde vize talep formu olmaz diyip dönem okuyanların doldurması gereken formu doldurmasını istemişler ve form tamamen ispanyolca ingilizcesi yok.

Biz tüm olaylardan sonra doldurdugumuz form dogrumu başka form doldurmamıza gerek var diye sorduk. Doğru gerek yok cevabını aldık. İşimiz baya zor olacak heralde Undecided

RE: İspanya Vizesi - brstrkl - 27-06-2011 11:33 PM

Arkadaşlar merhaba. ben 2 dönem madirde universidad camilo jose cela da okumaya hak kazandım. şu sıralar vize işleriyle baya başım dertte. evrakları toplamaya falan çalışıyorum. ama kafamda çok soru işaretleri var. konsolosluğu arayınca yardımcı olmuyorlar. aslında uzun zamandır bu forum sitesini okuyup faydalanıyorum. gerçekten çok yararlı.

asıl soruma gelirsek.. şimdi ben 2 dönem gideceğim için sağlık raporu ve sabıka kaydını çıkarttırdım. bunları tercüme ettirmede bir soru var kafamda. hepimiz öğrenci olduğumuz için kimimiz kendi imkanlarıyla kimimiz ise ailesinden destek alarak yola çıkıyor. uzun lafın kısası biz bu sağlık raporu ve sabıka kaydını illaki yeminli tercümana mı çevirtmemiz gerekiyor ? tanıdığım birisinden rica edip bu 2 belgeyi ingilizceye veya ispanyolcaya cevirtsek ve onu notere imzalayıp kaymakamlıktan la haye mühürü bastırsak geçeli olmuyor mu ?

biraz uzun oldu ama diğer arkadaşlarada yararlı olacağını düşünüyorum.. Teşekkür ederim.

RE: İspanya Vizesi - moonpare - 27-06-2011 11:54 PM

arkadaşlar Ankara'dan vizesini alan var mı? şu tam teşekküllü sağlık heyet raporuyla ilgili kesin bilgi verirmisiniz istiyolarmı istemiyolar mı?

RE: İspanya Vizesi - ptburak - 28-06-2011 12:47 AM

Eğer alacağın altı aylık vize ise istiyorlar.Hastaneye gittiğinde zaten soruyorlar ne amaçla alacaksın diye ama yine de aklında bulunsun raporda "Yurtdışında eğitimine bi engel yoktur" tarzı bi ifade geçmeli.Raporu aldıktan sonra ise ingilizce çevirisini yaptırıp notere tasdik ettirip valilikte apostil vurdurman gerekiyor.İngilizce çeviri kısmından sonraki şeyleri istemedikleri kişiler de olmuş ama işini garantiye almak istiyorsan hepsini hazırla git derim.

RE: İspanya Vizesi - brstrkl - 28-06-2011 08:27 AM

Arkadaşlar benim soruma cevap verirseniz yardımcı olursanız sevinirim.

RE: İspanya Vizesi - moonpare - 28-06-2011 11:27 AM

(28-06-2011 12:47 AM)ptburak Yazılan:  Eğer alacağın altı aylık vize ise istiyorlar.Hastaneye gittiğinde zaten soruyorlar ne amaçla alacaksın diye ama yine de aklında bulunsun raporda "Yurtdışında eğitimine bi engel yoktur" tarzı bi ifade geçmeli.Raporu aldıktan sonra ise ingilizce çevirisini yaptırıp notere tasdik ettirip valilikte apostil vurdurman gerekiyor.İngilizce çeviri kısmından sonraki şeyleri istemedikleri kişiler de olmuş ama işini garantiye almak istiyorsan hepsini hazırla git derim.

çooookk teşekkür ederimSmile) tamam derm bendeeSmile)

RE: İspanya Vizesi - brstrkl - 29-06-2011 09:23 AM

(28-06-2011 11:27 AM)moonpare Yazılan:  
(28-06-2011 12:47 AM)ptburak Yazılan:  Eğer alacağın altı aylık vize ise istiyorlar.Hastaneye gittiğinde zaten soruyorlar ne amaçla alacaksın diye ama yine de aklında bulunsun raporda "Yurtdışında eğitimine bi engel yoktur" tarzı bi ifade geçmeli.Raporu aldıktan sonra ise ingilizce çevirisini yaptırıp notere tasdik ettirip valilikte apostil vurdurman gerekiyor.İngilizce çeviri kısmından sonraki şeyleri istemedikleri kişiler de olmuş ama işini garantiye almak istiyorsan hepsini hazırla git derim.

çooookk teşekkür ederimSmile) tamam derm bendeeSmile)

bu ibare geçmeli arkadaşım. bu ibare geçmeyen hiç bir sağlık raporunu kabul etmiyorlar... ”2005 yılı uluslar arası Sağlık Tüzüğünde belirtilen ,halkın sağlığı için tehlike arz edebilecek hastalıklardan hiçbirini taşımamaktadır.”

RE: İspanya Vizesi - mariposa34 - 01-07-2011 10:23 AM

Arkadaslar 6 aylik vize icin basvurucam ama baskonsoloslugun sayfasinda saglik raporu ibaresi gormedim. belgelerle ilgili bilgilendirir misiniz?

