Erasmus Forum

Tam Görünüm: 2019-2020 Güz dönemi erasmus PRAG
Şu Anda Hafifleştirilmiş Görüntüleme Modundasınız. Tam Görünüm Modu için, Buraya Tıklayın
İyi günler herkese erasmus hakkı kazandım fakat birkaç ülke ve üniversite içerisinden seçim yapmam gerekiyor. Pragta şehir merkezinde olan The University College of Business in Prague 'vso' yu düşünüyorum. Fakat okulda konaklama yok. ve Kolej Jednota yurdunu önermişler acaba burda kalan varmı yada praga erasmus yapacak olan varsa iletişime geçerse çok sevinirim.
sinirlerine hakimsen cek cumhuriyeti güzl bir yer ama vize süreci adam yer bitirir.. cek cumhuriyeti kismindaki konulari okursan anlarsin dediklerimi.. Bir sürü sorun cikma ihtimali var, zaten gec alma ihtimalin de var vizeni.. Hele kalacak yerin yoksa bulman ayri bi sey, bulsan bile konsoloslk diyecek bize bir bildirim gelmedi (bizim kendi sitemiz var oraya gelmesi lazim vs).. Ugrasip duracaksin, sinirlerin bozulacak ama yüksek ihtimalle okul acilana dogru ya da acildiktan hemen sonra vizeni alip gideceksin..

ben cek cumhuriyet'inde erasmus yaptim ve cok iyiydi benim acimdan ama bu vize süreci illlah ettirdi beni. Cok kisi gördüm psikolojileri bozulan, intihar etmeyi bile düsünen insanlarla tanistim.. Saka gibi gelebilir ama gercekler böyle... Düsün, biletini aliyorsun, derslerini secmissin ve kendi üniversitende ders secmemissin ve vizeni bekliyorsun, ariyorsun bizden haber bekleyin diyor, okulun acilmasina 1 hafta kaliyor hala ses yok, tamam gitmeyeyim vazgeceyim diyorsun gecemiyorsun da cünkü türkiye'de ders secimi yapmamissin.. O yüzden elin kolun bagli, ariyorsun sonuc yok, sonra bu siteye geliyorsun, vizeye basvurali XX gün oldu, benimle ayni gün basvuranbirine vize cikti ama hala bana cikmadi diye konu aciyorsun.. Aradan bi gün geliyor ve vizen cikti gel al diye telefon ediliyor/mail atiliyor.. Sonra bi daha bu siteye ugramiyorsun.. Vizeni alip bi an önce gdip yerlesme telasi basliyor.. Oryantasyon hafatasini genelde kacirmis oluyorsun vs vs.. Biraz geriden basliyorsun ama basliyorsun.. Genelde böyle sürüyor. Elbette sansi yaver gidenler var ama gördügüm kadariyla cogu (ya da bana öyle geliyor) bu sekil seyler yasiyor..

Eski konulari lütfen oku.. Yaparim, sikini degil diyorsan güzel yerdir cek cumhuriyeti, pisman olmazsin Wink

kolay gelsin
Okudum çoğu konuyu çok kararsızım. Sana birkaç soru dahsormam gerekiyor Smile benim yeşil pasaportum var Erasmus için genede vize almak gerekiyor değil mi bide bu yeşil pasaport vize sürecinde bir kolaylık oluşturur mu? Bide bana önerebilecegin yurt varmı şehir merkezinde Erasmus öğrencilerinin konakladığı yurtlara başvurabilir miyim Charles üniversitesinin falan yurtlarına ?
vizen gec cikarsa yesil pasaportla erkenden gidebilirsin, vizen ciktiginda türkiye'ye gelip alman lazim. cünkü yesil pasaport max. 3 ay kalabilirsin 6 ay icerisinde.. Ben türkiye'ye dönmeden aldim vizemi (gri pasaport ile girmistim). Ancak bazilarina oradaki yabancilar polisi, türkiye'ye gidip vizenizi alin demisler.. Artik sans isi.

yurt olayini bilmiyorum, tek tek yurtlara mail atip sor, cogu yurt, ögrencimiz olmaniz lazim diyecek.. Facebook gruplarina falan üye olup oradan da arastirabilirsin
Referans Adresler