Erasmus Forum
Erasmus Zengin Öğrenci Programı mı? - Yazdırılabilir Sürüm

+- Erasmus Forum (http://www.erasmusum.com)
+-- Forum: Erasmus (/forumdisplay.php?fid=31)
+--- Forum: Erasmus Karışık (/forumdisplay.php?fid=36)
+--- Konu: Erasmus Zengin Öğrenci Programı mı? (/showthread.php?tid=140)

Erasmus Zengin Öğrenci Programı mı? - yavuzhizarci - 14-12-2008 08:19 AM

Erasmus zengin öğrenci programı mı?

Öğrencilere 300 - 600 Euro arası hibeler veriliyor ki neredeyse her üniversite önce sadece %60-80 lik kısmını yatırıyor. Yatırma zamanıda yurtışına çıkıldıktan 1 2 hatta 3 ay sonra.( Her üniversitenin gönderim şartları farklıdır )

400 euro hibe alan bir öğrenci %60 ını düşünürsek aylık 240 Euro ile ne yapabilir. Bunun içinde konaklama masrafı, yemek masrafı, okul giderleri, ve gezme eğlenme nasıl olabilir. Sadece konaklama için aylık en az 100 euro verse kalan 140 euro ile hiç gezmese tozmasa kontur almasa çafede çay içmez her yere yürüyerek giderse, günde yemek için 5 euro bile kalmıyor.

Bu da demek oluyorki hibeler kesintili halde gönderildiği taktirde kesinlikle yetersiz. Zaten yurt dışına çıkmak için 1 2 milyar arası masraf yapan öğrenciye birde yurt dışı yükü biniyor.

400 euro hibe verilen bir ülke için minimum gider 700 euro denilebilir. Yine gezme tozma kısmının tam tadına varamadan.

Peki ne yapılmalı her öğrenciye 700 euro hibemi verilmeli..
Bana göre 700 euro verilmese bile hibeler kesintisiz %100 yatırılmalı.
Karşı taraftaki üniversitelerle öğrencinin yurtta bedavaya kalması ayarlanmalı. Benim kaldığım yurtta 500 öğrenci barınıyor ve sadece 20 si Erasmus. 20 kişinin bedavaya kalması hiçbir yeri batırmaz..

RE: Erasmus Zengin Öğrenci Programı mı? - jasco - 15-12-2008 10:21 PM

aynen katılıyorum görüşlerine. Biz göremesekde Erasmusun ilerde çok daha düzenli bir program olacağını düşünüyorum bende. Hibeler gerçekten yetersiz sanmıyorumki sadece hibe ile geçinen öğrenciler olsun.

RE: Erasmus Zengin Öğrenci Programı mı? - LaDy - 16-12-2008 02:18 AM

arkadaslar bende çek cumhuriyetinde erasmus ögrencisiyim.GErcekten hibeler yetmiyor. benim verilen hibem 2 ayda bitti (: Ki Çek okdar pahalı degil (:

RE: Erasmus Zengin Öğrenci Programı mı? - onurcuk01 - 16-12-2008 08:18 PM

arkadaslar bencede hibeler cok az..yok yuzde su kadarini once soyle edecez yok boyle...zaten az veriyorlar birde yuzde 20 donunce alacakmisiz felan fisman...adam gibi versinler yafu Big Grin
sikayet yazmak isterseniz ingilizcebombalayin http://www.esn.org ..duyarli olun sizde yazin yetmiyor diye..bana bi ara cevap geldi tabiri caizse kurallar boyle kardesimisine geliyorsa gibi bi cvp geldi Big Grin aslinda hakli taraflari var onlarin cunku erasmus toplantilarinda sonuclarina katlanirsiniz ona gore karar verin dediler...bende o yonden kendimi haksiz buluyorumama bu demek degildirki hibeler cok..ornek veriyorum ben 2400 aldim tiko para donunce 600daha alcam ama sadece ev depozitosu icin gelirgelmez 500 euro verdim ustune birde 180 euro kira verdim...siz deyin gitti 1000 euro :)italyada yasamak ta pahali zaten vs vs uzar gider...