RE: İspanya Vizesi - moonpare - 01-07-2011 11:57 AM

(01-07-2011 10:23 AM)mariposa34 Yazılan:  Arkadaslar 6 aylik vize icin basvurucam ama baskonsoloslugun sayfasinda saglik raporu ibaresi gormedim. belgelerle ilgili bilgilendirir misiniz?

http://www.ankaravisa.es burdan bakabilirsin..

RE: İspanya Vizesi - mervekaya - 01-07-2011 09:51 PM

ankaravisa.es sitesinde schengen vizesi mi alcaz yksa ispnya vizesimi kafam karıştı yardımcı olablrmisiniz .ikisinin farkı ne?90 gnden fazla kalacaklar için oturma izni olan ispanya vizesi diyor.birde hangisni alınca diğer avrupa ülkelerine gitmek için sorun oluyor.yardımcı olablrmsn bu konuda?

RE: İspanya Vizesi - mervekaya - 02-07-2011 07:42 PM

cevap vereck kimse yokmu?

RE: İspanya Vizesi - ptburak - 02-07-2011 07:55 PM

Dediğin cinsten bir fark var mı bilmiyorum ama başvuru formu schengen için.Yani seni ispanyaya götürebilecek cinsten.90 günden fazla kalacaklar için öğrenim vizesi diye bir bölüm var.http://www.ankaravisa.es/turco/ogrenci_vizesi_90_fazla.html
Orda yazan belgeleri hazırlayıp götüreceksin.Onlar da sana 180 günlük vize veriyorlar.Avrupa'nın diğer ülkelerine gitmeyle alakalı bir çok söylenti var ama o vizeyle İspanya dışındaki ülkelere çıkıp hiç bir sorunla karşılaşmadım.

RE: İspanya Vizesi - mervekaya - 02-07-2011 08:06 PM

teşekkür ederm cvbn için ptburak ozaman ben allta vize türleri diyor ordaki öğrenim vizesine tıkladgm zaman eğitim talep formu ve 1 tane daha form çıkıyor oda national form yani schengen diil.schengen için anakarvisa adresnin ilk sayfasnda başvuru formu var .oyzden kafam karştı zaten schengen yazmıo, Application for a National Visa yazıyor öğrenm için dedgm zamanConfused

RE: İspanya Vizesi - ptburak - 02-07-2011 08:37 PM

Rica ederim de şimdi sen diyince baktım. Ben ikisi de aynı formlar zannediyordum.Farklılarmış.Bir seneyi geçti öğrenim için başvuralı o yüzden hangisiydi hatırlamıyorum.Olmadı ikisini de hazırla.Zaten sanırım sadece başlıkları farklı. Doldurmak için ekstta bir şey yapmayacaksın.Kolay gelsin.Çok zor gelir vize hazırlıkları ama sonra erasmustan döndüğünde geriye bakınca hepsi tebessüm ettiren hoş birer anı olarak kalır.Smile

RE: İspanya Vizesi - mervekaya - 02-07-2011 09:37 PM

peki öle yapayım ozaman şimdilik çokta hoş gelmiyor açıkcası kalacak biryer bile olmamasından ötürü birde vize için para ödücekmyz ve vize başvuru dilekçesi yazacakmyız bilyorsanız yardımcı olabilirmsnz

RE: İspanya Vizesi - trafo - 03-07-2011 10:44 AM

Doktor raporunu İstanbul'da nereden aldınız? kaç günde aldınız? ne kadara aldınız?

''2005 yılı Uluslararası Sağlık Tüzüğünde belirtilen, halkın sağlığı için tehlike arz edebilecek hastalıklardan hiçbirini taşımamaktadır.'' cümlesini rapora yazdırmakta zorluk yaşadınız mı?

vizenize kaç gün önce başvurdunuz ve ne zaman çıktı?

sağlık raporunu ve sabıka kaydının çevirisini kendimiz yapsak notere götürmeden valilik apostil atar mı?

RE: İspanya Vizesi - mervekaya - 04-07-2011 12:03 PM

sorularımıza yardımcı olacak bir arkadaş yokmu?

RE: İspanya Vizesi - amelie08 - 04-07-2011 03:54 PM

bende yeşil pasaport var 3 aylık geçerli ispanyaya gittiğimde oturma kartı alsam olurmu kalacağım süre 5 ay

RE: İspanya Vizesi - kadirbozca - 06-07-2011 12:55 AM

raporu ünıversıtenızın hastanesınden alabılırsınız arkadaşlar. bız henuz basvuru yapmadık fakat unıversıtemızın aıle hekımlıgı bırımınden yada unıversıtenın ogrencılere tedavı yaptıgı bırımden basvuruda bulunabılırsınız ve raporu alcaıgınız doktora ıngılızzce ıstedıgınızı anlatın daha sonra ıngılızce aldıgınız raporu bas hekıme mutlaka muhur vurdurun bunların hıc bırıne tek kurus odemıosunuz her unıverstıe buna ızınv ermeyebılır fakat okulunuzun baglı oldugu hastaneyı ıyıce arastırın doktorlardan yardım ısteyın o ıngılzce belge ve bashekımlık muhuru olduktan sonra dırek valılık apostılı vuruyor

