Erasmus Forum

Tam Görünüm: İSPANYA ERASMUS VİZE - Gel kardeşim ben çektim sen çekme !
Şu Anda Hafifleştirilmiş Görüntüleme Modundasınız. Tam Görünüm Modu için, Buraya Tıklayın
Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21
Benim gibi arkadaşlara yardımcı olmak amacıyla vize sürecinin işlemlerini yazıcam herkes faydalansın ki şu bulanık bilgi karmaşası ortadan kalksın.

Öncelikle ben 1 senelik gideceğim için 1 seneliklere uygulanan prosedürü anlatıcam.

İlk olarak vfsglobal diye bir şirket var orayı arayıp konsolosluk ıcın randevu alıyorsunuz (istanbul için sadece carsamba gunlerıne randevu verıyorlar)

Daha sonra leventteki ispanya başkonsolosluguna gıdıyorsunuz.Vize için istenen evrakları aynen yazıyorum daha bugün geldim konsolosluktan

-Talep edilen vize süresine uygun geçerliliği olan pasaport ve fotokopisi
-national vize başvuru formu(fotograf yapıstırılacak)(schengen başvuru formu değil karıştırmayın!!)
-karşı okuldan kabul mektubu
-kendi okulunuzdan erasmus ogrencısı oldugunuza daır ve hıbe alacagınıza daır yazı
-seyahat saglık sıgortası(91 gun 182 gun ıbaresı olayını duymussunuzdur o ıbare kesınlıkle olmıycak bugun bı cocugu gerı gonderdıler)
-öğrenci belgesi
-İspanyada otel rezervasyonu (en az 15 günlük !! iptal edilebilir hostelleri tercih edin bence)
-malı durum belgelerı(tapu,banka cuzdanı,ruhsat,maaş bordrosu vs vs..)
-sabıka kaydı(ıngılızceye veya ıspanyolcaya cevırısı olucak ve kaymakamlık noter onaylı falan olucak)
-doktor raporu (buda aynı sekılde sabıka kaydı gıbı tercumelı ve noter kaymakam onaylı olucak)

butun herseyın aslı ve fotokopısı olucak. aslına bakıp gerı verıyorlar sadece fotokopılerı alıyorlar.Orada fotokopı makınesı yok herseyı cektırıp gelın yoksa bı ton yol yurumek zorunda kalırsınız fotokopı ıcın.

umarım benden sonraki arkadaşlar için açıklayıcı olmuştur. Hepinize kolay gelsin.
Ucak rezervasyonu veya bileti istiyorlar mı ?
benden istemediler konsoloslugun camındakı listedede yok
Bende bugün gittim konsolosluğa ama ne ikametgah ne de kalacak yer rezervasyonu istiyorlar anlamadım. Şunları verdiler.

Vize başvurusunu ilgili kişinin şahsen gelerek yapması ve normlara uygun fotoğrafının yapıştırıldığı, okunaklı harflerle doldurulmuş bir form ile birlikte aşağıda belirtilen evrakları da beraberinde getirmesi lazımdır :

- Talep edilen vize süresine uygun geçerliliği olan pasaport ve fotokopisi
- Resmi olarak tanınan devlete ait yada özel eğitim kurumundan gelen eğitim amacını ve tarihlerini belirten kabul yazısı.Kabul yazısında, öğrenim yada eğitim kurumunun, Eğitim ve Bilim Bakanlığına yada Sanayi Turizm ve Ticaret Bakanlığına bağlı veya kabul edildiğini ispatlaması için Ulusal Kayıt merkezince verilen numaraların belirtilmesi gereklidir.
- İspanya’da kalış süresince geçerli olan ani bir hastalık durumunda tüm tedavi
masraflarını veya cenaze nakil (repatriacion) masraflarını karşılayan seyahat
sigortası.
- İspanya’da kalış süresince kişinin geçimini ve konaklama masraflarını
karşılayabilecek durumda olduğunu gösteren mali durum belgeleri. Bu belgeler
şahsın İspanya’da kalmayıp, ülkesine geri döneceğini gösterir nitelikte
olmalıdırlar.
- Reşit olmayan öğrencilerin, evebeynlerinden muvaffakatname getirmeleri
gerekir.

Kalış süresi 6 ayı aşmakta ise ilave olarak şu evraklar istenmektedir :

- Eğer başvuru sahibi 16 yaşını tamamlamışsa sabıka kaydı.Bu kayıt, başvuru sahibinin son beş yılda oturduğu ülke yada ülkelerin resmi makamlarından alınacak olup ispanyol yargı makamlarınca suç sayılan kayıtlar belirtilmelidir. Sabıka kaydının veriliş tarihi, vize başvurusundan en fazla 3 ay öncesinden daha eski olmamalı ve apostil mühür taşımalıdır.Evrak ispanyolca, ingilizce yada fransızca dillerinden herhangi birine tercüme ettirilerek Kaymakamlıktan ‘La Hey Apostil Mühürü’ kondurtulmalıdır. Başvuru sırasında bu şekilde
hazırlanmış kaydın aslı ve fotokopisi gerekmektedir.
- 2005 yılı Uluslararası Sağlık Tüzüğünde belirtilen, halkın sağlığı için tehlike arz
edebilecek hastalıklardan hiçbirini taşımadığını belgeleyen doktor raporu. Rapor
ispanyolca, ingilizce yada fransızca dillerinden herhangi birinde hazırlanmış
değilse, tercüme ettirilerek Kaymakamlıktan ‘La Hey Apostil Mühürü’
kondurtulmalıdır. Başvuru sırasında raporun aslı ve fotokopisi gerekmektedir

Öğrenim süresi 180 günü aşıyorsa, öğrenci İspanya’ya ayak bastığı tarihten sonraki bir ay içerisinde gideceği eğitim kurumunun bağlı olduğu ilgili resmi temsilciliğe giderek yabancı öğrenci oturum kartı çıkarttırmalıdır.
benım kabul mektubumda sanayı bakanlıgı falan fılan yoktu ve orjınalı degıldı ben orjınalı gelmedıgı ıcın onlıne olarak ıstedım ıspanyadan ve renklı fotokopısını cıkarıp goturdum kabul ettıler. sen sanslıymıssın ozaman
Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21
Referans Adresler