RE: Erasmus Zengin Öğrenci Programı mı? - The Araminas - 19-12-2008 05:26 PM

Bence olayı yarışma formatına soksun erasmusta sadece hibe ile geçinene büyük ödül versinler Smile Smile

RE: Erasmus Zengin Öğrenci Programı mı? - Lincoln - 17-04-2009 11:37 PM

(19-12-2008 05:26 PM)The Araminas Yazılan:  Bence olayı yarışma formatına soksun erasmusta sadece hibe ile geçinene büyük ödül versinler Smile Smile

Big Grin Big Grin

RE: Erasmus Zengin Öğrenci Programı mı? - ohhannesburger - 18-04-2009 05:43 PM

ben sanirim buraya bi cevap yazmistim ama silinmis, neden oldgunu pek anlamadim veya ben yanlis hatrlyorum,neyse arkadaslar bu zaten burs degil , hibe yani karsiliksiz size belirli bi miktar desteklemek icin para veriliyor. zaten erasmus diger turlu demek degildir, en kolay sekilde bircok ogrenciye bu firsati ayni anda sunan bi program icin neden bu kadar sikayet ediyorsunuz bunu anlamadim, ilk andan son ana iki tarafta da size ilgi gosteren ve de ayni anda 100 lerce kisi gonderip 50 lerce ogrenci alimi yapan ofislerin para konusunda her bir ogrencinin isteklerini karsilamasini nasil bekliyorsunuz? binlerce euronun her bir ogrenci icin yanlis kabul etmeyen bir sistemde ayarlanip resmi islemlerinin yapilmasini ne kadar kolay saniyorsunuz ki zaman zaman gec vakitlere kadar o dosyalar duzenleniyor.
bu kadar kolay kullanilabilen ve de son derece hayatiniza deneyim ustune deneyim katan bir program icin neden bu kadar sikayet ediliyor inanilir gibi degil!
haftada zaten 10-15 saat ders oluyor(staj haric) geri kalan zamanda calsabilirsiniz sonucta bu da deneyim.Erasmus programinda gezmenin ve de eglencenin haddi herkes icin cok.
Sonuc olarak Zengin programi falan degil arkadaslar ama ailenizin size ayda verdigi parayi yurtdisinda da alsaniz yetirebilirsiniz hatta calisirsaniz daha az yuk olmus olursunuz

kolay gelsin

RE: Erasmus Zengin Öğrenci Programı mı? - luna - 18-04-2009 09:10 PM

hibe kesinlikle yetersiz ve adil olmayan bir şekilde dağıtılıyor. örneğin ben Roma da yaptım ve gitmeden yüzde 80 i peşin aldım, yani aylık nakit 400 euro ile gittim, lakin benim kiram 500 euroyu buluyodu, yani daha harcama yapmadan -100 euro ile başlıyosun aya. ama italyanın daha küçük bi üniversitesi ya da kasabasına giden kişi de aynı parayla gidiyor, elbet ona da yetmeyecektir ama ben sadece ülke bazında değerlendirilmesini de yanlış buluyorum, roma, barselona, pariste yaşamla, daha küçük şehirlerde yaşam da bir değil sonuçta..

RE: Erasmus Zengin Öğrenci Programı mı? - ohhannesburger - 18-04-2009 11:25 PM

o zaman HİBE'yi ulkelere, sehirlere,kasabalara,universitelere hatta semtlere gore bolmeleri lazim hatta belki de cok luks davranip gidecegimiz yerin en guzel yerinde ev tutmaliyiz,aylik harcamamizi, gezi planlarimizi vs. fatura seklinde ulusal ajans'a gonderip buna gore HİBE istemeliyiz, boylece Turkiye'deki 100'u askin universitenin her birinde 100 u askin erasmus ogrencisine ayri ayri hibe gonderebilir ve her bir kisinin yuzunu gulebilir,erasmus daha bir cosar,herkes mutlu olur.
hatta alacagimiz paranin % sini de belirlesek ve de universitelerin erasmus ofisleri daha bi senlense.
BELKİ BU SEKİLDE ADİL OLABİLİR Mİ!!?