RE: İspanya Vizesi - ARS - 06-07-2011 04:04 PM

Merhaba arkadaslar suanda hollandada erasmus staji yapiyorum. Stajim 2 eylulde bitiyor. Ayni zamanda Barcelona da bi okuldan da exchange icin kabulum geldi ve 5 eylulde okul aciliyor. Bu yuzden Turkiyeye dondugumde ispanya vizesi alicak zamanim olmiyicak. Bu vize islemlerini Hollandada halletmem icin ne yapmam lazim. Dun Amsterdam daki Ispanya konsoloslugunu aradim belki basvurabiliyorumdur diye fakat Hollanda vatandasi olmadigim icin kendi ulkemden basvurmak zorunda oldugumu soylediler. Tamamen cikmazdayim. Bu konuda bilgisi olan varsa ve yardimci olursa sevinirim.

RE: İspanya Vizesi - trafo - 06-07-2011 06:55 PM

Konsolosluğun istediği evraklar kısmında:

''Evrak ispanyolca, ingilizce yada fransızca dillerinden herhangi birine tercüme ettirilerek Kaymakamlıktan ‘La Hey Apostil Mühürü’ kondurtulmalıdır.''
yazıyor. Tercume ettirdikten sonra notere onaylatmaya gerek var mı yoksa notersiz direk apostil yaptırabilir miyiz?

RE: İspanya Vizesi - moonpare - 07-07-2011 01:03 PM

ankara için gerek var..

RE: İspanya Vizesi - Tuubic - 07-07-2011 08:58 PM

valla biz geleli 3 hafta oldu olmadı.Ankaradan alacaksan sabıka kaydı için kısa yol var.Noter ve çeviriye gerek duymadan sadece 5 tlye hallediosun.Kızılay'da sakarya caddesi var,oradaki Zerdali cafe ya da burger kingin karşısında adliyeye bağlı bi kurum var adını tam hatırlamıyorum.Sabah erkenden gidip dilekçe dolduruyorsun,kimlikle beraber teslim edip aynı gün saat 11.30 gibi alıosun.hem ing , alm ve fransızcaya çevrilmiş noter onaylı.Sağlık raporunu da çevirtip notere onaylattıktan sonra yine kızılaydaki çankaya kaymakamlığına gidip onaylatabilirsin,ondan para almıyorlar.

RE: İspanya Vizesi - mervekaya - 07-07-2011 11:17 PM

ankara için vize başvuru dilekçesi yazcakmyız okulun verdiği vize kagdyla mı gtcez yksa.birde hangi vize başvuru formunu doldurcaz ya national mı shengen mi oturm izni falan kafam karştı vizeye hazırlık yapanlar lütfen bana yardımcı olabilirmi.birde ne kadar para hesabımızda olmalı.bnm üzerme tapu var artı 3 tane daha tapu var yeterli olurmu kartlarada gerek varmı?Cevaplarsaanız sevinirm..

RE: İspanya Vizesi - yyiigiitt - 14-07-2011 10:05 AM

(07-07-2011 11:17 PM)mervekaya Yazılan:  ankara için vize başvuru dilekçesi yazcakmyız okulun verdiği vize kagdyla mı gtcez yksa.birde hangi vize başvuru formunu doldurcaz ya national mı shengen mi oturm izni falan kafam karştı vizeye hazırlık yapanlar lütfen bana yardımcı olabilirmi.birde ne kadar para hesabımızda olmalı.bnm üzerme tapu var artı 3 tane daha tapu var yeterli olurmu kartlarada gerek varmı?Cevaplarsaanız sevinirm..

Kendin bos bi a4 e 2011-2012 akademik yılında erasmus ogrencisi olarak ispanya .......... universitesinde eğitimime devam etmeye hak kazandım. Vize basvurusunda bulunmak istiyorum. Bilgilerinize arz ederim tarzında bi dilekce yazmalısın. Velin kimse oda senin masraflarını karsılayacagına dair bu tarz bi dilekce yazsın tarafımdan karsılanacaktır diye. onceki yıllarda 2 milyar banka hesabı olan arkadasıma cıktı vize. Ben garanti olsun die 15 milyar gosterdim. Bide devlettten 240 tl alıyosanız (kredi-burs) onuda gosterin Smile National formu dolduracaksın ama kesinlikle Turkce olmicak. Ingilizce ya da ispanyolca.

