Erasmus Forum

Tam Görünüm: Ders denkliği kredi sağlanır mı?
Şu Anda Hafifleştirilmiş Görüntüleme Modundasınız. Tam Görünüm Modu için, Buraya Tıklayın
Merhaba,

Ben Learning Agreement yaparken 1 dersin kredisi 4.5 falandı. Yaklaşık 6 ders seçmeme rağmen bir türlü 30'u tutturamadım sürekli buçukluydu. En son yine 0.5 krediden dolayı 1 ders daha almıyım diye onu 5 olarak girdim sistemde. 30 görünüyordu. Yani 4.5 kredilik dersi 5 olarak girdim. Sizce bu bir sorun teşkil eder mi? Eğer ederse daha sonra düzeltilebilir mi? Erasmus hibesini geri isteme durumları olur mu?

Şimdiden teşekkürler.
Burada önemli olan krediyi tamamlamak. Ancak gittiginde o derslere girmek zorunda degilsin, ben mesela gittigimde bir hocayla tartismistim ve dersine gitmedim haliyle sinavina da girmedim ve kaldim. Ancak türkiye'de o dersin karsiligi benim transkiriptimde görülmedi ve dersi türkiye'den aldim. Yani dersleri krediyi doldurabilmek icin alabilirdin. Yaptigin bir sahtekarlik ve sanirim farkinda degilsin. Bu farkedildiginde elbette yaptirimlari olabilir, parayi da geri alirlar cünkü erasmusun katilim sartlarini yerine getirmeden sahte belgelerle is yapmis oluyorsun. Yerinde olsam üniversiten ile direk iletisime gecip, yeni farkettigin bir hata oldugunu yazabilirsin. Onun düzeltilmesini talep edip ekstra bir ders secmeye bak. Farkli alanlardan da dersler alabilirsin bilmiyorum secenekler nasil. Zaten ögrenim anlasmasini ögrencilere doldurtmak kadar salakca bi sey yok. Bu senin isin degil, bölümün erasmus koordinatörünün isi. Bizim hoca bizi tek tek cagirarak bu karsilastirmayi yapti ve kendisi hepsini ekledi, ders iceriklerini karsilastirdi ve en dogru sekilde yapti ve kimse de bi sorun yasamadi.
Ben sahtekarlık yapmadım. 4.5 olarak girilemiyordu, ben de 5 girdim. Koordinatöre mail attım, toplam ispanyadaki derslerde kredim aslında 29.5 vs vs diye açıkladım, kredi farklılığı sorun çıkarmaz dedi. Kendi okuluma da güvenemiyorum işin açıkçası. Ne yapacağım onu da bilmiyorum. Ekle bırakta halledebilir miyim acaba...
Bu arada, şuan fark ediyorum ki, bir başka ders için ise 4.5 kredi iken 4 yazmışım. Yani aslında 30 kredi almışım, fakat yine de tam olarak aklıma yatmıyor. Sizce daha ne yapmalıyım?
uluslararasi iliskilere durumu bildir. Once bir telefon acip bilgilendir sonra mail ya da dilekce yaz ki elinde resmi bi seyler olsun. Sonra biz bilmiyorduk demesinler. Ne kadar erken bilgilenirlerse o kadar iyi olur. Dedigim gibi kredi yetmiyorsa hibeyi alma durumlari olur cünkü sartlarini saglamamis olursun. Ha hocalar isterse her seyi ayarlar ama yaparlar mi yapmazlar mi bilemem. Hocalarini bildirip onlardan gelen cevaba göre hareket etmen en iyi sey. Savunma olarak da dersin yanlis girmisim. 4.5 mus 4 yazmisim digeri de 4.5 mus 5 yazdim diye. Böyle tamamlandigi icin zaten sorun olmayacaktir. Onemli olan kredinin tamamlanmasi bu erasmus tan para alabilmen icin. Türkiye'deki kredilerinin ne olup olmayacagi erasmusla ilgili degil, o sadece senin not ortalamani etkiler. Ama erasmus icin önemli olan 30 kredinin dolmus olmasi. Bölüm koordinatöründen sonra dedigim gibi uluslarasi iliskilere de durumu bildir.
Referans Adresler