Erasmus Forum
Almanya Vize Vermiyor - Yazdırılabilir Sürüm

+- Erasmus Forum (http://www.erasmusum.com)
+-- Forum: Ülkeler (/forumdisplay.php?fid=5)
+--- Forum: Almanya (/forumdisplay.php?fid=6)
+--- Konu: Almanya Vize Vermiyor (/showthread.php?tid=16122)

Almanya Vize Vermiyor - 06utku75 - 23-06-2018 07:02 PM

Arkadaşlar merhaba. Başım büyük dertte.

Tüm evraklarımı toplayıp 12.06.18'de İstanbul Alman Konsolosluğuna teslim ettim.
21.06.18'de vizemin durumunu öğrenmek için konsolosluğu aradım. Bana nufus kayıt örneğin ve sigortan yok dedi. Oysa AT11 ve nufus kayıt örneğim dosyamda var idi.
Tekrar kontrol edeceğiz dediler. Neyse, Cuma günü bana mail geldi. 720 euro asgari geçim miktarının 500 eurosunu hibeden kalan 220 euro için ise bloke hesap açmam gerektiğini söylediler. Oysa annem bana noterden taahhüt verdi. Neden istediler anlamadım. Toplu olara 12*220 EUROyu yatıracak gücüm yok. Ayrıca zamanım da yok.

Neden böyle yaptılar? Taahhüt verdim istemeleri saçma değil mi? Ne yapabilirim bu durumda?

Teşekkürler

RE: Almanya Vize Vermiyor - ertan2002 - 24-06-2018 12:02 AM

konsolosluklarin hakki var süpheli gördükleri durumlarda ekstra seyler isteyebilirler. Annenin taahhütünü kabul etmeme sebepleri elbette vardir ya da kasitli yapiyorlardir. Yerinizde olsam tekrar görüsürüm konsoloslukla, eksik ya da yanlis olan neler varsa onlari ögrenip eksiklerini gidermek istedigini söyle... bir ihtimal kabul ederler, etmezlerse hic bu isleri tasvip etmesem de ihtiyac kredisi gibi bi sey cekilip para öyle yatirilabilir.

RE: Almanya Vize Vermiyor - thisismydream - 24-06-2018 12:37 AM

Bence çok üzülme, ben 2 aydır bekliyorum izni ve hala bir dönüş yok tüm belgeleri tamamlamama rağmen, umarım istediğin gibi olur.

RE: Almanya Vize Vermiyor - beratika - 25-06-2018 02:20 PM

Ben de 16sında başvurdum hala cevap bekliyorum. Hiç umutu değilim zaten bizim okuldan başvuran 7 kişiye çeşitli bahanelerle red vermişler.

RE: Almanya Vize Vermiyor - eraydemir - 29-06-2018 01:03 PM

Aynı dert bendede var. Ailem golden visa almamı önerdi, golden visa ile birçok avrupa ülkesinde aileyide kapsayan serbrst dolayım hakkı varmış. Bunun için şuan en maktıklı seçenek Yunanistan'dan ev almak gibi ama benim tercihim Almanya'dan almak hem öğrenim görürüm hem otururm gibi düşünüyorum. Ama Almanya konusunda araştırdım pek bişey bulamadım Mesela Yunanistan'da bu maliyette bir ev alarak golden visa alınabiliyor. Yunanistan'dan golden visa alıp Almanya'ya eyahat edebilirmiyim yada illa Almanya'dan mı almak gerekiyor bilgisi olan var mı ?

RE: Almanya Vize Vermiyor - 06utku75 - 03-07-2018 01:55 PM

(25-06-2018 02:20 PM)beratika Yazılan:  Ben de 16sında başvurdum hala cevap bekliyorum. Hiç umutu değilim zaten bizim okuldan başvuran 7 kişiye çeşitli bahanelerle red vermişler.

Senin arkadaşların bu sene mi başvurdu?

RE: Almanya Vize Vermiyor - beratika - 04-07-2018 04:18 PM

(03-07-2018 01:55 PM)06utku75 Yazılan:  
(25-06-2018 02:20 PM)beratika Yazılan:  Ben de 16sında başvurdum hala cevap bekliyorum. Hiç umutu değilim zaten bizim okuldan başvuran 7 kişiye çeşitli bahanelerle red vermişler.