RE: İspanya Vizesi - mervekaya - 14-07-2011 10:53 PM

teşekkr ederm yiğit kmi dilekçeye gerek yok diyor ingilizce ve büyük harfle sanrm doldrcaz egtim talep formuda aynı şeklde sanrm

RE: İspanya Vizesi - buenasNoches - 14-07-2011 11:03 PM

büyük harfle yazmana gerek yok merve dilekçelerin türkçe olsun başvuru formun inglizce eğitim talep formun da türkçe olablir ayrıca senin değil anne baba banka hesaplarında para olsun yeter

RE: İspanya Vizesi - mervekaya - 14-07-2011 11:14 PM

teşkkrker el ile doldurulacak dmi başvuru formu ve egitim talep formu bnde yarn randevu almayı dşnyrm umarm bu ayın sonuna verirlerConfused birde bnm annem babam emekli hemde serbest meslekle ugraşıolar ama emekli belgeleri daha az ona gre düzenlesem istenen evrakları bir sorun olurmu

RE: İspanya Vizesi - buenasNoches - 15-07-2011 09:17 PM

eğer Ankara dan başvuru yapacaksan randevu yok direk git başvuru yap ayrıca 15 gün sonraya elinde olacaktır vizen aksilik olmazsa... anne baba emeklilik cüzdanları var onların fotokopilerini muhakkak çektrip götür ssk bağkur hangisi ise küçük bi emeklilik cüzdanı olacak son olarak benm babam da emekli ama bir banka hesabına 3000-5000 tl göstermelik para yatırtablrsen iyi olur senin yararına

RE: İspanya Vizesi - deathfear - 16-07-2011 11:17 PM

başvuru formları elle mi doldurulcak acaba arkadaşlar yoksa bilgisayardan yapsak da olur mu? bilgisi olan var mı ? teşekkürler.

RE: İspanya Vizesi - modig - 17-07-2011 04:46 PM

mukoko ben burdan özel mesaj gönderemiyorum mümkünse ispanya vizesi için sormam gereken özel bir soru var başka bir hesabından birbirimizi ekleyerek konusabilirmiyiz

RE: İspanya Vizesi - nazultranes - 28-07-2011 01:23 PM

Arkadaşlar bir sorum olacak direk gidip konsoloslukta kuyruğa mı giriyoruz yoksa randevu mu alıyoruz? Randevuyu şu gün gelin diye mi veriyorlar yoksa saat falan da veriyorlar mı?

RE: İspanya Vizesi - ugrcvi - 28-07-2011 01:33 PM

(28-07-2011 01:23 PM)nazultranes Yazılan:  Arkadaşlar bir sorum olacak direk gidip konsoloslukta kuyruğa mı giriyoruz yoksa randevu mu alıyoruz? Randevuyu şu gün gelin diye mi veriyorlar yoksa saat falan da veriyorlar mı?

Ben bugün randevusuz (randevu diye bir şey var mı onu da bilmiyorum sahi) Ankara'da İspanya Büyükelçiliği'ne gittim. Saat 9:40 gibi falan vardım oraya, bi baktım herkes kapının önünde kuyruk olmuş ellerinde sıralar bekliyolar. Sırayı nerden alıyoruz dedim, işte dağıttılar sıraları falan dediler. Meğerse 9:30'da galiba sıra dağıtıyolarmış kapı önündekilere. Neyse güvenlik görevlisiyle konuştum sonra napıcam sıra alamıyor muyuz artık diye. Şimdi sıra veremem ama 11:30'da tekrar gel, sıra olmazsa alırız dedi. Gittim oyalandım biraz, 11:30'da tekrar gittim aldılar içeri hallettim hemen işlemlerimi. Bence gidecekseniz 9:15 gibi orda olun ki hemen halledin işinizi.

RE: İspanya Vizesi - gözdes - 28-07-2011 06:58 PM

(07-07-2011 08:58 PM)Tuubic Yazılan:  valla biz geleli 3 hafta oldu olmadı.Ankaradan alacaksan sabıka kaydı için kısa yol var.Noter ve çeviriye gerek duymadan sadece 5 tlye hallediosun.Kızılay'da sakarya caddesi var,oradaki Zerdali cafe ya da burger kingin karşısında adliyeye bağlı bi kurum var adını tam hatırlamıyorum.Sabah erkenden gidip dilekçe dolduruyorsun,kimlikle beraber teslim edip aynı gün saat 11.30 gibi alıosun.hem ing , alm ve fransızcaya çevrilmiş noter onaylı.Sağlık raporunu da çevirtip notere onaylattıktan sonra yine kızılaydaki çankaya kaymakamlığına gidip onaylatabilirsin,ondan para almıyorlar.

Merhaba, ben de bugün adli sicil kaydımı bahsettiğiniz şekilde aldım ve daha sonra belgeye apostil vurulması için sıhhiyede bulunan adliyeye gitmem gerektiğini söylediler ve orada Tasdik Şerhi başlığı altında (5 Ekim 1961 tarihli Lahey Sözleşmesi) APOSTİLLE yazan bir apostil vurdular fakat ispanya büyükelçiliği sitesinde sicil kaydının yeminli tercümana çevirisinin yaptırılıp, apostilin valilikte vurdurulacağı yazıyor. Bu yüzden kabul ederler mi, apostil için ayrıca valiliğe gitmem gerekir mi emin değilim. Bununla alakalı vizede bi sorun yaşadınız mı? Şimdiden teşekkürler...

RE: İspanya Vizesi - mervekaya - 29-07-2011 06:49 AM

(28-07-2011 01:33 PM)ugrcvi Yazılan:  
(28-07-2011 01:23 PM)nazultranes Yazılan:  Arkadaşlar bir sorum olacak direk gidip konsoloslukta kuyruğa mı giriyoruz yoksa randevu mu alıyoruz? Randevuyu şu gün gelin diye mi veriyorlar yoksa saat falan da veriyorlar mı?