RE: Erasmus Zengin Öğrenci Programı mı? - Lincoln - 18-04-2009 11:57 PM

(18-04-2009 09:10 PM)luna Yazılan:  hibe kesinlikle yetersiz ve adil olmayan bir şekilde dağıtılıyor. örneğin ben Roma da yaptım ve gitmeden yüzde 80 i peşin aldım, yani aylık nakit 400 euro ile gittim, lakin benim kiram 500 euroyu buluyodu, yani daha harcama yapmadan -100 euro ile başlıyosun aya. ama italyanın daha küçük bi üniversitesi ya da kasabasına giden kişi de aynı parayla gidiyor, elbet ona da yetmeyecektir ama ben sadece ülke bazında değerlendirilmesini de yanlış buluyorum, roma, barselona, pariste yaşamla, daha küçük şehirlerde yaşam da bir değil sonuçta..

Yurtta kalsanız ne kadar ödersiniz?

RE: Erasmus Zengin Öğrenci Programı mı? - ohhannesburger - 19-04-2009 01:10 AM

muhtemelen daha az, ulkesine gore de degisir, ne sekilde ir yurt olduguna da bagli ama sorun bu degil, tabiki butunun bir parcasi ama kavram sudur ki; HİBE veya BURS ayrimi yapilamamasi. Kimse size yetirecek kadar para vermek zorunda degil ve de ayni anda 10 000 lerce kisiye egitimlerini yurt disinda tanima firsati verip en kolay yoldan yol gosteren ve de belirli bi miktar maddi destek cikan kac program gordunuz hayatinizda hele ki bizim ulkemizde hala asilamayan bir konu olan yurt disi kavramini. Hayatinizdaki tecrubeleri 2 kat arttiran ve hayattaki kendinize guven duygusunu artiran kac program var, az bucuk ingilizceyle haftada 3 gun egitim icerip, fazla zorlamayan kac egitim sistemi taniyorsunuz?
butun bunlar, yeni insanlar tanima , yeni yerler gezme , eglenme, alkol, ortam'a gelince iyi de HİBE'ye gelince mi kotu!! ULUSAL AJANS, ERASMUS OFİSİ, BU İSİ BİLENER BANGİR BANGİR BAGİRİYOOO, BU BURS DEGİL, HİBEEEEEE PROGRAMİ DİYEEEEE,
sikayet etmenin hic bi manasi yok arkadaslar, yok kasabalardaki, buyuk sehirlerdeki yasam farkli hic adil degil sacmaligini da birakin ne yani Turkiye'de her yer mi esit, kucuk bi kasaba'da yasasaniz, durumunuz da orta seviye olsa ve de İStanbul'u kazansaniz, adil degil diyee okumayacak misiniz?

RE: Erasmus Zengin Öğrenci Programı mı? - luna - 19-04-2009 11:39 AM

Romada yurtta kalma gibi bi imkan yoktu maalesef, herkes, normal öğrenciler de oda kiralıyor.
Demek istedigim neden bu kadar ters anlasilip saptirildi onu da anlayamadim ayrica. oda kiralarının 450-500 euro altında olmamasi, ya da okula 1 saat uzaklıkta, 2 otobüs değiştirip ulaşımın sağlandığı yerlerde bi odanın 300-400 civarında olması benim lüks düşkünü oldugum için hibeyi yetersiz buldugum anlamına gelmez. Burda hibenin yeterliliği ile ilgili başlık açıılmış ona cevap yazıyoruz, işleyişle ilgili şikayetlerinizi de başka başlık açar oraya yazarsınız burda milletin şikayetleri üzerine ileri geri konuşmak yerine.. zaten herkes gitmeden önce uzun uzadıya araştırıp ona göre karar verip gidiyo. insanların hibenin ne kadarının yettiğini bilmek istemesi de doğal bence