Evet. Bana de red geldi. 90 gün üstüydü,zorunlu staj değil diye red etmişler ama zorunluydu. Cuma bir dilekçeyle zorunlu olduğuna dair birkaç belge iletip faksladım, bakalım ne olacak. Normalde Ptsi başlıyordu stajım.

RE: Almanya Vize Vermiyor - 06utku75 - 05-07-2018 12:05 PM

(04-07-2018 04:18 PM)beratika Yazılan:  
(03-07-2018 01:55 PM)06utku75 Yazılan:  

Evet. Bana de red geldi. 90 gün üstüydü,zorunlu staj değil diye red etmişler ama zorunluydu. Cuma bir dilekçeyle zorunlu olduğuna dair birkaç belge iletip faksladım, bakalım ne olacak. Normalde Ptsi başlıyordu stajım.

Sanki vatandaşlık istedik neyi zorluyorluyorlar anlamıyorum erasmus öğrencisiyiz işte

RE: Almanya Vize Vermiyor - Cyriax - 16-07-2018 05:03 PM

12.07.2018 tarihinde Erasmus staj hareketliliği için Ankara başkonsolosluğu’nda 2 aylık schengen vizesine başvurdum. 13.07.2018 tarihinde UPS kargodan mesaj aldım ve bugün 16.07.2018 tarihinde vizem elime geçti. 66 gün multi girişli schengen vizem onaylanmış. Darısı diğer bekleyenlerin başına

RE: Almanya Vize Vermiyor - 06utku75 - 17-07-2018 11:26 AM

1 ayı geçti hala ses seda yok arıyorum açmıyorlar açtıklarında işlemde diyip kapatıyorlar

RE: Almanya Vize Vermiyor - cantfound - 19-07-2018 09:26 PM

Belgeleriniz tam mıydı staj mı erasmus mu? Şans işi mi ki ben anlamadım kiminin 1 hafta kimisinin 1 ay ?

RE: Almanya Vize Vermiyor - chen422 - 31-07-2018 08:49 PM

Merhaba,
16 Temmuz'da konsolosluğa gittim ben de bir sorun çıkmaz umarım diyerek. Hesabımda yeterli miktarda para olmasına, gelirlerimizi göstermeme rağmen bu hesabı 1 ay kadar önce açtırdığım için ve annem ve babam şu an çalışmadığı için benden bloke hesap açmamı istediler. Şimdi şu Fintiba ile uğraşıyorum. Galiba her şüpheli gördüklerinden bloke istiyorlar ama bunu açmak da ayrı bir dert.
Herkese kolaylıklar diliyorum.

RE: Almanya Vize Vermiyor - cantfound - 06-08-2018 11:00 PM

Yani erasmus erasmus bu muymuş gerçekten? Öğrenim için gidecektim daha gitmeden yıldım valla. Tercümesine para ver, bi vize randevusu alıyoruz ona para ver, Ankara şehrime daha yakın olmasına rağmen bide İstanbul'a gidecem konsolosluğa. İstanbul içinde kalacak yer parası ulaşım parası..,sigortaya para ver, üniversite 240 euro harç parası istiyo vs, uçak bileti bizden, Almanyada kalacak yer zaten ortalama 350 euro bi de bunu yemesi var,ulaşımı var(gezmeye görmeye para yeter mi bilmem) aylık verecekleri hibeden 500 euronun toplamda %80'ini veriyor devlet kalanını dersleri geçersek Türkiye'ye dönüşte veriyorlar(yurtdışındaki öğrenimim için bana para veriliyor değil mi yani o para bana yurtdışında lazımm??????) ne anladım öğrencilikten. Euro olmuş 6 bilmem kaç.(...)

Umarım işlerin(iz) yolunda gider.

RE: Almanya Vize Vermiyor - ertan2002 - 07-08-2018 08:28 PM

(06-08-2018 11:00 PM)cantfound Yazılan:  Yani erasmus erasmus bu muymuş gerçekten? Öğrenim için gidecektim daha gitmeden yıldım valla. Tercümesine para ver, bi vize randevusu alıyoruz ona para ver, Ankara şehrime daha yakın olmasına rağmen bide İstanbul'a gidecem konsolosluğa. İstanbul içinde kalacak yer parası ulaşım parası..,sigortaya para ver, üniversite 240 euro harç parası istiyo vs, uçak bileti bizden, Almanyada kalacak yer zaten ortalama 350 euro bi de bunu yemesi var,ulaşımı var(gezmeye görmeye para yeter mi bilmem) aylık verecekleri hibeden 500 euronun toplamda %80'ini veriyor devlet kalanını dersleri geçersek Türkiye'ye dönüşte veriyorlar(yurtdışındaki öğrenimim için bana para veriliyor değil mi yani o para bana yurtdışında lazımm??????) ne anladım öğrencilikten. Euro olmuş 6 bilmem kaç.(...)