Ben bugün randevusuz (randevu diye bir şey var mı onu da bilmiyorum sahi) Ankara'da İspanya Büyükelçiliği'ne gittim. Saat 9:40 gibi falan vardım oraya, bi baktım herkes kapının önünde kuyruk olmuş ellerinde sıralar bekliyolar. Sırayı nerden alıyoruz dedim, işte dağıttılar sıraları falan dediler. Meğerse 9:30'da galiba sıra dağıtıyolarmış kapı önündekilere. Neyse güvenlik görevlisiyle konuştum sonra napıcam sıra alamıyor muyuz artık diye. Şimdi sıra veremem ama 11:30'da tekrar gel, sıra olmazsa alırız dedi. Gittim oyalandım biraz, 11:30'da tekrar gittim aldılar içeri hallettim hemen işlemlerimi. Bence gidecekseniz 9:15 gibi orda olun ki hemen halledin işinizi.

peki sanada 2 hafta sonra bizi vize için ara dediler mi brde turist vizelerni başkası alablyrmş ama ögrenci vizesni şahsın kendisi alması gerekiyrmş dediler bana

RE: İspanya Vizesi - moonpare - 29-07-2011 09:46 AM

banada dediler merve 2 hafta sonra ara eğer çıktıysa gel al..başka biri alabiliyormu dedm hayır bizzat kendn gelmelisin dedi..

RE: İspanya Vizesi - mariposa34 - 29-07-2011 10:32 AM

Istanbuldakinde fisi elinde bulunduran herkes alabilir. Ciktiginda onlar telefon ediyor.

RE: İspanya Vizesi - ugrcvi - 29-07-2011 12:43 PM

(29-07-2011 06:49 AM)mervekaya Yazılan:  
(28-07-2011 01:33 PM)ugrcvi Yazılan:  

peki sanada 2 hafta sonra bizi vize için ara dediler mi brde turist vizelerni başkası alablyrmş ama ögrenci vizesni şahsın kendisi alması gerekiyrmş dediler bana

Evet 2 haftaya ara dedi. Arayınca "çıktı gel al" falan dicekler işte (umarım Smile)

RE: İspanya Vizesi - buenasNoches - 31-07-2011 12:23 PM

(28-07-2011 06:58 PM)gözdes Yazılan:  
(07-07-2011 08:58 PM)Tuubic Yazılan:  valla biz geleli 3 hafta oldu olmadı.Ankaradan alacaksan sabıka kaydı için kısa yol var.Noter ve çeviriye gerek duymadan sadece 5 tlye hallediosun.Kızılay'da sakarya caddesi var,oradaki Zerdali cafe ya da burger kingin karşısında adliyeye bağlı bi kurum var adını tam hatırlamıyorum.Sabah erkenden gidip dilekçe dolduruyorsun,kimlikle beraber teslim edip aynı gün saat 11.30 gibi alıosun.hem ing , alm ve fransızcaya çevrilmiş noter onaylı.Sağlık raporunu da çevirtip notere onaylattıktan sonra yine kızılaydaki çankaya kaymakamlığına gidip onaylatabilirsin,ondan para almıyorlar.

Merhaba, ben de bugün adli sicil kaydımı bahsettiğiniz şekilde aldım ve daha sonra belgeye apostil vurulması için sıhhiyede bulunan adliyeye gitmem gerektiğini söylediler ve orada Tasdik Şerhi başlığı altında (5 Ekim 1961 tarihli Lahey Sözleşmesi) APOSTİLLE yazan bir apostil vurdular fakat ispanya büyükelçiliği sitesinde sicil kaydının yeminli tercümana çevirisinin yaptırılıp, apostilin valilikte vurdurulacağı yazıyor. Bu yüzden kabul ederler mi, apostil için ayrıca valiliğe gitmem gerekir mi emin değilim. Bununla alakalı vizede bi sorun yaşadınız mı? Şimdiden teşekkürler...

inglizce adli sicile apostili kaymakamlık ve valilik lahey apostil damgalayablir adliye değil öncelikle notere götür tasdiklet sonrada çankaya kaymakamlığına götür izmir 2 nin sonunda kaymakamlık kızılayda ayrıca kaymakanlığa yakın noterde var kolay gelsin şimdiden

RE: İspanya Vizesi - guasa - 31-07-2011 09:09 PM

Merhaba arkadaşlar, birkaç gun içinde istanbul daki konsolosluga vize icin basvuracagım.belge toplama asamasındayım anlayacagınız Smile ankara ve istanbul birbirinden farklı belgeler istiyor.
İstanbuldan vize almış arkadaşlar,
- nufus cuzdanı fotokopisi
-ikametgah belgesi
-nufus kaydı ornegi
-adlı sicil kaydı
falan götürdünüz mü / istedilermi ??

şimdiden teşekkürler

RE: İspanya Vizesi - mariposa34 - 31-07-2011 10:03 PM

6 aylik mi 1 senelik mi basvuruyorsun?