RE: Erasmus Zengin Öğrenci Programı mı? - ohhannesburger - 19-04-2009 04:12 PM

benim kimseye ileri geri konustugum yok , olani soyluyorum, ama burda konusulanlar hibenin yetersizliginden yakinma, daha cok isteme, ulkelere gore dagilim komisyon tarafindan ulkeler arasindaki ekonomik farka gore de belirleniyor yani 5. gruptaki ulkelere bi Turk ogrencinin gitmesiyle aldigi parayla bi baska avrupa birligi ogrencisinin gidip aldigi para ayni degil, bizim ekonomimiz kotu oldugu icin digerlerine gore iyi bile para aliyoruz ama ulusal ajans size bu parayi verip bunu kullanmasini size birakiyor, kimilerien iyi sekilde yetiriyo kimileri de yetiremiyoo ama sikayet etmek kimsenin hakki degil!!
bu konu da lutfen kapansin,kimseye kasitl bir lafim yok.
kolay gelsin

RE: Erasmus Zengin Öğrenci Programı mı? - Lincoln - 03-06-2009 01:34 AM

!! Benim Başbakanlık bursumu keseceklermiş !!!

RE: Erasmus Zengin Öğrenci Programı mı? - yoko_oh_no - 03-06-2009 01:25 PM

erasmus zengin ya da fakir öğrenci programı değil bence çünkü bu bi kültür programı. yani programın amacı fakir öğrencilerin avrupada eğitim görmesini sağlamak olmadığı gibi zengin ailelerin ah benim oğlum avropalarda eğitim gördü demesini sağlamak da değil. amaç farklı kültürlerden insanların bir araya gelip bişeyler yapabilmesi ki bunu desteklemek amacıyla da insanlara hibe veriliyor. verilen hibeler ülkesine göre oldukça değişken ben danimarka'dayken fransız arkadaşlar aylık 200€ya talimken bize 600€ hibe veriliyor yani bu durumda isyan etmesi gereken biz miyiz emin değilim. tabii ki de paranın daha fazla verilmesini gönül ister Big Grin ama amacı karıştırmamak da gerekli diye düşünüyorum efendim
hörmetler

RE: Erasmus Zengin Öğrenci Programı mı? - spain61 - 03-06-2009 01:59 PM

Erasmus´a Katiliyorsaniz verilecek her türlü $arti kabul etmi$siniz demektir. Erasmus programinda Türkiye´ye daha çok hibe verildigi dogru.A ncak Avrupada okuyan ögrencilerin ve avrupa ülkesinin farki $uradan meydana geliyor; Erasmusla egitim alan avrupa ögrencileri ,100-200 € aldigini söylüyorlar ama hepsi genelde Burslu okuyorlar. Yani erasmus programi haricinde Universite veya yerel meclis yönetimleri kendi ögrencilerine burs veriyor. Burda Avrupada okuyan bir ögrencinin ayda erasmus hibesi ile ayda 1.000 euro´ya yakin para almasi demektir ki bu hemen hemen her avrupa erasmus ögrencisinde var.
Avrupadaki burs ile Türkiye´de ki buras anlayi$i kesinlikle çok çok farkli. Avrupa size kalacak yer-uçak- kira yardimi-sigorta vs.. gibi imkanlar sunarken(Erasmustan Bahsetmiyorum, avrupada basit bir burs imkannindan bahsediyorum), Türkiye´de ayda 50 ytl almak icin 10 takla atardik. Türkiye $artlarinda verilen en iyi hibe-Burs bence"Erasmus" Oldugu birgerçektir. Bunun da temeli avrupa destekli oldugu için saniyorum.