o kadar maliyetli degil ben para bile biriktirdim ayrica gittigim ülkede calistim.. Kisacasi is sende bitiyor. Tercüman isleri de o kadar pahali degil. Ayrica bir yanlisin da su, derslerini gecemezsen hibe geri verilmiyor degil, tamamlaman önemli. Hepsinden kalmis olsan da kalan %80 ini alirsin, karsi okulun, kendi okuluna senin erasmusu tamamladigina dair kagit göndermesi lazim ve ayrica transkriptinin olmasi lazim o zaman kalan parayi verirler. Peki neden böyle yapiyorlar? Bir cok ögrenci gidiyor sonra pisman oluyor ve ülkesine dönüyor. Ee bu sefer %100 ünü geri aliyorlar. Ayrica oraya gidip hic bi sey yapmayabilirsin de ama o kagit gelmezse %20 yi alamazsin ve erasmus yapmamissan okulun verdigi tüm parayi geri isteyebilir. Bence her sey cok mantikli.

Üniversitemin bana kattigi belki en büyük sey erasmus ile avrupa kapisini acmak. Suanda isvicre'de yasiyor ve calisiyorum bunu da hep dedigim gibi erasmus'a borcluyum. Bir cok seyi ailemden para almadan yaptim bu arada.. Is kiside biter, bahane üretmek kolay.

RE: Almanya Vize Vermiyor - cantfound - 27-08-2018 12:20 AM

(07-08-2018 08:28 PM)ertan2002 Yazılan:  
(06-08-2018 11:00 PM)cantfound Yazılan:  Yani erasmus erasmus bu muymuş gerçekten? Öğrenim için gidecektim daha gitmeden yıldım valla. Tercümesine para ver, bi vize randevusu alıyoruz ona para ver, Ankara şehrime daha yakın olmasına rağmen bide İstanbul'a gidecem konsolosluğa. İstanbul içinde kalacak yer parası ulaşım parası..,sigortaya para ver, üniversite 240 euro harç parası istiyo vs, uçak bileti bizden, Almanyada kalacak yer zaten ortalama 350 euro bi de bunu yemesi var,ulaşımı var(gezmeye görmeye para yeter mi bilmem) aylık verecekleri hibeden 500 euronun toplamda %80'ini veriyor devlet kalanını dersleri geçersek Türkiye'ye dönüşte veriyorlar(yurtdışındaki öğrenimim için bana para veriliyor değil mi yani o para bana yurtdışında lazımm??????) ne anladım öğrencilikten. Euro olmuş 6 bilmem kaç.(...)

o kadar maliyetli degil ben para bile biriktirdim ayrica gittigim ülkede calistim.. Kisacasi is sende bitiyor. Tercüman isleri de o kadar pahali degil. Ayrica bir yanlisin da su, derslerini gecemezsen hibe geri verilmiyor degil, tamamlaman önemli. Hepsinden kalmis olsan da kalan %80 ini alirsin, karsi okulun, kendi okuluna senin erasmusu tamamladigina dair kagit göndermesi lazim ve ayrica transkriptinin olmasi lazim o zaman kalan parayi verirler. Peki neden böyle yapiyorlar? Bir cok ögrenci gidiyor sonra pisman oluyor ve ülkesine dönüyor. Ee bu sefer %100 ünü geri aliyorlar. Ayrica oraya gidip hic bi sey yapmayabilirsin de ama o kagit gelmezse %20 yi alamazsin ve erasmus yapmamissan okulun verdigi tüm parayi geri isteyebilir. Bence her sey cok mantikli.

Üniversitemin bana kattigi belki en büyük sey erasmus ile avrupa kapisini acmak. Suanda isvicre'de yasiyor ve calisiyorum bunu da hep dedigim gibi erasmus'a borcluyum. Bir cok seyi ailemden para almadan yaptim bu arada.. Is kiside biter, bahane üretmek kolay.