RE: İspanya Vizesi - guasa - 31-07-2011 10:07 PM

6 aylık

RE: İspanya Vizesi - mariposa34 - 01-08-2011 03:16 AM

Bahsettigin belgelere ihtiyacin yok o zaman. Sadece gelir belgelerinin haricinde, ogrenci belgesi, kabul mektubu, hibe yazisi, seyahat sigortasi, en az 15 gunluk otel rezervasyonu(venere'den ya da bookingden yapabilirsin), national visa formu yeterli. Bir de erken saatte gidersen kapi onundeki kuyrukta daha one gecersin.

RE: İspanya Vizesi - guasa - 01-08-2011 09:29 AM

evet bende konsoloslugu aradım az once, teşekkur ederim mariposa34

RE: İspanya Vizesi - mariposa34 - 01-08-2011 09:50 AM

Rica ederim, takildigin baska bisey olursa sorabilirsin. Ben de haber bekliyorum. Bu arada formdaki iletisim bilgine iki telefon yaz. Birinden birini arayacaklar ciktiginda Wink

RE: İspanya Vizesi - guasa - 01-08-2011 04:26 PM

Big Grin seyahat sağlık sigortasını nereye kaça yaptırdın desem ?? almanyaya gidecek arkadaşlarım 90tl ye 6 aylık yaptırdılar ben bugun anadolu sigortaya gittim 6ay için 69€ dediler biraz pahallı geldi de..

RE: İspanya Vizesi - mariposa34 - 02-08-2011 03:24 AM

yanlis hatirlamiyorsam ben maphreden aldim 40 euro'ya. Hem de Ispanyol kurulusu oldugu icin, orda da buyuk merkezi var zaten. Icim rahat.

RE: İspanya Vizesi - smart07 - 02-08-2011 11:53 AM

Merhaba arkadaşlar

Vizeye başvurmuş/vizesini almış/vize hakkında bilgisi olan arkadaşlara bir sorum var. Davet mektubumu İspanya da ki okuldan ikinci kez istememe rağmen hala gelmedi. Birincisi 20 gün oldu, ikincisini de 4 gün önce tekrar postaya verdiler, ancak postadan mıdır gecikmeden midir nedir bilmiyorum gelmedi ikiside. Sorum şu ki; davet mektubunun çıktısı ile vizeye başvuru yapsam kabul ederler mi? Ayrıca ispanya da ki okul, mektubu elçiliğede fakslamış durumda. Elçiliğe mail attım ama cevap vermedi, arayarak ulaşmaya çalışıyorum, biraz sonra yine deneyeceğim. Bilen arkadaşlar sorumu yanıtlarlarsa çok memnun olurum.

Teşekkürler

RE: İspanya Vizesi - whatsforsupper - 03-08-2011 01:02 AM

@smart07: Evet, ben arayip sormustum konsoloslugu, kabul ederiz, islemleri baslatiriz aslini sonra gonderirsin dediler. Vize icin basvurdugumda da bana internetten gonderilen davetiyenin ciktisini almistim onu verdim, bi sorun cikmadi.

RE: İspanya Vizesi - trafo - 03-08-2011 12:01 PM

İstanbul'dan vize alanlar varsa, kaç günde çıktı vizeniz?

RE: İspanya Vizesi - esca - 03-08-2011 01:20 PM

bugün vizeye başvurdum. bütün belgelerim tamamdı ancak okulun gönderdiği kabul belgemde okulun adresi yazmıyor diye kadın bana reddedilebilir dedi -.-" formda okulun adresini yazmıştım, peki bunu nerden yazdın dedi (sanki okulun adresi hiçbir yerde yok) ben de oradaki sorumlu hocamla maillerde hocamın kullandığı adresi yazdığımı söyledim. uyuşmazsa reddedilir sen bilirsin dedi. e benim zaten yeni bir kabul belgesi istemem ve onların göndermesi 1 ayı bulur. ben başvurdum yine de. böyle bir şey başına gelmiş olan var mı? huzursuz etti beni.

RE: İspanya Vizesi - trafo - 03-08-2011 02:28 PM

Mail at okuldan maille göndersinler sana, yada faxlasınlar, hatta foruma yazanlardan biri kabul mektubunu direk konsolosluğa faxlatmış falan. istersen konsolosluğu arayıp tekrar sor.

hangi konsolosluğa başvurdun, birde kabul belgenin orjinalini mi aldılar yoksa fotokopisini mi?

RE: İspanya Vizesi - deathfear - 03-08-2011 02:48 PM

(03-08-2011 01:20 PM)esca Yazılan:  bugün vizeye başvurdum. bütün belgelerim tamamdı ancak okulun gönderdiği kabul belgemde okulun adresi yazmıyor diye kadın bana reddedilebilir dedi -.-" formda okulun adresini yazmıştım, peki bunu nerden yazdın dedi (sanki okulun adresi hiçbir yerde yok) ben de oradaki sorumlu hocamla maillerde hocamın kullandığı adresi yazdığımı söyledim. uyuşmazsa reddedilir sen bilirsin dedi. e benim zaten yeni bir kabul belgesi istemem ve onların göndermesi 1 ayı bulur. ben başvurdum yine de. böyle bir şey başına gelmiş olan var mı? huzursuz etti beni.

ohhooo o kadar ayrıntıya bakıyosalar kesin bana vize vermezler Big Grin

RE: İspanya Vizesi - tnc - 03-08-2011 06:03 PM

arkadaşlar 6 aydan az kalacaklar için sabıka kaydı ve sağlık raporu gerekli değil yazıyor fakat tam 6 ay kalacaklar için?