RE: Erasmus Zengin Öğrenci Programı mı? - crozwise - 24-06-2009 03:13 PM

bence gideceginiz yerde eglenmek istiyosaniz cebinizde en az aylik verilen hibenin %50si kadar daha para olmasi gerekir. mesela polonyaya mi gittin, aylik 300 euro veriolar, cebinde her ay icin ekstradan 150euro daha olmali.

yukarida yazilanlari da goz ucuyla okudum, turkiye`ye fazla hibe veriliyomus, dogrudur, avrupali ogrenciler ulasim icin 40-50euro verirken, biz oralara gitmek icin ortalama 200-300euro bilet parasi veririz. Asgari ucret Fransa`da 1200euro iken, Fransiz ogrenci aylik ister 100euro, ister 600euro hibe alsin, ne farkeder. Bence karsilastirma yapmak yerine, Avrupa`da egitim almaya (hem de hibeli olarak) hak kazandigimiz icin sevinmeliyiz. Hibe odemesinde gecikmeler engellenirse, cok daha guzel bir program olucak Erasmus...

RE: Erasmus Zengin Öğrenci Programı mı? - furkanguzel - 30-06-2009 03:20 PM

kesinlikle katılıorum. yurtdışına çıkıp bir de keyfince yeterli parayla yaşayan kaç insan tanıyorsunuz. brezilyaya gittim portekizce öğrendim kursa 300 Reais verdim otobüs parasına zor yetiştim. Amerikaya burslu gittim 1 sene kaldım her ay verilen 125 dolarla yaşamaya çalıştım ve başardım /konaklamaya para vermedim/ boş zamanlarımda çim biçtim saati 20 dolardan. bebek baktım. sonuçta siz erasmusu bir eğlence olarak görüyorsanız yanınızda aylık harcayacak 1000 euro da götürseniz size yetmez. eğleneceğiniz kadarını kazanıp, artanı kadar yaşadığınızda önünüze çıkan tecrübeye geldiğinizde siz bile inanamazsınız. bence elinizdeki fırsatın kıymetini bilin şikayet etmeden önce. ayda 150 euro hibe veriyorlar diye cesaretlenip erasmusla gidiyorsanız bence hesap kitap yapmadan bir daha hareket etmemeyi erasmus senenizde gayet iyi şekilde tecrübe edersiniz Smile

(18-04-2009 05:43 PM)ohhannesburger Yazılan:  ben sanirim buraya bi cevap yazmistim ama silinmis, neden oldgunu pek anlamadim veya ben yanlis hatrlyorum,neyse arkadaslar bu zaten burs degil , hibe yani karsiliksiz size belirli bi miktar desteklemek icin para veriliyor. zaten erasmus diger turlu demek degildir, en kolay sekilde bircok ogrenciye bu firsati ayni anda sunan bi program icin neden bu kadar sikayet ediyorsunuz bunu anlamadim, ilk andan son ana iki tarafta da size ilgi gosteren ve de ayni anda 100 lerce kisi gonderip 50 lerce ogrenci alimi yapan ofislerin para konusunda her bir ogrencinin isteklerini karsilamasini nasil bekliyorsunuz? binlerce euronun her bir ogrenci icin yanlis kabul etmeyen bir sistemde ayarlanip resmi islemlerinin yapilmasini ne kadar kolay saniyorsunuz ki zaman zaman gec vakitlere kadar o dosyalar duzenleniyor.
bu kadar kolay kullanilabilen ve de son derece hayatiniza deneyim ustune deneyim katan bir program icin neden bu kadar sikayet ediliyor inanilir gibi degil!
haftada zaten 10-15 saat ders oluyor(staj haric) geri kalan zamanda calsabilirsiniz sonucta bu da deneyim.Erasmus programinda gezmenin ve de eglencenin haddi herkes icin cok.
Sonuc olarak Zengin programi falan degil arkadaslar ama ailenizin size ayda verdigi parayi yurtdisinda da alsaniz yetirebilirsiniz hatta calisirsaniz daha az yuk olmus olursunuz

kolay gelsin

erasmus senende 3 katlı villa kiralayıp kızlara hava attıysan o erasmusun sorunu değildir heralde Smile hangi şartlarda kaldığını bilmiyorum ama ayda 500 eurodan çok daha ucuza kalacak bi oda yada yurt v.s ayarlayabilirdin. oldu; bi de kiraladığın ev şartlarına göre hibe yollasınlar Big Grin