O kadar maliyetli değil demişsin sana şuan güncel hibem yatmadan verdiğim ücretleri yazayım o zaman: okul harci: 240 euro verdim, kalacagim yurt depozito istedi 746 euro ona verdim ayrica 1.kirayi da yatirmami soyledi 370 euro ayrica yatirdim.Bu havale islemleri icin 3 ayri swift yaptim ziraat bankasi 13 er eurodan 39 euro ayrica ucret aldi. Uçak biletleri 1300-1500 tl civarinda. Tercüme o kadar pahali değil demişsin kağıt başı 40-50 tl fiyat aldim ve 40 tlden 5 tane belge çevirttirdim ve 200 tl ona gitti çünkü konsolosluk tercümeleriyle birlikte istiyordu. Daha konsolosluğa gidiş geliş kalışı sigorta yaptırdığım ücreti bile yazmadım farkındaysan euronun 2018 Ağustos ayında 6.96 olduğunu hesaba katarsak 746+39+370+240 euro =9 bin kusur tl, hatta 10 bine yakın.( Tabi ekonomimizin mükemmelliği burada devreye giriyor.) Uçak bileti, tercüme parası, noter parası, konsolosluğa gitmeyi vs. hesaba katmadım daha. Aylık verecekleri para da 500 euronun %80i (işte buna gülünür) Ayrıca kaldigin surece zaten %80 i alıyorsun( onu da versinler bi zahmet) benim bahsettiğim %20 lik kalanı dönüş işlemlerini tamamladığında ve derslerin belli kismini geçtiğinde Türkiyede veriyorlar(hibem bana orada lazım!) sadece transkript yeterli değil yani. (suan universitemin guncel hibe sozlesmesinde oyle yaziyor)Öğrenci halinle çalışıp 10 bine yakın biriktirip (buna o kadar maliyetli değil diyorsanız) ailemden para almadan hallettim her şeyi diyordaniz ne mutlu size. Bu arada iş bulursam kesinlikle ben de çalışacagım zaten. Bu kadarcık hibeyle zor.

RE: Almanya Vize Vermiyor - 06utku75 - 28-08-2018 09:40 PM

Arkadaşlar şuan ankaradan istanbula gidiyorum yoldan yazıyorum.

Allah belalarını versin başka hiç bir şey demiyorum. 2 bin tl masraf yaptım uçak biletim yanacak. Başta bloke hesap diye tutturdular şimdi de 3. Ay olacak bana mail atmışlar, evraklarınız eskidi yenilerini alın diye.

Şuan okul ve kyk yurt kaydımı açtırmaya gidiyorum vazgeçtim zaten red gelecek. HİÇBİR EVRAĞIM EKSİK OLMADIĞI HALDE eksik evraktan red edeceklermiş. Sebebi evraklarım eskimiş. Ulan tabi eskir 3 ay vize süreci mi olur.

Annem babam işçi. Burslarımdan arttırdığım paraları da bunlar yedi 2 bin tl den fazla zararım var, vize veren kişilelerin de çocukları var elbet allah çocuklarından çıkartsın yaz ttatilimi berbat ettiler 6 aydır erasmus ile uğraşıyorum hala yoldayım

Türk pasaportunun değerini bu seviyeye çekenler de rahat uyumasın

RE: Almanya Vize Vermiyor - cantfound - 02-09-2018 07:54 PM

Çok geçmiş olsun... İşleri yokuşa sürmeleri öğrencileri bu denli uğraştırmaları gerçekten çok kötü.

RE: Almanya Vize Vermiyor - Kolnsberger - 07-01-2019 09:25 AM

neler olmuş burada böyle ya? ben iki defa staj için gittim. sorun çıkmamıştı ama arkadaşlar sanırım d vizesi almak istedikleri için mevzu uzamışta uzamış.

RE: Almanya Vize Vermiyor - ygtgnl - 07-01-2019 08:41 PM

Arkadaşlar Almanya'da vize işlemlerinizde yardımcı olabilecek video serileri

Bloke Hesap , Garantör ve Almanya'da Eğitim ile alakalı ;

https://www.youtube.com/watch?v=kF0Bu8XUxsY&t=7s

RE: Almanya Vize Vermiyor - Hypsia - 21-03-2019 03:20 PM

artik herkesten istiyorlar bloke hesap.

RE: Almanya Vize Vermiyor - Kolnsberger - 03-04-2019 01:41 AM

(21-03-2019 03:20 PM)Hypsia Yazılan:  artik herkesten istiyorlar bloke hesap.

nasıl herkesten bloke hesap isteniyor? staj maaşı alanlardan da mı?