RE: İspanya Vizesi - guasa - 04-08-2011 08:51 AM

(03-08-2011 06:03 PM)tnc Yazılan:  arkadaşlar 6 aydan az kalacaklar için sabıka kaydı ve sağlık raporu gerekli değil yazıyor fakat tam 6 ay kalacaklar için?

ben konsoloslugu arayıp sordum, gerekmediğini soylediler..

RE: İspanya Vizesi - tnc - 04-08-2011 11:34 AM

gracias guasa Wink

RE: İspanya Vizesi - guasa - 04-08-2011 04:48 PM

(04-08-2011 11:34 AM)tnc Yazılan:  gracias guasa Wink

rica ederim Smile

RE: İspanya Vizesi - ugrcvi - 05-08-2011 09:40 AM

Arkadaşlar ben başvurumu yapalı 8 gün oldu. Başvuru sırasında herhangi bir eksik evrak vesaire çıkmadı ve 2 hafta sonra başvurumun sonucunu almak için aramamı söylediler. Tamam iyi güzel de, bu durumda evraklarda falan sonradan fark edilen bir sıkıntı olması durumunda bu adamlar bize ulaşıyorlar mı, yoksa 2 hafta sonra aradığımızda mı haberimiz oluyor bizim bu olası sıkıntıdan? Zira eğer ikinci belirttiğim şekildeyse, bugün arayıp "Bizim iş noldu?" demeyi düşünüyorum da Smile

RE: İspanya Vizesi - mervekaya - 06-08-2011 12:57 PM

(05-08-2011 09:40 AM)ugrcvi Yazılan:  Arkadaşlar ben başvurumu yapalı 8 gün oldu. Başvuru sırasında herhangi bir eksik evrak vesaire çıkmadı ve 2 hafta sonra başvurumun sonucunu almak için aramamı söylediler. Tamam iyi güzel de, bu durumda evraklarda falan sonradan fark edilen bir sıkıntı olması durumunda bu adamlar bize ulaşıyorlar mı, yoksa 2 hafta sonra aradığımızda mı haberimiz oluyor bizim bu olası sıkıntıdan? Zira eğer ikinci belirttiğim şekildeyse, bugün arayıp "Bizim iş noldu?" demeyi düşünüyorum da Smile

belge eksik olunca arıyorlarmı acaba birde ben okdr üstüne düşmedim snçta biz erasmus öğrencisiyiz erasmusla gidip vize alamayan varmıki bunlar formalite icabı değilmi okuldan kabul mektubu olduktan sonra falan.

RE: İspanya Vizesi - gulen90 - 15-08-2011 07:56 PM

sanırım sağlık raporu ve sabıka kaydı,istanbulda 6 aydan fazla kalanlar için istwenio

RE: İspanya Vizesi - angelqan - 16-08-2011 10:26 PM

(06-08-2011 12:57 PM)mervekaya Yazılan:  
(05-08-2011 09:40 AM)ugrcvi Yazılan:  Arkadaşlar ben başvurumu yapalı 8 gün oldu. Başvuru sırasında herhangi bir eksik evrak vesaire çıkmadı ve 2 hafta sonra başvurumun sonucunu almak için aramamı söylediler. Tamam iyi güzel de, bu durumda evraklarda falan sonradan fark edilen bir sıkıntı olması durumunda bu adamlar bize ulaşıyorlar mı, yoksa 2 hafta sonra aradığımızda mı haberimiz oluyor bizim bu olası sıkıntıdan? Zira eğer ikinci belirttiğim şekildeyse, bugün arayıp "Bizim iş noldu?" demeyi düşünüyorum da Smile

belge eksik olunca arıyorlarmı acaba birde ben okdr üstüne düşmedim snçta biz erasmus öğrencisiyiz erasmusla gidip vize alamayan varmıki bunlar formalite icabı değilmi okuldan kabul mektubu olduktan sonra falan.

Hayir, aramiyorlar (Ankara)
Bu sorunu yasayan cok arkadasim oldu. 2 hafta sonra aradiklarinda ise şu şu belgeniz eksik ya da maddi durumunuz yetersiz varsa extra tapu, araba ruhsati getiriniz, dediler. Hatta vizeniz cikti gelin alin deyip almaya gittiginizde bile şurasi boyle orasi, şoyle deyip extra bir belge isteyebilirler. Ben de 12'sinde basvurdum ve cidden cok sıkıntılı geçicek bu 2 hafta.
Bkz. Gordum, duydum, yasadim =)

RE: İspanya Vizesi - mariposa34 - 16-08-2011 11:46 PM

Merhaba arkadaslar,

Bugun itibariyle vizemi almis bulunmaktayim. D tipi 6 aylik vize. Sorum bu vizeyle diger schengen ulkelerine rahatca gidebiliyor muyum? Bir de oraya gittikten sonra vizeyle ilgili yapmam gereken birsey var mi? Yoksa 6 ay rahat rahat kullanacak miyim? Tesekkurler...