(18-04-2009 09:10 PM)luna Yazılan:  hibe kesinlikle yetersiz ve adil olmayan bir şekilde dağıtılıyor. örneğin ben Roma da yaptım ve gitmeden yüzde 80 i peşin aldım, yani aylık nakit 400 euro ile gittim, lakin benim kiram 500 euroyu buluyodu, yani daha harcama yapmadan -100 euro ile başlıyosun aya. ama italyanın daha küçük bi üniversitesi ya da kasabasına giden kişi de aynı parayla gidiyor, elbet ona da yetmeyecektir ama ben sadece ülke bazında değerlendirilmesini de yanlış buluyorum, roma, barselona, pariste yaşamla, daha küçük şehirlerde yaşam da bir değil sonuçta..

RE: Erasmus Zengin Öğrenci Programı mı? - selmin - 03-07-2009 11:16 PM

Şu noktada lunaya katılıyorumi roma'da 400-500 eurodan aşşa tek kişilik oda bulmak imkansız arkadaşlar yani yurt fln yok ha çift kişilik olur, şehir merkezine uzak olur o şekilde bulunabilir...
Ama bu iş bulma meselesinde kesinlikle haklısın biz hep el bebek gul bebek yetıstıgımız ıcın ve de rahata duskun oldugumuz ıcın bızı sıkıntıya sokucak her seyden kacıyoruz, eylülde roma'da erasmus yapıcam, şimdiden iş ilanlarını araştırıyorum, çalışmak kesinlikle şart, en azından kendimi rahat ettırıcem, hoş italyanca bildiim için de iş bulmak belki daha kolay olabilir ama dediğim gibi biz türk öğrencilerin avrupalılardan ziyade daha "eglence" amaclı erasmus yaptıkları bi gerçek...İkisinin ortasını ayarlamak gerekli...

RE: Erasmus Zengin Öğrenci Programı mı? - elturco - 30-11-2009 12:39 AM

Verilen hibeler öğrenciler gittiğinde paşalar gibi yaşasın evliya çelebi gibi gessin diye verilmiyor ki zaten!

Hibe öğrencinin kendi ülkesi ve gideği ülkedeki fiyat farkını farkını kapatmak / dengelemek için veriliyor.. bu yüzden Türkiyeden giden biri 500€ alırken ALman bir öğrenci 150-200€ alıyor..

Yani sonuçta sadece hibeye güvenmemek gerekir diyorum ben...

RE: Erasmus Zengin Öğrenci Programı mı? - ohhannesburger - 01-12-2009 12:16 AM

...ve de ozetle en dogrusunu soyluyorsun.

RE: Erasmus Zengin Öğrenci Programı mı? - mkudacoruna - 25-12-2009 04:14 AM

benım bu konuda sorunum hıbenın mıktarıytla degıl verılısıyle! tamamen vermelerı lazım bence yok %80 sımdı gerı kalanı sonra olmuyor.evet yetmıyor sadece hıbe ama adı ustunde hıbe... turkıyedede burs alıyoruz ama sadce burs kımseye yetmıyo yetmez.sonucta aıle takvıyesını fazlasıyla alıyoruz turkıyede.bence maddı konulardakı duzenımızı degıstırmezsek hıbe konusuda sorun olmamıs olur...Smile

RE: Erasmus Zengin Öğrenci Programı mı? - xdream - 01-05-2010 03:32 PM

bazı insanlar erasmus ajanı gibi konuşuyor çok şüpheli...öncelikle eğer ki aradaki farkı kapatmak ise, sizin düşündüğünüz gibi değil.. 100€ felan almıyor yabancılar.akdeniz üni.deyim ve 700€ ile 1400€ arası para alan çok yabancı arkadaşım var aile desteği yok!!!!polonya,ispanya,almanya,çek cumhuriyeti..eğer herbiri ile görüşmek isterseniz uygun bir platfomda... ,Gelir-Düzeylerini vs...konuşturabilirim.yani zaten amacına uygun değil erasmus Türkiye için, bu kesin bir gerçek.örneklendiriyim hemen, erasmus un amacı farklı toplumları dillerini kültürlerini tanımak ve ülkene geri döndüğünde o ülkelerin bedava tanıtımını yapmak aslında ,,bunun yanında çapraz bilgi alabilmek okuduğun bölümün bilgilerini başka proflardan almak vs..sen orda geçim sıkıntısı yaşicaksın boş zamanlarda nasıl para kasarım diceksin.kısaca gezmiceksin takılmicaksın hadi bunları geçtim ders çalışın haftada 15 saat olan max. derslere ; ki yarısı hikaye olan dersler seçmeli..bakalım erasmus olarak tr e gelen insanlarla eşit yada yakından bir hayat sürebilicekmisiniz artı onlar tr e gelince iş imkanları her yerde ve en kötüsü bunlara 500€ daha çıkan işler..tr lilere verilmeyen işler bunlar..ayrıntıya inmicem..az üstte anlattığım sonuç ile doğacak sorunlar şunlar...bu sistem insanı kötü ahlaka itebilir nedeni şudur aç kalırsan kötüleşirsin, bedavacı olursun, az ahlakından yoksun bir yönün var ise ya da paranı kullanmayı bilmiyor isen, arkadaş sahibi olmayan biri isen az içine kapanık..ister kızın ister sevin bnm için farketmez en net sonuç budur bunun üstünden düşünün:::fakir olanın ahlakından şüphe ederim..bunu söyleyenin kim olduğunuda bilirsiniz umarım..insanlar geçinemez ise neler oluyor izleyin haberleri örnek şekil 1a..erkek için ayrı kadın için ayrı problemlerle yüzyüze kalıverirsiniz..unutmadan avrupada sizin yaşınıza gelen insanlar ailelerinden 5 kuruş almazlar.istisnayi durumlar olabilir..10 kişi yollayın doğru yollayın sefil etmeyin gerekirse ben de gitmem çok zor değil; ama gidicek adam yamulmasın orda beni yollayıp başkasından keseceksen yollama beni de..fakir ülkeysen avrupa ile şekil savaşına girme..yok değilim diyorsan adam gibi para ver olay budur..tartışmak anlamsız istedikleri şey de zaten gitmemeniz.elinden geleni yapıyorlar bunun için ama karşı cvp lar gelir ise bunlarıda uzun uzun yazarım.kendinize iyi bakın arkadaşlar..son; herkez ailesinden para almakta zorunda değil artık şunuda devlet bir öğrensin!!!daha gitmeden sorun, gidince neler olcak= şenlikBig Grin

RE: Erasmus Zengin Öğrenci Programı mı? - LosTie - 01-05-2010 05:24 PM

Aslında bence de hibeler biraz yetersiz kalıyor,üstelik bu yıl geçen yıllara göre daha da azaldı hibe mitarları.Eğer Avrupa'ya gidildiğinde aileden de ekstra bir destek sağlanmazsa işimiz gerçekten zor.Çünkü bunun kirası var,yemeği var,eğlence kısmı var.Ama Erasmus programının bir burs programı olmadığı da her seferinde dile getiriliyor.Artık yapacak birşey yok eğer Erasmus'tan faydalanmak istiyorsak bir şekilde para konusunu dengelemeliyiz.