RE: İspanya Vizesi - Español61 - 17-08-2011 12:42 AM

6 aylik vize ile YASAL olarak schengen ulkelerine gidemezsin..ama pratikte giden gezen cok var..6 aylik vizeye oturum vermiyorlar .o yuden bisey yapmana gerk yok..konsolosluktakiler bisey demediyse yapacak biseyin yok.git 6 ay kal geri don.onun anlami odur..

RE: İspanya Vizesi - mariposa34 - 17-08-2011 09:46 AM

O zaman ekstradan schengene baska ulkeden basvurayim mi? Baska ulkelere de gitmem gerekiyor.

RE: İspanya Vizesi - angelqan - 18-08-2011 01:11 AM

(17-08-2011 09:46 AM)mariposa34 Yazılan:  O zaman ekstradan schengene baska ulkeden basvurayim mi? Baska ulkelere de gitmem gerekiyor.

Bir cok sehre Ucakla gitmen gerekecek, bu yuzden de Check-in sirasinda vizen incelenecek ve SchengenVisa olmadigi icinde ucaga alinamayacaksin.
Eger oturumda alamicak kadar kisa kalacaksan (180gun) bir baska ulkeden bir Schengen Visa almani tavsiye ederim ya da bu durumunu Ispanya Elciligine anlatip bir de SchengenVisa icin yine Ispanya'ya basvurup basvuramayacagini sorabilirsin.

Ha yok ben arabayla seyahat edicem diyorsan, iste orada bir sorun yok yani SINIR diye bir sey yok ama yine de dikkatli olmak lazim polislerden kacmak lazim =)

RE: İspanya Vizesi - guasa - 18-08-2011 11:29 AM

‎5 Nisan 2010 tarihinden itibaren Ortak Vize Kodeksi, Schengen vize prosedürü kapsamında değişiklik yaptı. Buna göre;
Tüm D tipi vizeler, her altı aylık dönemde Schengen ülkelerinde de üç aylık kalış hakkı vermektedir - aynı oturma müsaadesi gibi. Bu kural, 5 Nisan 2010 tarihinden önce verilen D ve D+C vize sahiplerini de kapsamaktadır. Üye ülkeler, azami 1 yıllık D tipi vizesi verebilir.
B tipi transit vize kaldırılmaktadır - yabancı, Schengen bölgesinden transit geçiş planladığında, "TRANSIT" işaretli, C tipi Schengen vizesi verilecektir.
D+C tipi vize kaldırılmaktadır.
Avrupa birliğinin websayfasındaki bu belgede durumu açıklıyor:

http://europa.eu/rapid/pressReleasesAction.do?reference=MEMO%2F10%2F111&format=PDF&aged=1&language=EN&guiLanguage=en

RE: İspanya Vizesi - Español61 - 18-08-2011 01:35 PM

arkadaslar Her ulke vize konusunda istedigi gibi davranabilir, o yuzden benim tavsiyem bunu gideceginiz ulkelerin konsolosluguna sormanizdir.AB schengen vizesi var, avrupada oturumu olan turk pasaportuna sahip birisi almanyaya italyaya fransaya serbest girerken ingiltereye , irlandaya, isvece vize almadan giremiyor..buda ingiltere, irlandanin, iscevi nin kendisine ozel kanun cikartmasindan kaynaklaniyor.her ne kadar schengen i kabul etselerde cani istedigi gibi kanun koyabiliyorlar.
mariposa34 isimli arkadasin sorununan en guzel kesin ve yasal cozum sudur: (atiyorum) eger ispanyaya vizen ile girmissen, ve almanyaya ucakla seyahat edecek isen, ispanyadaki almanya konsolosluguna gidersin ve orada neden almanyaya gitmek istedigini belirten bir dilekce doldurarak belirli bir ucret odenerek vizeni bir gunde alabilirsin,boye yapan arkadaslarim oldu..hizli kesin garanti basin agirmadan yasal yoldan cozulen yontemdir..
AB birligi schengen cikartti ama her ulke bunu cani istedigi gibi degistiriyor ve en son Madritte ki Turk konsoloslugunda bu konuyu actigimda onlarda dertli idiler, ispanyaya bir cok kez uyarida bulunduklarini soylediler ama 180 gunluk vize alanlara neden diger avrupa ulkelerine gecme hakkini vermediklerini sorduklarinda ' ispanyada gezilip gorulecek cok yer var, diger ulkelere gitmelerine gerek yok' gibi absurt bir cevap vermisler..yani D tipi vize alan birisi YASAL olarak baska ulkeye vizesiz gidemez..ucakta sorun olabilir cnku kontrol var ama arabayla polise yakalanmadikca sorun olacagini sanmiyorum..

RE: İspanya Vizesi - angelqan - 18-08-2011 02:08 PM

Riske atmayin kendinizi hazir buradayken acin sorun elciliklere, konsolosluklara =)