RE: Erasmus Zengin Öğrenci Programı mı? - papalina - 22-12-2010 11:07 AM

okulun yurt ayarlayamaması büyük mağduriyet, bütün param kiraladığım odaya gidiyor.
mağduriyetten ve hibeden öte sorun bence vize. 5 aylık programa 4 aylık vize verilmesi büyük bir ayrımcılık bence. vizeye para almıyorlar, ama az süre verip, oturma izni ile o parayı koparmaya çalışıyorlar. başka öğrenciler sabıka kaydı vs gibi angaryalarla kendilerini kanıtlamaya(suçsuz ve temiz bir insan olduğuna) zorunlu değilken, biz mülteci muamelesi görüyoruz. o zaman yapmasınlar bu anlaşmayı Türkiye ile, niye yapıyorlar ki. özel bir anlaşma, her tür şartı uygulanıyor ama vize verilmiyor. saçmalık ötesi.

RE: Erasmus Zengin Öğrenci Programı mı? - Penelopeia - 26-12-2010 04:42 PM

gidilen ülkeye bağlı bence bu sorunun cevabı. mesela ben italya'dayım ve maalesef italya pahalı bir ülke ve tabiki hibe hiçbir şekilde yeterli olmuyor. yalnız ailemden aldığım miktar da türkiye'de şehir dışında ailesinden ayrı okuyan yurtta ya da evde kalan bir öğrencinin ailesinden aldığı paradan daha fazla değil. yani çocuğunu şehir dışında okutabilen bir aile hibeli olarak erasmusa da çok rahat gönderebilir bence. kaldı ki çok daha ucuz olan ülkelerde hibesini yetirebilen insanlar da duydum.

bu arada eklemeyi unutmuşum başka hiç bir yerden burs veya kredi de almıyorum.

RE: Erasmus Zengin Öğrenci Programı mı? - xelent - 26-12-2010 05:31 PM

evet,erasmus zengin öğrenci programı. dolayısıyla ben gidiyorum.

RE: Erasmus Zengin Öğrenci Programı mı? - spok - 26-12-2010 11:32 PM

kesinlikle ulkeye gore degisir. ben ingilteredeyim ve hibeyle sirf yasamayi dusunmek hayalden baska hicbirsey olmaz. hibe zaten 432 euro ve tamami benim kaldigim yere gidiyor, bunun yemegi ve gezmeside var. sonucta orada ac acikda gezmiceksiniz ve insanlarla bir yerlerede gidiceksiniz. ailenizin bunu karsilayacak durumu olmasi lazim.

RE: Erasmus Zengin Öğrenci Programı mı? - Kayserili - 05-01-2011 02:01 AM

İçinizden "keşke daha fazla olsa" diye geçirmeniz normal ancak şikayet etmeniz bence biraz hatalı olur. Çünkü ohaannesburger in dediği gibi bu bir hibe. Adamlar bu parayı vermese bile size erasmus ile bir hizmet sağlıyor. Hibe bu işin cabası. Bize böyle bir hizmet verme zorunlulukları yok yani. Hibeden şikayet olmamalı. Ha rica edersiniz güzel güzel o başka. Ama "ne bu verdiğiniz para lan" cinsinden bir şikayet varsa, o zaman onların size "gelme o zaman" demesi de gayet normaldir. Çünkü EU bu hizmeti vermekle yükümlü değil.

İkincisi şu ki, bu hibe verilmese bile ben yine buna bir şekilde giderim. Çünkü orada böyle bir fırsat ile geçireceğinizde eğer ki akıllı iseniz elde edeceğiniz kazanımlar o hibeleri katlar da katlar. Zira ingilizcenizi geliştirmek, farklı bir ulus tanımak, ufkunuzun açılması, dünyaya başka pencerelerden bakmak parayla çokta ölçülmemeli.

Bu arada, buraya gidipte direk bara damlayıp sarışın kıza dadanmak ve burayı seks amacıyla değerlendirmek burdan kazanımınızın olmayacağı anlamına gelir. Böyle adamların şikayet etmesi de bana normal gelir aslında. Şikayet edenler böyle demiyorum ama böyle olduğunu tahmin ediyorum. Çünkü akıllı biri bu organizasyonun hibesiz bile olsa bulunmaz bir nimet olduğunu bilir.